• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Enerji sektöründe yeni dönem: Santral sahaları güneş açacak

25 Haziran 2020 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Enerji sektöründe yeni dönem: Santral sahaları güneş açacak

   ► EPDK’nın yeni düzenlemesi ile yeni yatırım ve istihdam olanakları sağlanacak. Tarım bölgelerindeki jeotermal tesisler, tarımsal atıklardan faydalanıp elektrik üretmek için biyokütle tesisler kurabilecek

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) düğmeye bastı. Elektrik santral sahalarına ilişkin yeni metodolojiyi belirledi. Yeni metodoloji özellikle yeni yatırım olanakları ve istihdamın arttırılmasına katkı sağlayacak şekilde kurgulandı.
     Düzenleme ile santrallerin bulunduğu sahalarda yapılacak yenilenebilir enerji tesisleri ile yeni yatırım ve istihdam olanakları artırılacak. Diğer kaynaklardan elektrik üreten şirketler aynı santral sahası içinde kendi güneş enerjisi santrallerini de kurabilecek… Böylelikle güneş panellerinin yaygınlaşması ve yerli panel üretiminin de artması bek-leniyor.

     Özellikle tarım bölgelerinde kurulmuş olan jeotermal enerjiye dayalı santrallerde ise bölgedeki tarım artık ve atıkları kullanılarak hem söz konusu atıkların bertaraf edilmesi hem de elektrik üretiminin artırılması amacıyla biyokütleye dayalı yardımcı kaynak üni-teleri kurulabilecek. Ayrıca kömür ve doğalgaz gibi konvansiyonel enerji kaynaklarına dayalı santral sahalarında da güneş veya biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynakları-nın birlikte kullanılmasına imkan sağlanacak.

     Yeni metodoloji çerçevesinde elektrik santral sahaları, enerji kaynağı ve teknoloji tipi-ne göre belirlenecek, yatırımcının ihtiyacından fazla alanın kamulaştırılmasının önüne geçilecek. Atıl kalan -yüzlerce dönümlük- alanlar elektrik üretiminin bir parçası haline gelecek.
     Düzenlemeyle, önlisans ve üretim lisanslarına derç edilecek santral sahaları rüzgar, güneş, hidroelektrik, termik, biyokütle, jeotermal, nükleer enerji kaynakları ayrı ayrı de-ğerlendirilebilecek.

     Kurulacak tesisin arazisinin büyüklüğü kaynak ve teknoloji tipine göre değişiklik göste-recek. EPDK, belirlediği kriterlere göre yapacağı incelemenin ardından, yatırımcının sahasının metodolojiye uygun hale getirilmesini sağlayacak. Böylece, yatırımcının ihti-yacından fazla alanın kamulaştırılmasının, satın alma veya kiralama yoluyla mülkiyet ya da kullanım hakkı elde edilmesinin önüne geçilecek. Ayrıca tarım alanları bakımın-dan ortaya çıkan ihtilaflar da ortadan kaldırılmış olacak.

     EPDK söz konusu düzenlemeyle santral sahalarının belirlenmesinde bir kontrol meka-nizması oluşturacak. Böylece ihtiyaca göre belirlenecek sahalarda yatırımcının fazla maliyete katlanmasının da önüne geçilecek.
     Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, düzenlemenin atıl alanların ekonomiye kazandırılması açısından büyük önem taşıdığını kaydetti. Yılmaz, kurulacak yeni tesislerin, yeni iş ve istihdam olanaklarını da beraberinde getireceğini vurgulaya-rak, “Bu düzenleme ile ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yarar-lanmasının önünü açıyoruz. Mevcut tesislere ilave yatırım imkanı ile yatırım ortamına hız veriyoruz. Yatırımcılardan da daha fazla yatırım ve istihdam geleceğine inanıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı düşmeye devam ediyor
» İhracat, Haziranda 13.47 milyar dolar
» MB-PPK: İlave tedbir gereksinimi ortaya çıkabilir
» Kredi anlaşmasının yetki mektubu için imzalar atıldı
» Bakan Selçuk; “Haziran ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Temmuz’da ödenmeye başlıyor”
» Çin, 65 yeni patentle inşaa ettiği kara ve demiryolu köprüsünü açtı
» İş dünyasının yeni rotası Libya
» Müştemilat Kumpanya’nın yaz konserleri başlıyor
» Karşıyaka Belediye Meclisi’nde seçim mesaisi
» “Yılın ikinci yarısında yatırımlarımız devam edecek”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni