• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Endüstrileşme, MS riskini arttırıyor

10 Aralık 2019 Salı 14:00
12
14
16
18

   ► Türkiye’de yaklaşık 60 bine yakın MS hastası var. MS, eskisine oranla yetişkinlerde hızla artıyor. Bunun bir nedeni de endüstrileşme...

     MS’in eskisine oranla yetişkinlerde daha hızlı arttığına dikkat çeken Ka-radeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Prof. Dr. Cavit Boz, bunun bir nedenin endüstrileşme olduğunu söyledi. MR tek-nolojisindeki gelişmeler ve tanıya erişimin kolaylaşmasının da artış ora-nı etkileyen bir faktör olduğunu kaydeden Prof. Dr. Boz, “MS, eskisine oranla yetişkinlerde de artıyor. Bunun bir nedeni de endüstrileşme. Ta-nıyı daha çok ve daha kolay koyuyoruz. Her köşede MR cihazı var, iyi yetişen nörologlar var, bilinç arttı. Hastaların ve toplumun bilinci arttı, bunun da etkisi var ama diğer taraftan bir gerçek artış da var. Çocuk-lardaki beslenme bozukluklarının, kilonun, sigara içmenin çocuklarda MS riskini artırdığını biliyoruz.  Bir diğeri de toplumda, çocuklarda da, yetişkinlerde de hareketsizlik ve kapalı ortamlarda yaşama, D vitamini azlığı bunların da riski artırdığını biliyoruz. Yani olumsuz yaşam koşulla-rı diğer hastalıklarda olduğu gibi MS’te de riski artırıyor” diye konuştu.

MS HASTALARININ YÜZDE 15’İ 18 YAŞ ALTI
     MS’in çocuklarda da gördüğüne değinen Prof. Dr. Boz, “Hastalarımızın yaklaşık yüzde 15’i 18 yaş altında başlıyor. Şöyle ki 5 yaşına kadar ine-biliyor ama 10 yaşında, 12 yaşında, 14 yaşında çocuk hastaları eskisine oranla daha sık görüyoruz. Bunun bir nedeni de obezite.
     Çocuk hastaların obez olma olasılığı daha fazla yani bir başka deyişle söyleyecek olursak, obezite MS riskini çocuklarda 2 kat artırıyor. Bes-lenme bozukluğu, kilonun olması ve diğer beslenmedeki olumsuz fak-törler riski artırıyor” dedi.

DÜNYA İLE KARŞILAŞTIRMA…
   Türkiye’de 600-700 kişide bir MS hastası gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Boz, dünya ile karşılaştırmasını yaparak “Aslında orta sıklıkta bir bölgedeyiz. Mesela; İngiltere, İskandinav ülkeleri, Kuzey Amerika gibi yerlerde risk daha fazla. Bize göre 2 kat, 3 kat risk daha fazla” dedi.  MS’de çevresel ve genetik faktörlerin etkisini değerlendiren Prof. Dr. Boz, “MS hastalarının yaklaşık yüzde 10-15’inde ailesinin başka bir bi-reyinde MS hastalığı var. Bu geçişli bir hastalık değil yani anneden ço-cuğuna veya kardeşine geçmiyor. Örneğin; bir kişide risk varsa, çocu-ğundaki risk topluma göre 8-10 kat daha fazla oluyor” dedi.

MS’E KARŞI AKDENİZ TİPİ BESLENME ÖNERİSİ
     MS hastalarına Akdeniz mutfağı ve diyetini öneren Prof. Dr. Boz, bu ko-nuda özellikle evde pişmiş tencere yemeği ve evde mayalanmış yoğurt tüketimine vurgu yaptı. Prof. Dr. Boz, bu konuda şunları söyledi:
     “Sağlıklı, doğal diyet dediğimiz tencere yemeği, olabildiğince organik gıdalar, kendi yaptığımız mayalanmış yoğurt çünkü onun bağırsaklara, mikrobiyataya da etkisi var.  Akdeniz mutfağı diye bahsettiğim sebze, meyve, balık dengeli, ölçülü tüketmek ama katkılardan uzak durmak ge-rekiyor.  Salam, sosis, cips gibi, paketli gıdalardan olabildiğince uzak durmak lazım… Bu sadece MS için değil diğer kişiler için de uygun. Bir de birazcık sakatlığı olan mesela; hareket azalması olan MS hastaları için kabızlık yapan gıdalardan uzak durmak, onlara göre diyetler almak önemli.”

YANLIŞ TANI SIKLIĞI
     Son dönemde yanlış tanı ile sık karşılaştıklarına da değinen Prof. Dr. Boz,  “Çünkü çok MR yapılıyor, toplumda da MS’in önemli bir özelliği beyinde beyaz lekelenme dediğimiz, plak dediğimiz yapılar var.  Bunları bazen diğer beyaz cevher lekelenmelerinden ayırmak güç olabiliyor. Özellikle deneyimli radyolog ve nörolog yoksa bazı belirsiz şikâyetler karıştırılabiliyor. Beyinde de böyle lekelenme olunca, yanlış MS teşhis-leri oluyor.  Yüzde 10-15 civarında yanlış teşhis ve tedavi alan hasta var. Bu dünyada da böyle. Örneğin; Amerika’da geçen yıl yapılan bir çalışmada MS merkezlerine yollanan bu şekilde hastaların %15 kadarı-nın yanlış MS teşhisi idi” dedi.

MS TEDAVİSİNDE YENİ GELİŞMELER
     MS tedavisinde son 10 yılda önemli gelişmeler oldu ve 14 farklı tedavi seçeceğimiz var. MS tedavisi konusunda kullanımı çok kolay, ağızdan alınan bir hap tedavisinin de 2020 yılında Yeni Sağlık Uygulama Tebli-gatı yayınlanınca gelmesini beklediklerine değinen Prof. Dr. Boz,
     “Etkili bir tedavi, kullanımı çok kolay. Hastalar hastalığını, ilacını unutu-yorlar. Geri ödemeye girmesini bekliyoruz.  Ülkemizde MS’in sosyal, fi-zik tedavi, psikoterapi çok eksiğimiz var. MS’in kendi tedavisi bakımın-dan dünyadaki en iyi ülkelerden biriyiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta
» Milli servetimiz çam fıstığı alarm veriyor
» “Meyve sebze sektöründe rakibimiz yok”
» Elleçlenen konteyner Aliağa’da artarken, İzmir’de azaldı
» Çiftçi, üretimde dayatılan zehrin farkında
» “Çin kestanesi, Türk kestanesini lekeliyor”
» “Gelecek yıl beyaz et üretiminde düşüş olmayacak”
» Kırtasiye sektörü tükenme noktasında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
  Ticaret 14.09.2020
  Ticaret 12.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni