• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enflasyon ve cari açıkla mücadele sürmeli”

13 Mart 2018 Salı 23:00
12
14
16
18

“Enflasyon ve cari açıkla mücadele sürmeli”

           ANKARA TİCARET     
     İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve IHS Markit tarafından düzenlenen “2018’de Dünya ve Türkiye Ekonomisine PMI Perspektifinden Bakış” konferansında konuşan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Doç. Dr. Hatice Karahan, “2017’nin sonlarına doğru kredi büyüme hızı normalleşti. Ekonominin kırılganlıklarına bakacak olursak, enflasyon ve cari açıkla mücadelenin sürmesi gerekiyor” dedi.

     Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Türkiye’de açıklanmasında iş birliği yapan İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve IHS Markit, “2018’de Dünya ve Türkiye Ekonomisine PMI Perspektifinden Bakış” adlı ortak bir konferans düzenledi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ile IHS Markit Yönetici Direktörü Richard Willis’in de katıldığı konferansta, moderatörlüğünü Ekonomist Erkin Şahinöz’ün yaptığı “Dünyayı PMI’dan Okumak: Küresel Ekonomide Büyüme Dinamikleri” ve “PMI Penceresinden Türkiye ve İstanbul’un Makro Görünümü” konulu panellerde dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin görüş ve değerlendirmeler paylaşıldı.

     Panelde konuşan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Doç. Dr. Hatice Karahan, Türkiye’nin 2017 büyümesinin yüzde 7 civarında olacağı söyledi. Bu büyümenin içeriğine bakıldığında hem hızlı hem de dengeli büyümenin görüleceğini kaydeden Karahan, “Hem iç talep hem dış talep kendi içinde bir dengeye kavuştu. Yatırımlar da anlamlı bir artışla GSYH’ye katkıda bulundu. Tüketim ağırlıklı bir iç talepten yatırımın da söz sahibi olduğu bir dönem yaşadık. Hükümetin sunduğu KGF teşvikleri çok etkili oldu. 2017’nin sonlarına doğru kredi büyüme hızı normalleşti. Ekonominin kırılganlıklarına bakacak olursak, enflasyon ve cari açıkla mücadelenin sürmesi gerekiyor. Başarılı bir büyüme sonunda ekonominin makro değerlerinin dengeli bir şekilde sürdürülmesi büyük önem taşıyor” diye konuştu.

     Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı Abdurrahman Yıldırım, “2008 krizinin mali tarafı Merkez Bankalarının öncülüğünde maliye politikalarıyla iyi idare edildi. Ancak bundan sonra geniş para politikası bitecek ve ucuz ve bol para dönemi sona erecek. Dünya ekonomisi eğer olumlu şekilde seyretmeye devam ederse ekonomi literatürüne parasal büyüme ile krizden çıkılabildiği yönünde yeni teoriler eklenebilir. Küresel krizi yaratan bol likidite idi ama görüyoruz ki krizden çıkmanın ilacı da bol likidite oldu. Yaratılan paranın geri çekilmesi tahribatlar yaratılabilir” dedi.

Ticaret savaşları risk oluşturuyor
     IHS Markit Başekonomisti Chris Williamson, “Bu yılın yanında 2019 ve 2020 yıllarında da giderek artan bir büyüme bekliyoruz. Bu herkes için büyük bir fırsat. Gündeme gelen küresel ticaret savaşları bir risk oluşturuyor ama umuyoruz ki mantık galip gelir. ABD, ticaret savaşları ile kendi kendisine zarar veriyor” şeklinde konuştu.

Büyüme kalıcı hale geldi
     Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel de “2016 yılından itibaren sanayinin öncülük ettiği bir büyümeye tanıklık ediyoruz. Bu nedenle büyümenin kalıcı hale geldi. Bunun altında dört neden yatıyor. İlki gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelere kaptırdıkları üretim ve sanayi unsurlarını yeniden kendi ülkelerine çekmeye çalışıyor. İkincisi dijitalleşme ve Endüstri 4.0, reel ekonomi üzerinde olumlu etki yapmaya başladı. Üçüncüsü Çin kapasitelerini düşürerek fazla kapasiteleri konsolide etti ve sanayi yatırımlarını Asya ülkelerine taşıdı. Dördüncüsü pek çok ülke karbon ekonomisinden kaçarak sürdürülebilir alanlara yöneldi” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Yaşlı zeytin ağaçları budama ile gençleşecek
» Fransa’da Türk modası rüzgârı esti
» Kayıt dışı istihdam teşvikle azalıyor
» Habip Aydoğdu, “76/76... ile sanatseverlerle buluştu
» Palandöken, “Kısa vadede SGK pirim oranları düşürülmeli”
» İçimdeki Hazine ile otizmli çocuklar engel tanımıyor
» Corendon Airlines’dan Germania’nın yarattığı boşluğa ilave kapasite kararı
» “Her şeye rağmen üretime, ihracata devam”
» İş dünyası üretim ve istihdam kaybından endişeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni