• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Enerjiye kadın eli

27 Kasım 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Enerjiye kadın eli

   ► Enerji politikalarıyla her geçen gün adından söz ettiren Türkiye’de bu alandaki kadın ağrılığı da artmaya başladı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Enerji politikalarıyla her geçen gün adından söz ettiren Türkiye’de bu alandaki kadın ağrılığı da her geçen artmaya başladı. Enerji Piyasası Düzenle Kurulu (EPDK) Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği/ Mediterranean Energy Regulators (MEDREG) başkanlığına aday oldu. Demirbaş seçilirse Türkiye’nin uluslar arası enerji alanında görev yapan en üst düzey kadın yöneticisi olacak.

     MEDREG, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilmesi hedeflenen bölgesel enerji pazarı yaklaşımını hayata geçirmek üzere enerji düzenleyicileri arasında 2006 yılında çalışma grubu olarak başlatıldı. 2007 yılında kurucuları arasında EPDK’nın da yer aldığı MEDREG, siyasi ve ticari amaç gütmeyen¸ gönüllülük esasına dayalı bir birliğe dönüştürüldü. Kuruluş, 2007 Kasım ayı itibari ile de resmen dernek statüsü kazanmış meslek birliği olarak uluslararası kabul edilirliği de oldu.

Önemli bir aktör
     AB’nin hibe sağladığı önemli bir aktör olan MEDREG, Akdeniz havzasında elektrik ve doğal gaz piyasalarının entegrasyonu ve bu bağlamda düzenleyici çerçevelerin uyumlaştırılması için çalışmalar sürdürüyor. MEDREG’in misyonu ise şu şekilde:
     - Enerji piyasalarının ve mevzuatının uyumlaştırılması ve Avro-Akdeniz bölgesinde pazar entegrasyonunun tedricen sağlanmasına katkı sunulması.
     - Güvenli, düşük maliyetli ve çevresel olarak sürdürülebilir enerji sistemlerine dayalı enerji piyasalarının entegrasyonu ve verimliliğin arttırılması yoluyla enerji sektöründeki sürdürülebilir gelişmenin desteklenmesi.
     - Altyapı yatırımlarının yapılması ve iyileştirilmesi, Akdeniz bölgesi için yenilikçi finansal çözümler ve enerji düzenlemesi alanında araştırmalar gibi başlıca ortak ilgi alanlarını desteklenmesi.
     - Çalışma grupları, eğitimler ve seminerler vasıtasıyla kapasite geliştirme imkânları sunulması.
     - Sürekli bir tartışma ve işbirliği ortamı sağlayarak, üyeleri arasında bilgi değişimi ve yardımlaşmanın kolaylaştırılması.

     EPDK Strateji Geliştirme Başkanı Demirbaş MEDREG başkanlığına aday oldu. Demirbaş, bu hafta yapılacak olan genel kurulda Ürdünlü rakibini geride bırakıp seçilirse, Türkiye’nin uluslar arası enerji alanında görev yapan en üst düzey kadın yöneticisi olacak. Bir Türk kadın  yönetici ilk kez Akdeniz’deki enerji süreçlerinde işbirliği yapılan uluslar arası bir organizasyonun başına geçerek, Türkiye’yi temsil edecek. Demirbaş seçilmesi halinde ayrıca bölge enerji politikalarının hayata geçiriliş süreçlerine katkı sağlayacak.

AB Komisyonunda özlemci
     Başkanlığını Portekiz enerji düzenleme kurumunun yürüttüğü MEDREG’de Başkan yardımcılığını Ürdün enerji düzenleme kurumu ile beraber EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Demirbaş sürdürüyor. Doğal Gaz Çalışma Grubu Başkanlığı ile Akdeniz İçin Birlik Enerji Platformları Görev Gücünün Başkanlığı ile Kurumsal Çalışma Grubu Başkan Yardımcılığının Kurum personeli tarafından yürütüldüğü MEDREG’in çalışmaları, çalışma gruplarında görevli Kurum personeli tarafından takip ediliyor. 8 kişiden oluşan kurumun sekretaryası ile birliğin merkezi ise Milano İtalya’da bulunuyor. MEDREG Genel Kurulu, Başkan, Başkan yardımcıları, Çalışma Grubu Başkanları ve üye düzenleyici kurumların üst düzey yetkililerinin katılımıyla 6 ayda bir toplanıyor. Kurul, Avrupa Komisyonu Genel Kurul toplantılarına gözlemci olarak katılıyor. Üyeleri arasında 8 tane Avrupa ülkesi, 4 Balkan, 9 Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi var.

 


+ Benzer Haberler
» Akkuyu NGS’de ilk fonlama yapıldı
» Elektronik Ticarette Güven Damgası Uygulaması başladı
» “30 kişi iş kazasıyla 25 kişi doğal yolla yaşamını yitirdi”
» EBSOV eğitim için kermes düzenledi
» İşler: Travel Turkey turist ithal eden fuar olmalı
» EPDK’dan sert yaptırım
» “Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürü istifa etmeli”
» Palandöken, “Kültürümüzün mirası mesleklerimiz yok olmasın”
» ‘70 Hayat’ın geliri Koruncuk Vakfı’na
» Corendon, QM Awards’tan iki ödülle döndü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni