• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Enerji tasarrufu için kalın mantolama yaptırın”

05 Haziran 2018 Salı 14:00
12
14
16
18

“Enerji tasarrufu için kalın mantolama yaptırın”

   ► Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Alioğlu “Isı yalıtımı, ülke kazanımı. Yeşil bir dünya ve daha fazla enerji tasarrufu için, daha kalın mantolama yaptıralım” dedi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Enerji Tasarrufu konusunda Türkiye’nin nabzını tutmak ve Isı Yalıtım Kalınlıkları’na dikkat çekmek amacıyla motosikletiyle yola çıkan Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu “Isı yalıtımı, ülke kazanımı. Yeşil bir dünya ve daha fazla enerji tasarrufu için, daha kalın mantolama yaptıralım” dedi.

Müdür yollarda
     Isı yalıtım malzemeleri üretimi alanında geçmişi 65 yıl öncesine dayanan ve Avrupa’nın önde gelen gruplarından biri olarak Türkiye’de de 6 üretim lokasyonu ile 10 yıldır faaliyet gösteren Austrotherm Türkiye’nin Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, Enerji Tasarrufu konusunda Türkiye’nin nabzını tutmak ve Isı Yalıtım Kalınlıkları’na dikkat çekmek amacıyla yola çıktı. Enerji kaybı sorununa ve enerji tasarrufu ile ısı yalıtım kalınlıkları arasındaki ilişkiye dikkat çekmek için Austrotherm Türkiye tarafından başlatılan “Isı Yalıtımı, Ülke Kazanımı” bilinçlendirme projesinin ilk etabında, Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, “Müdür Yollarda”  adı ile motosikletiyle 30 gün boyunca 30 ili gezecek. Alioğlu,İzmir’de yer alan mantolama uygulamacıları, bayiler, konut sakinleri, apartman yöneticileri, esnaf ve ustalar ile bir araya geldi, şantiye ziyaretlerinde bulundu. Özgür Kaan Alioğlu farkındalık gezisinin 22’inci gününde İzmir’de gazeteciler ile bir araya gelerek bilinçlendirme projesi hakkında bilgi paylaşıp, soruları yanıtladı.

“Isı yalıtımı kalınlıkları bölgelere göre uyarlanmalı”
     Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 75’ini ithal ettiğini, dışa bağımlılık nedeniyle milli güvenlik açısından da ısı yalıtımı ve sunduğu enerji tasarrufunun ülkenin birincil konularından bir olması gerektiğini ifade eden Alioğlu, “Enerji tüketimimizin yüzde 35’ini konutlarda kullanıyoruz. Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 70’inden fazlası, ısıtma ve soğutma amaçlı. 2017’de enerji ithalatı için 37 milyar dolar harcadık ve ithal ettiğimiz enerjinin yüzde 35’ini yani 13 milyar dolarını konutlarda kullandık. Türkiye’de yaklaşık 21 milyon konutun 16 milyona yakınında ısı yalıtımı yok. Dış cepheye uygulanacak, daha kalın ısı yalıtım levhası içeren mantolama uygulaması yapılması ile ortalama yüzde 50 oranında enerji ve yakıttan tasarruf sağlanabilir. İklim bölgelerine göre dış cephede ısı yalıtımı kalınlıkları bölgelere göre uyarlanmalıdır” dedi.

İzmir’de minimum 4 cm olmalı
     İzmir’de ise ısı yalıtım levha kalınlıklarının minimum 4 cm olması gerektiğini dile getiren Aliağoğlu, “İzmir 1. İklim bölgesinde. Sıcak iklime hakim olduğu için yaz aylarında yoğun klima kullanılıyor. Soğuk illerde olduğu gibi sıcak şehirlerimizde de ısı yalıtım büyük önem taşımaktadır. Isıl iletkenlik değerlerine göre İzmir’de levha kalınlığı minimum 4 cm. olmalı. Bu kalınlığın altında bir uygulama bir fayda sunmayacak, levha kalınlığı ne kadar artırılırsa o kadar fazla enerji tasarrufu sağlanacaktır. Ayrıca Enerji Kimlik Belgesi (EKB) 1 Ocak 2020 tarihinde zorunlu hale gelecek. Enerji Kimlik Belgesine en çok sahip olan üçüncü ilimiz İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir. Şuan İzmir’de 58 bin 870 binanın Enerji Kimlik Belgesi var. Bu EBK hazırlık sürecinde ısı yalıtımı ilk gündem konularından biri olmalı” diye konuştu.
     Mantolamanın kalbinde yer alan ısı yalıtım levhasının daha kalın olmasının, enerji tasarrufunu etkileyen en önemli etken olduğunu belirten Aliağoğlu, mantolama maliyetinin yaklaşık 20 yüzde ’si ısı yalıtım levhası, 30yüzde ’u diğer komponentler ve 50yüzde ’si de uygulama ve şantiye gideridir. Isı Yalıtım levhası kalınlığını 2 kat (100yüzde ) artırmak, mantolama maliyetini sadece yüzde  20 artırırken, enerji tasarruf miktarını ise 2 kat artırmak anlamına geldiğini söyledi.

“En yüksek kalınlıkta ısı yalıtım levhası kullanalım”
     Mantolama sistemlerinde bütçenin elverdiği en yüksek kalınlıkta ısı yalıtım levhasının kullanması gerektiğine dikkat çekene Aliağoğlu, “Türk Standartları Enstitüsü’nün mevcut yönetmeliğinde yer alan TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı’ndaki sınır kalınlık değerleri ilgili şehirde uygulanması gereken minimum ısı yalıtım kalınlığı değerleridir. Bize bu kalınlık değerinin altında yapılan ısı yalıtımının kayda değer bir fayda sağlamayacağını söyler. Ancak daha çok enerji tasarrufu yapabilmemiz için ne kalınlıkta ısı yalıtım levhası kullanmamız gerektiğini söylemez. Çünkü ne kadar kalın ısı yalıtım levhası, o kadar fazla enerji tasarrufu demektir. Bu sebeple biz tüketicilerin yaptırdığımız mantolama sistemlerinde bütçemizin elverdiği en yüksek kalınlıkta ısı yalıtım levhasını kullanmamız gerekmektedir, bu hem birey olarak kendimize hem de ülkemize kazanım demektir” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Albayrak İVME Finansman Paketi’ni açıkladı
» “Bankacılık sektörüne özel çözümler üretilmeli”
» Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak
» Qatar Airways Doha’dan İzmir’e doğrudan ilk seferini yaptı
» “Kentin kaderini değiştiren 15 yıl”
» Panasonic Eco Solutions Türkiye, şirket ünvanında değişikliğe gitti
» Palandöken, “Fiyatları düşürmek için maliyetler azaltılmalı”
» Konak’ta vezneler hafta sonu da açık
» Yerli otomobilin 2019 sonunda ilk prototipi çıkacak
» “Türkiye dünyada kararı merak edilen bir ülke”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni