• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enflasyonda tek hane 2019’a kalabilir”

05 Haziran 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

“Enflasyonda tek hane 2019’a kalabilir”

   ► Murat Gülkan; “2017’nin  nadir görülecek nitelikte iyi bir yıldı, 2018’de kredi kalitesini korumak önemli olacak”

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) üyeleri ile ÜNLÜ & Co DAHA Yatırım Danışmanlığı Bölümü’nü bir araya getiren ‘Piyasa Gelişmeleri ve Riskten Korunma Stratejileri’ konulu panel gerçekleştirildi. Panelde, global makro ekonomik görünüm ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ele alındı. ÜNLÜ & Co ekibi de Egeli işadamlarına finansal risklerden korunma stratejileri hakkında önerilerde bulundu.
     EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliği yaptığı toplantıya ÜNLÜ & Co Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan ve DAHA Yöneticileri Güliz Aykan, Kerem Aksoy ve Koray Özaydemir katıldı.
     Dernek merkezinde düzenlenen panelde konuşan ÜNLÜ & Co Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan, piyasalardaki ani dalgalanmalardan korunmak için Egeli işadamlarına türev araçları kullanmaları önerisinde bulundu. Gülkan, “2017’nin  nadir görülecek nitelikte iyi bir yıldı, 2018’de kredi kalitesini korumak önemli olacak” dedi.

“Makro ekonomik politikalar tutarlı olmalı”
     Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, sağlıksız ve agresif büyüme yerine, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin öneminin son dönemde daha çok arttığını vurgulayan İlter, “Derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin daha zayıf not ve daha düşük büyüme veriyor olmasının nedeni, seçim atmosferinin getirdiği belirsizliktir. Bu nedenle, seçim sonrası iş dünyası, kamu bürokrasisi ve siyasi karar mercilerinin süratle ekonomi gündemine odaklanmasını gerekli görüyoruz. Önümüzdeki seçimlerin sonucu ne olursa olsun; yapısal reformlara kesintisiz devam edilmesi, yatırımcı güvenini güçlendirecek politik aksiyonların alınması gerektiğine inanıyoruz.

     Ayrıca; ekonomi, mali ve para politikalarına ilişkin alınacak kararların finansal ve ekonomik istikrarı arttıracak yönde oluşturulması, mali disiplinin her koşulda korunması, hukuki öngörülebilirlik dahil olmak üzere ülkede tüm alanlarda iş dünyası ve yatırımcılar için öngörülebilirliğin arttırılması, fiyat istikrarının oluşturulması, Merkez Bankası’nın özerkliğinin korunması ve faiz, kur ve enflasyon üçgeninde yaşanabilecek potansiyel risklerin en iyi şekilde yönetilmesi için makro ekonomik politikaların tutarlılıkla ve zamanında uygulanması gerekiyor” değerlendirmelerinde bulundu.
     Sürdürülebilir büyümenin sadece ekonomik ve finansal göstergeler ile olamayacağının da bilincinde olduklarını vurgulayan İlter, “Sürdürülebilir kalkınma için ekonomik unsurların yanında, çevre ve teknoloji, sağlık, eğitim, gelir dağılımı ve fırsat eşitliği gibi unsurlardan oluşan refah, toplumsal güven, kamu güvenliği, kurumların güçlendirilmesi, liyakat, hak, hukuk ve adalet gibi sosyal unsurların dengede gözetileceği politikaları hayata geçirmemiz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

“Kredi kalitesini korumak önemli”
     Konuşmasında global makro ekonomik görünüm ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler hakkında bilgi veren ÜNLÜ & Co Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan, küresel para politikalarındaki normalleşmeye dikkat çekti. Gülkan, “ABD’de para politikası normalleşme süreciyle birlikte tahvil getirileri ve politika faizleri hızla yükseliyor. Bu da borçlanma maliyetlerinin artması anlamına geliyor. Para politikaları normalleşirken sadece özel sektörün değil, kamu borcunun sürdürülebilirliğine dair kaygılar da artıyor. Aslında; 2017 nadir görülecek nitelikte iyi bir yıldı, 2018’de kredi kalitesini korumak önemli olacak” dedi.

“250 milyar liralık KGF desteği ‘ekonomik bazuka’”
     Murat Gülkan, Türkiye ekonomisine ilişkin de 2017 yılında beklentilerin oldukça üzerinde bir büyüme oranının yakalandığına işaret ederek şunları söyledi: “2018 sonrası büyüme yüzde 3 seviyelerinde stabilize olabilir. 250 milyar liralık Kredi Garanti Fonu desteği bu zamana kadarki en güçlü ‘ekonomik bazuka’ olarak tarihe geçti ve 2017 de büyümeye doğrudan 1.5-2 puan katkı sağladı. 2018 yılına gelince ise; hem gevşek finansal koşullar, hem destekleyici maliye politikaları, yeni yılda azalarak da olsa sürüyor. Ana ticaret ortağımız AB ekonomilerinde ise büyümenin hız kesmesi bekleniyor. 2018 yılı bir yeniden dengelenme yılı olacak, enflasyonun tek haneye inmesi 2019 yılına kalabilir” diye konuştu.

“TL 2002’den beri en düşük seviyesinde”
     Küresel ve yerel riskler nedeniyle Türk Lirası’nın 2002 ortasından beri en düşük seviyesine gerilediğine değinen ÜNLÜ & Co DAHA bölümü yöneticileri, “İş dünyası günümüzde küreselleşmeyle birlikte finansal ve finansal olmayan çeşitli risklerle karşılaşabiliyor.
     Finans sektörü olarak bu tip dönemlerde reel sektöre önerimiz; finansal risklere karşı gerek vadeli piyasalarda işlem gören türev araçları kullanarak gerekse yapılandırılmış ürünlerle korunma sağlayabilirler. Bu bağlamda, ÜNLÜ & Co olarak döviz kuru veya borsadaki ani iniş-çıkışlara karşı yatırımcıların riskini azaltmaya yönelik ürünlerimiz bulunmakta. Bu yapılandırılmış ürünler özellikle piyasalardaki dalgalanmalara karşı müşterilerimizden büyük ilgi görüyor. Bu ürünlerimiz ile müşterilerimiz hem piyasa risklerinden, hem de anaparasının erimesinden kendini koruyor. Üstelik mevduat getirisinin üzerinde de getiri elde edebiliyor” ifadelerini kullandılar.

 


+ Benzer Haberler
» İhracat işlemlerinde ‘elektronik’ dönem
» Maxion İnci’den 5’inci jant fabrikası
» Hayvanlığın kurtuluş mera hayvancılığında
» Zeynep Aslı Köstepen’den anaokulu öğrencilerine Uluslararası Başarı Sertifikası
» İzmir’in girişimci gençlerine İZKA’dan büyük destek
» Yeni İstanbul Havalimanı satışa mı çıkıyor?
» SOCAR Türkiye ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Dersimiz: Girişimcilik’ projesinin ilk dönemi tamamlandı
» Palandöken, “119 meslek keybolmak üzere”
» Yunanistan’dan yeni vergi
» Sağlık turizminde İzmir ve Ege’nin geleceği parlak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni