• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Engelleri kaldırmak için kamp kurdular

04 Ağustos 2017 Cuma 15:00
12
14
16
18

Engelleri kaldırmak için kamp kurdular

   ► Övgü Kavas, “Engelleri kaldırmak maksadıyla sorumluluk üstlenmeye çalıştık. Bu amaçla yola çıktık ve ilk kampımızı Çandarlı’da gerçekleştirdik"

           NURETTİN BAKİ     
     Türkiye toplumunun engelleri kaldırmaya çalışırken daha büyük taş duvarlar ördüğünü gözlemledikten sonra “Engelliler 1’inci Gençlik Kampı’ fikrinin doğduğunu belirten Övgü Kavas, “Engelleri kaldırmak maksadıyla sorumluluk üstlenmeye çalıştık. Bu amaçla yola çıktık ve ilk kampımızı Çandarlı’da gerçekleştirdik. 4 görme engelli arkadaşımızla tüplü dalış, kano kullanma, temel doğa sporları, tekne kullanma ve temel denizcilik eğitimlerinin yanında temel yüzme eğitimi gibi pek çok aktivite gerçekleştirdik. Bütün yıla yayıp ayda bir etkinlik yapacağız” dedi.

“Fikir, sohbet ederken ortaya çıktı”
     Engelliler 1’inci Gençlik Kampı fikrinin arkadaşlar arasında toplum hakkında sohbet ederken ortaya çıktığını belirten projenin mimarlarından Övgü Kavas, “Esra Esperlit ve projemizin mimarlarından ve ilk katılımcısı olan Merve Yılmaz ile engel ve toplum hakkında sohbet ederken bu fikir ortaya çıktı. Konuşmamız sonucunda ortaya çıkan genel görünüm ise çok kabul edilebilir değildi. Engelleri kaldırmak maksadıyla sorumluluk üstlenen; kalıplar içerisine girmiş toplumumuzun, engelleri kaldırmaya çalışırken daha büyük taş duvarlar ördüğünü gözlemledik. Aslında bunun farkına vardık. Buna karşın doğru yol izlendiğinde zor görünen doğada yaşamın bile çok daha kolay olduğu insanların fark etmesini de sağlamaya çalıştık. Tüm engelli arkadaşlarımız için farkındalık yaratmak istiyorduk. Bunun için de çalışmalara başladık” diye konuştu.

“Kendimiz başarmalıyız”
     Engelliler Kampı için kamp alanı ve diğer konularda destek aldıklarını ve süreci ortak yürüttüklerini söyleyen Kavas, “Böyle bir organizasyonu destek almadan tamamlamak gerçekten çok güç olacaktı. Ancak katılımcı arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda ‘bu işi bir şekilde kendimiz başarmalıyız’ konusunda hem fikir olarak hiç bir yerel yönetim ve sivil toplum örgütünden destek almadan yürütmeye karar verdik. Bu noktadan sonra işin açıkçası olaylar biraz daha kolay gelişmeye başladı. Projemize en az bizim kadar inanan güzel insanların desteğiyle gerçekleştirmeyi başarabildik. Destekçilerimiz olan başta Velespit.net ve Esperlit Medya Danışmanlığı ekipman ve eğitim desteği veren Kano Diyarı, Derin dalış merkezi projemize angaje olup ortak bir fikir birliği oluşturuldu”  ifadelerini kullandı.

“Engelliler konusunda bilinçsiziz”
     Türkiye'de engellilerle ilgili çalışmaların yetersiz olduğu noktasında ortaya konan ifadeleri sorduğumuz Kavas, “Az önce de bahsettiğimiz gibi aslında bu ifadelere bazı noktalarda katılmamak elde değil. Herkesin bir gün engelli olma potansiyeli taşıdığını düşündüğümüz zaman toplum olarak çok bilinçsiz olduğumuzu açıkça görüyoruz. Bu konularda daha çok eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Her ay düzenli çalışmalarımız olacak”
     Engelliler Kampı’nın bundan sonraki senelerde de devam edeceğini hatta düzenli hale getirmek istediklerini dile getiren Kavas, “Aslında bu etkinliği her ay düzenli olarak planlamayı düşünüyoruz. Ancak mevsim şartlarına göre düzenlenecek organizasyonun içeriğini çeşitlendirerek kış aylarında da bazen günübirlik ya da konaklamalı etkinliklerde engelli arkadaşlarımızla beraber olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“İnanılmaz bir tecrübe oldu”
     İlkini gerçekleştirdiklerini kamp organizasyonu için katılımcı ve refakatçi sayısının sınırlı tuttuklarını ifade eden Kavas, “Görme engelli 4 kardeşimizi ve 4 yardımcı arkadaşımızı ağırladık. Arkadaşlarımızın üçü yüzde yüz bir diğeri yüzde 90 görme engelliydi. Ancak bu kamp faaliyetini sosyal medyadan duyurduğumuzda haricen engelli ve engelsiz pek çok katılımcı oldu. Kampın ikinci gününden itibaren destek olmak isteyen hevesli doğa tutkunları ile beraber tam bir festival havasına bürünerek; hem bizim için, hem engelli kardeşlerimiz için hem de dışarıdan dahil olan katılımcılar için inanılmaz bir tecrübe oldu” diye konuştu.

“Tüplü dalış yaptılar”
     Katılımcılar için sponsorların da desteğiyle pek çok aktivite gerçekleştirdiklerini belirten Kavas, “Arkadaşlarımızla tüplü dalış eğitimi ve tüplü dalış, kano teorik eğitimi ve kano kullanma, temel doğa sporları eğitimi, tekne kullanma ve temel denizcilik eğitimleri, temel yüzme eğitimi gibi pek çok akivite gerçekleştirdik. İzmir Dikili’ye bağlı Çandarlı beldesinde deniz kenarında iğde ağaçları arasında bulunan kamp alanımıza ilgi oldukça güzel oldu” sözlerini kullandı.

“Aramızdaki engelleri kaldırdık”
     Kavas son olarak, “Katılımcı arkadaşlarda gözlemlediğimiz en belirgin değişiklik özgüvenleri artmıştı. Kampta tüplü dalış, kano kullanma, tekne kullanma gibi hayatlarında ilk kez yaşadıkları tecrübeleri kazandılar. Her günün sonunda çadırlarımıza uyumaya giderken aramızdaki tüm engeller kalkmış gibiydi” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Narven’den 1,2 milyon TL’lik ‘macera’ yatırımı
» Esnaf kâr etti, tüketici sevindi
» Dünya, yemeğini Türk mutfak ürünleriyle pişiriyor
» “Folik asit Spina Bifida riskini azaltıyor”
» “Takibe düşen kredi miktarı çığ gibi büyüdü”
» Ekonomide belirsizlik oto satışlarını azalttı
» “Eşit şartlarda rekabet etmek istiyoruz”
» “Tarımsal destekler GSMH’nın binde 5’ini geçmiyor”
» “Geleneksel yapıdan çıkmalı, performans ürünlerine ağırlık vermeliyiz”
» Yayalaştırma projesi tarihi çarşıyı ikiye böldü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni