• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Endüstri 4.0 sayesinde Avrasya’nın üretim üssü olacağız

08 Ocak 2018 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Endüstri 4.0 sayesinde Avrasya’nın üretim üssü olacağız

   ► Endüstri 4.0 sayesinde Avrasya’nın üretim üssü olacağız.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Endüstri 4.0’ın istihdam alanlarını azaltacağına dair endişelere yönelik konuşan ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy, “Bizim işsizlikten korkmak yerine tam tersine eğer endüstri 4.0 ayak uyduramazsak o zaman dünyadan nasıl geriye doğru kayacağımızı düşünmemiz lazım. Korku yok, fırsat var. Endüstri 4.0 sayesinde Avrasya’nın üretim üssü olacağız” dedi.
     “Endüstri 4.0” diye adlandırılan ve üretim süreçlerinin birbiriyle iletişim içinde olmaları anlamına gelen yeni sistemin istihdam alanlarını azaltacağına dair endişelere yönelik Ticaret’e değerlendirmelerde bulunan ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy, geçmişten örnekler vererek sanayi devrimleriyle birlikte yeni fabrikaların kurulduğunu ve istihdamın arttığını söyledi.

Niye şimdi tersi olsun
     Birinci sanayi devrimi olduğunda makinler devreye girmesiyle istihdamın arttığını belirten Ersoy, “Makinelerin devreye girmesiyle istihdam arttı. Çünkü daha önce sanayi işçisi diye bir kavram yoktu. Her şey sıfırdan daha büyüktür. Elektrikle birlikte ikinci sanayi devriminde seri üretim başladığında endüstriyel ürünlerin fiyatları çok düştü, talep arttı ve yeni istihdam alanları yaratıldı. Üçüncü sanayi devrimi dediğimiz elektroniğin sanayi ile tanışmasıyla birlikte fiyatlar yine düştü. Çünkü çok farklı ürünler otomasyon sayesinde daha ucuz üretilir hale geldi. Talep arttı, yeni fabrikalar kuruldu, istihdam arttı. Niye şimdi sanayinin dijitalleşmesi olurken tersi olsun ki” diye konuştu.

Düşülenin tam tersi
     “Endüstri 4.0”ın istihdam alanlarını azaltacağına dair endişelerin benzerlerinin geçmişte de olduğuna dikkat çeken Ersoy, “Benim neslim çok iyi bilir ama şimdiki nesil bilmez. Bilgisayarlar gelecek ve biz işsiz kalacaktık. Biz on yıl bunu tartıştık. Ve sonucunda tam tersi oldu. Şuanda bilgisayar ve donanım başlığı altında elliden fazla meslek var ve milyonlarca insan bilgisayar üzerine çalışıyor. Yani düşülenin tam tersi gerçekleşti” dedi.
     Hindistan, Çin gibi toplumlarda orta sınıf orta sınıfın ortaya çıkmasıyla yeni istihdam alanlarının yeni istihdam alanları yaratacağını dile getiren Ersoy, “Dünyada mega trendler var. Globalleşme, küresel ısınma, demografik değişim gibi. Bu trendlerden bir tanesi de milyonlarca insanın yaşadığı Hindistan, Çin gibi toplumlarda orta sınıf ortaya çıkıyor olması. Yani önceden ayakkabı kullanmayanlar gelecekte ayakkabı kullanacak. Diş fırçası olmayanlar diş fırçası, diş macunu isteyecek. Bunları yeni istihdamlar üretecek” şeklinde konuştu.

     “Endüstri 4.0”a uyum konusunda da konuşan Ersoy, şunları kaydetti:
     “Eğitim konusu bu işin en yumuşak karnı. Benim yaşımdakiler bugün sanayiden çekilip köye dönmeye başladı. Bu kuşaktan korkulacak bir şey yok. Yeni işe başlayan jenerasyon varoşlarda bile akıllı telefonlarla büyüdüğü için onlarda da sorun yok. Sorun şuanda otuzlu yaşlarında olup da önümüzdeki yirmi yılda bu değişimde etkilenecek mavi yakalılarda. Beyaz yakalılarda zaten sorun yok. Eğer bu mavi yakalıları doğru eğitebilirsek yani kas gücünden akıl gücüne geçmelerini sağlayabilirsek bu işin üstesinden geliriz diye düşünüyorum.

     Türkiye’de Endüstri 4.0 iki yıl önce konuşulmaya başladı. Konuşulmaya başladıktan birkaç ay sonra Ankara Sanayi Odası ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Endüstri 4.0’ın konuşulduğu etkinlikte salonda bulunan sadece yüz kişi sanayici geriye kalan üçüyüz, dört yüz kişiyi meslek lisesi müdürleri oluşturuyordu. Bu konuda TUBİTAK, MEB çok iyi çalışıyor. Ben bu konuda acayip iyimserim. Her devrim beraberinde acı getirir. Ama elde edilen çok büyükse o acıya katlanılır. Bizim işsizlikten korkmak yerine tam tersine eğer endüstri 4.0 ayak uyduramazsak o zaman dünyadan nasıl geriye doğru kayacağımızı düşünmemiz lazım. Korku yok, fırsat var. Endüstri 4.0 sayesinde Avrasya’nın üretim üssü olacağız.”

 


+ Benzer Haberler
» Kuaförler haksız rekabet mücadelesi veriyor
» ‘Salça’da ithal hammadde dönemi başladı
» Kesimhanelerde büyük yığılma var
» ‘Ekmek’te kriz yaşanabilir
» E-ticaretteki hızlı büyüme, GLAMI’yi Türkiye’ye getirdi
» “Gıda satılan yerde beyaz eşya satılmamalı”
» Kaybolan Anadolu Mandası geri dönüyor
» Müze ziyaretlerinden 27.7 milyon TL’lik gelir
» “Bugünkü hayatımızı geçmişimiz belirliyor”
» “Üretici gücümüz ile ihracatı arttırmak mümkün”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2019
  Ticaret 21.01.2019
  Ticaret 19.01.2019
  Ticaret 18.01.2019
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni