• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Erbaş: “Kaliteli çocukluk ömrü uzatıyor”

12 Aralık 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Erbaş: “Kaliteli çocukluk ömrü uzatıyor”

           KÜBRA TOPAL     
     İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (İZSİAD) geleneksel olarak düzenlediği ‘Çarşamba Toplantıları’nın aralık ayı konuğu Deneysel tıp ve İlaç Ar-Ge Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş oldu. İZSİAD’ın Çarşamba Toplantısı’na katılan Doç. Dr. Oytun Erbaş, “Yaşamak ve Beyin” isimli bir sunum gerçekleştirdi. Sunumdan önce konuşma yapan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, İZSİAD olarak ayda bir yapılan Çarşamba toplantılarında alanında yetkin ve etkin insanları ağırlayarak üyeler ile bir araya getirdiklerini belirtti. Bu kapsamda Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı ağırlamaktan memnun olduklarını dile getiren Küçükkurt, toplantı sonrası Erbaş’a bir de teşekkür plaketi verdi.

“Bir insanın en iyi yatırımı çocuklarıdır”
     İnsan beyninin kapsamı ve insan ilişkilerinde genetik faktörünün önemini anlatan Doç. Dr. Oytun Erbaş, bir insanın en iyi yatırımın çocukları olduğunu söyledi. Erbaş, “6-12 yaş arasında çocukların kaliteli bir ortamda, iyi bir eğitim ve huzurlu bir çevrede bulunması yaşam süresine doğrudan katkısı var. Kaliteden kastım zenginlik ve her istediğinin alınması değil, iyi bir eğitim, huzurlu ve mutlu aile ortamıdır. Çocukluğunda bunlar sağlanmış insanların yaşam süresi uzun oluyor” dedi. İnsan beynin zor öğrendiğini, bunun için de yeni bir şey öğrenirken uzun süreli tekrarlar ve pratik gerektiğine dikkat çeken Erbaş, “Kasaplık kasap yanında öğrenildiği gibi, bilim de bilim insanlarının yanında öğrenilir. Çıraklık çok önemli, çocuklarınızı bilim ile tanıştırın, bilim ortamlarında bulundurun, onlara emek verin. Neyle uğraşırsa çocuğunuz ona dönüşür, çocuklarınızın bilimle, kitapla, bilgiyle uğraşmasını sağlayın” diye konuştu.

“Genetik kodların yüzde 65’i anneden geçer”
     İnsanın gelişiminde ve karakterinde genetik faktörlerin büyük etki ettiğini dile getiren Erbaş, “Genetik kodların yüzde 65’i anneden geçer. Gen ve yaşadığın hayatın kalitesi, uzun ve sağlıklı yaşam için en önemli kıstaslar. Genetik artı refah, eşittir uzun yaşam diyebiliriz” dedi. Keyif ve zevkin insanoğlunun temel motivasyonu olduğunu söyleyen Erbaş, “Sağlıklı yaşam için ne yediğinizden çok nasıl yaşadığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Uzun ve sağlıklı yaşamda mutluluk ve refah doğrudan etkili. Ancak sigara ve alkol temel düşmanlarımız. Akciğer kanserinin en büyük sebebi sigaradır, sigara ve alkol tüketmeyin” şeklinde konuştu.

     İş dünyasında yöneticilerin davranış şekillerine ve karar alma mekanizmalarına da değinen Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Sabah alınan kararlarda mantık, akşam alınan kararlarda duygu faktörü baskındır. O yüzden işle ilgili kararlarınızı sabah alın. Ayrıca tatlı sert olmak hem ebeveynlikte hem de iş dünyasında önemli. Ne çok serbest bırakan, her istediğini veren olacaksınız, ne de çok kısıtlayan, baskı yapan bir kişi olacaksınız. Ortayı bulmak başarıyı getirir. İnsan ilişkilerinde de müşteri ilişkilerinde de temas, samimiyet, diyalog çok önemli. Müşterinizin elinizi sıkacaksınız, sırtını sıvazlayacaksınız, insani ilişki kuracaksınız. O zaman ürününüzü de satabilirsiniz, işi de alabilirsiniz”


+ Benzer Haberler
» Merkez Bankasından kur açıklaması
» SOCAR’dan ilk yakıt Türk Hava Yolları’na
» Türk doğal taşına değer katma yarışına 398 proje ortak oldu
» “SGK, KOAH ve astım hastalarını zor durumda bırakıyor”
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin grafikerine uluslararası karikatür ödülü
» Pandemi önlemleri alındı; Oasis Aquapark’ta güvenli eğlence
» Karşıyaka Zabıtası’ndan 64. yıl kutlaması
» HİDROMEK Capital 500 listesinde bu yıl da yerini aldı
» Roca Connects Türk mimarları dünyayla buluşturuyor
» Gürer: “Yabancıya toprağını satan çiftçi toprağında amele oluyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni