• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enflasyonla mücadele ertelenmemeli”

08 Ocak 2021 Cuma 18:00
12
14
16
18

“Enflasyonla mücadele ertelenmemeli”

   ► Panelde, ekonominin tüm aktörlerinin sabırla enflasyonla mücadeleye inanarak kararlı şekilde mücadeleye devam etmesi gerektiği vurgulandı.

           DUYGU GÖKSU      
     TÜSİAD ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından “2021 Yılında Türkiye Ekonomisi” başlıklı konferans online olarak gerçekleştirildi. Panelde pandemi sonrası makroekonomik gelişmeler çerçevesinde Türkiye ekonomisinin mevcut durumu ele alındı ve hem yerel hem de küresel gelişmelerin ekonomiye sağlayabileceği riskler ve fırsatlar değerlendirildi. Hande Demirel’in yönetiminde gerçekleşen panele Gizem Öztok Altınsaç, Uğur Gürses, Selva Demiralp, Cevdet Akçay konuşmacı olarak katıldı.
     Konferansın açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Yüksek enflasyonla mücadeleyi erteleyip, her ne pahasına olursa olsun büyüyelim dediğimizde de var olan kaynaklarımızı tasarruflu kullanamayarak israf ediyoruz. Ve yine bu süreç büyüme üzerinde baskı ile sonuçlanıyor. Ülkece bu sarmaldan çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun da en öncelikli koşulu enflasyonla doğru ve kararlı mücadeledir” dedi.

“Kalıcı düşük enflasyon ve fiyat istikrarına ihtiyacımız var”
     Yeniden ekonomide güven sağlamanın uzun bir zaman alacağına ve rehavete kapılmadan doğru adımlarla devam etmek gerektiğine dikkat çeken Kaslowski, “Ekonomide istikrar sağlamadan, önümüzü görmeden ve güven ortamı inşa etmeden kalıcı büyüme sağlamamız olası değil. Bunların eksik kaldığı ortamlarda, sağlıklı yatırım ve üretim kararları almak da imkansız hale geliyor. Ekonomide bu güven ortamını yaratmanın iki ön koşulu var. Bunlardan ilki fiyat istikrarı yani kalıcı düşük enflasyon bir diğeri de finansal istikrar. Her ikisi de yatırım ve üretim kararlarında çok önemli. Maalesef enflasyonu düşüremediğimiz ortamlarda finansal istikrara da erişmemiz söz konusu olamıyor. Finansal istikrarın eksik olduğu ortamlarda da ekonomi dış şoklara açık hale geliyor, zayıflıyor” diye konuştu.

“Enflasyonla doğru ve kararlı mücadele şart”
     Enflasyonun neden düşürülmesi gerektiği konusunda açıklamalar yapan Kaslowski, “Yüksek enflasyonla mücadeleyi erteleyip, her ne pahasına olursa olsun büyüyelim dediğimizde de var olan kaynaklarımızı tasarruflu kullanamayarak israf ediyoruz. Ve yine bu süreç büyüme üzerinde baskı ile sonuçlanıyor. Ülkece bu sarmaldan çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun da en öncelikli koşulu enflasyonla doğru ve kararlı mücadele. Kararlı olmamız gerekiyor çünkü süreç sandığımızdan daha uzun sürebilir. Az önce konuşmamda değindiğim mutabakata da tam bu noktada ihtiyacımız olacak. Ekonomimizin tüm aktörlerinin bu zaman zarfında sabırla enflasyonla mücadeleye inanması ve kararlı şekilde devam etmesi gerekecektir. Gün sonunda fiyat istikrarına eriştiğimizde finansal istikrarı da sağlayarak çok daha sağlıklı ve uzun soluklu bir büyüme patikasına geçmemiz mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Ekonomide daha büyük zorluklarla karşılaşabiliriz”
     Küresel ekonomide enflasyonun neredeyse yok denecek kadar az olduğunu belirten Kaslowski, “Türkiye ekonomisine emsal kabul ettiğimiz gelişmekte olan ülkelerde enflasyon oranı %3-4 bandında oldukça düşük seyrederken, ülkemizde enflasyon çift hane %14’lerin üzerinde seyretmektedir. Bugün üzerimize düşenleri yapmazsak, ilerleyen vadede ekonomide çok daha büyük zorluklarla karşılaşma ihtimalimiz yüksek. Bunu da hesaba katarak, disiplinli politikalar tasarlamalıyız. Zorlu bir süreç olduğunun farkındayım” dedi. Yalnızca doğru iktisat politikaları uygulamanın yeterli olmadığına dikkat çeken Kaslowski; Kurumların politika dizayn etme kapasitesinin, liyakatin öne çıkması da bu süreçte son derece kritik olduğunu ve hukukun üstünlüğü ve yargı sisteminin hızlı ve adil çalışmasının hem büyümenin hem de yatırım sermayesinin önüne açacak en önemli unsur olduğunu ifade etti.

Demiralp: Yüksek enflasyon en önemli ayak bağımız
     Kaslowski’nin açılış konuşmasından sonra değerlendirmelerde bulunan Eknoomist Selva Demiralp, “Ekonominin ihtiyacı olduğunda parayı ekonomiye sunabilmek lüks ve maalesef biz bu lükse sahip değiliz. Enflasyon bizim en önemli ayak bağımız. İkincisi ise Merkez Bankasının kredibillitesinin erozyona uğramış olması. Merkez Bankası, politika faizi kullanarak enflasyonu kontrol edemiyor. Bu dönemde pandemi elimizdeki araçları kullanmamızı da engelledi” dedi.  
     Pandemi sürecinin ekonomiyi arz ve talep olarak iki kanaldan etkilediğini aktaran Demiralp, “Sıkı bir karantina uygulaması pandemiyi en kısa sürede kontrol altına aldığı için karantina sonrasında talepte daha ciddi bir artış görünür ve kriz kısa sürer.  Karantina uygulanmazsa hareket azalmaz ancak hasta insanlar işe gidemeyeceği için ekonomi üzerinde de bir maliyet oluşur. Bu süreçte tam karantina uygulandığında ekonomi üzerindeki etkisinin daha olumlu olacağını görüyoruz. Hayat kurtarmak veya ekonomiyi kurtarmak konusunda tercih yapılmak zorunda değil. Sıkı karantina uygulamaları ile uzun vadede toparlanma daha kolay olacaktır” diye konuştu.

Gürses: Genel fotoğrafta yoksullaşma olacak
    Türkiye’ye para girişi yerine çıkışı olmasının sadece ekonomik değil politik bir kriz olduğunu dile geitren Ekonomi Uzmanı Uğur Gürses, “Yabancılar Türkiye’ye fon sokmuyor, bu nedenle para girişi yok. Pandeminin azdırdığı durgunluk var ve istihdam kaybı var. Tam zamanlı çalışma azalıyor ve 9 milyona yakın kişi işsiz. Şirketlerin borçları da artıyor ve bir kısmı kaçınılmaz şekilde batacak, böylece işsizlik artmaya devam edecek. Bunun getireceği genel fotoğraf da yoksullaşma olacak. Tüm bu gelişmelerle birlikte 2021 yılı eşik noktası olacak. Son iki üç yılda kredi büyümesi ile sorunlara pansuman yapıldı ancak 2021’de bunu yapma imkanı yok. Sorunlarla yüzleşmeye yaklaşıyoruz. Türk toplumunun dinamik ve krizlerden çabuk çıkabilen bir toplum olmasından dolayı umutluyum” ifadelerini kullandı.

Altınsaç: Ekonomik büyümeden feragat etmeliyiz
     Ekonomik büyümeden feragat etmeden enflasyonun düşürülmeyeceğini vurgulayan TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, “Ekonomik büyümede feragat etme konusu zaman ve güven meselesi. Merkez Bankası öncelikle doğru politika uygulamalı ve toplum feragat etmeli. Enflasyon ile ilgili tartışmalar Merkez Bankası ötesine geçmeli. Merkez Bankası doğru politika uygulasa ve enflasyon yüzde 11 civarına gelse de devamlılığı oldukça zor” dedi. Altınsaç, “2021 yılında dışarıdan para çekeriz ancak kısa vadeli akımlarla olur. Hızlı para akımlarıyla para çekiyoruz ama orta uzun vadeli akıma dönüşmesi bizim yapacaklarımız ve global tarafla ilgili olacaktır. Kapsamlı bir şekilde; maliyet politikası tarafında duruşumuzu daha net ortaya koyduğumuz bir sürece ihtiyacımız var” değerlendirmelerinde bulundu.
     Ayakları yere sağlam basan mali politika gerektiğine dikkat çeken Ekonomist Cevdet Akçay da “Reform kaynak gerektirir. Reforma güzel ve maliyetsiz muamelesi yapıyoruz. Krizden çıkmaya çalıştığımız zamanda reform zordur. İşimiz zor ve rehavete kapılacak bir taraf yok” dedi.


+ Benzer Haberler
» B12 vitamin eksikliği hayatı zorlaştırıyor
» “Türkiye tüm enerjisini rüzgârdan karşılayabilir”
» Yaşar Üniversitesi akademisyenlerine uluslararası ödül
» Ağaç işleme makineleri sektöründen pandemiye rağmen ihracat rekoru
» İş dünyası PERYÖN ile “iş’te Birlikte” dedi
» Pandemide her 4 kişiden biri geri dönüşümsüz görme kaybı yaşıyor
» Pandemide çocukluk aşıları ertelemeye gelmez
» Ankara-Sivas YHT hattının performans testleri başlıyor
» “Kuraklık artık kapımızda değil, evimizin içinde”
» Limitler düştü, indirimli elektrik dönemi başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni