• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Endüstri 4.0 örneği Pınar Su Uludağ tesisi

01 Aralık 2017 Cuma 16:00
12
14
16
18

Endüstri 4.0 örneği Pınar Su Uludağ tesisi

   ► Feyhan Yaşar, 30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdikleri tesis ile toplam üretim kapasitelerini %29 artırdıklarını söyledi.

           SELDA AK     
     Pınar Su, Bursa İnegöl’deki yeni tesisini, düzenlenen törenle hizmete açtı. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Su Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar, 30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdikleri tesis ile toplam üretim kapasitelerini %29 artırdıklarını söyledi.  Feyhan Yaşar, yurt içi pazarın yanı sıra 25 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Hedeflerimiz doğrultusunda yeni yatırımımızla tesis sayımızı 4’e çıkarırken, hem ülkemizdeki hem de yurtdışındaki tüketicilerimize yeni bir lezzet sunacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.  
     30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Bursa İnegöl’deki toplam 16 bin metrekare kapalı alana sahip 80 saniye de bir palet suyu  sevkiyata hazır hale getiren Pınar Su Uludağ Tesisi, 30 Kasım 2017 Perşembe günü düzenlenen törenle açıldı. Törene; İnegöl Kaymakamı Ali Akça, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, Pınar Su Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu, Yaşar Holding yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Sadece su değil artık içecek firmasıyız
     Törende bir konuşma yapan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Uludağ ile birlikte Türkiye’nin en değerli 4 doğal su kaynağına sahip olduklarını söyledi. Suyun yanı sıra maden suyu ve limonata üretimi de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Selim Yaşar, “Biz artık sadece su değil, bir içecek firması olarak yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Almanya ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.
     Zaman içinde ihtisaslaşma stratejisini uyguladığını söyleyen Yaşar, “Gıda boya da lider olma stratejimiz var ki şuan bunu gerçekleştirmiş durumdayız. Gerek sanayi gerek inşaat boyalarında gerek mobilya boyalarında Türkiye’de lideriz. Proteinli gıdalarda et, süt ve balıkta lideriz. Su da içecek olarak değişiklik yaptık artık su şirketi değil içecek şirketiyiz. Stratejik hedefimizle inşallah suda da lider olabildik demeyi umuyorum. Mücadelemiz gayretimiz var. Maç 90 dakika ama bizim de 90 yıllık bir iş hayatımız var. İnşallah 100. yılda böyle bir araya geldiğimizde içecekte de lideriz diyebiliriz. En güzel iki su kaynağı Uludağ ve Madran’a biz sahibiz. Böyle güzel su kaynaklarına sahip başka bir su şirketi yok. Bizim Gökçeağaç ve Akçaağaçta da lezzetli su dolumu yapıyoruz.” diye konuştu.

İyot oranları da yazılacak
     Önümüzde ki günlerde herkesin göreceği bir düzenlemenin Ankara’da hazırlandığının altını çizen Selim Yaşar, “Suların içerisindeki iyot oranlarını da yazmaya başlayacaklar. Biliyorsunuz ki iyot eksikliğinden ülkemizde birçok troid hastası var. Bu konulara hepimiz dikkat edeceğiz. Rekabette öncü olmak Türk halkına uygun suyu üretmek bizim görevimiz. Bu arada unutmayalım ki Fırat Kalkanı hareketinde görev yapan askerlerimizde Pınar Suyu içiyor oraya da ihracatı biz yapıyoruz. Hedefimiz ihracatımızı daha da artırmak. Zaten bir Çin pazarına girebilsek biz bir fabrikada durmak zorunda kalacağız.” diye konuştu.

25 ülkeye ihracat yapıyoruz
     Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve aynı zamanda Pınar Su Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar da törendeki konuşmasında, sektördeki büyüme hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri yatırımla devreye aldıkları yeni üretim tesisini ekonomiye kazandırmaktan büyük heyecan duyduklarını ifade etti. 33 yıldır pazarın aktif bir oyuncusu olarak geniş bir coğrafyada faaliyet gösterdiklerini kaydeden Yaşar, ‘‘Bugün 25 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yatırımlarımızı da hem Türkiye hem de yurtdışı pazarlardaki büyüme hedeflerimiz doğrultusunda sürdürüyoruz. Yeni yatırımımızın ekonomimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz’’ dedi.

Kişi başına 145 litre ambalajlı su tüketiliyor
     Ambalajlı su sektörünün değişen tüketim alışkanlıklarına paralel olarak en hızlı büyüyen sektörler içinde yer aldığına da dikkat çeken Feyhan Yaşar, “Türkiye’de ambalajlı su pazarı, sağlıklı yaşam bilincinin yarattığı talep ve gelişen perakende kanalları ile şehirleşme oranındaki artış sonucunda yıldan yıla büyüyor. Bugün ambalajlı su pazarının hacmi yaklaşık 11,3 milyar litreye ulaşmış durumda. Kişi başına düşen ambalajlı su tüketimi ise 145 litre düzeyinde.” diye konuştu.

Su ve içecek sektörü Türkiye’nin geleceği
    Türkiye’ye yürek verdiklerini belirten Feyhan Yaşar, “Sanayici bir aileden geliyoruz. Babam Selçuk Yaşar 93 yaşında ama aklı yatırımda, üretimde istihdamda. Türkiye’ye daha nasıl faydalı olabiliriz. Bizzat ailece ve profesyonel ekimizle tüm gücümüzle buna çalışıyoruz. Her türlü görüşe ve eleştiriye açığız tüm amacımız var daha iyisini daha güzelini yapmak. Ülkemizin daha çağdaş ekonomilerde olduğu gibi rekabetlere açık bir noktada üretim ve hizmeti amaçlıyoruz. Biz aslında Mayıs ayında açmak istedik çeşitli sebeplerle erteledik. Fiilen geçen sene Ocak ayından bu yana tesisimiz piyasaya mal sevk ediyor. Gayet güzel bir pazar payına ve başarılı bir noktaya geldi. Yurtdışında da su kaynakları araştırıyoruz. Su işi içecek işi Türkiye’nin ve dünyanın geleceği. Bu konuda çalışan arkadaşlar, bayiler, dağıtım kanalları, vergi ödeme açısından da devletimiz dolayısıyla herkesin bu işin sonucunda kazançlı çıkacağına inanıyorum.” dedi.

Yılı yüzde 15 büyüme ile kapatacağız
     Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş ise yaptığı konuşmada, Yaşar Holding’in kuruluşunun 72’nci yılının kutlandığı şu günlerde yeni bir yatırımı daha ekonomiye kazandırmaktan büyük bir onur duyduklarını söyledi. Aktaş, 5 yılda gerçekleştirdikleri 800 milyon TL’lik yatırımın önemli bir bölümünü son 2 yılda hayata geçirdiklerini de kaydetti. Bu yılı 5,1 milyar TL konsolide ciroya ulaşarak, % 15 büyüme ile kapatmayı hedeflediklerini söyleyen Dr. Mehmet Aktaş, “Gıda, su ve enerji tüm dünyada geleceğin en stratejik sektörleri arasında yer alıyor. Yaşar Topluluğu olarak her üç sektörde de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Su sektöründe mevcut üç kaynağımıza Bursa/İnegöl tesisini de eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sanayi 4.0 gerekliliklerine uygun olarak, 30 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiğimiz tesisimiz ile su sektörünün öncü şirketlerinden olmaya devam edeceğiz. Gelecek yılda da yatırımlarımızın karşılığını alacağımıza ve büyümemizi daha da yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

Sektöre dinamizm getirecek
     Sektörün öncülüğünü yapmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Mehmet Aktaş, “Bizi takip eden onlarca sanayici onlarca yatırımcı bugün Türkiye’nin gurur duyduğu sektörlerin oluşmasına katkıda bulundu. Biz yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ağırlık olarak gıda da boyada tarımda içecek de yatırım yapıyoruz. Bu sektörler Türkiye’nin de geleceği olan sektörler. Nitekim Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncelikli beş sektöründen olan kimya, gıda ve gıda teknolojilerinde biz de varız. Yaşar topluluğu Türkiye’nin değer yarattığı gelecekte olmasını arzu ettiği istihdam yarattığı sektörlerde yatırım yapmaya devam edecek. Tabiî ki yatırım tek başına yeterli değil. İhracatımızı artıracak olan şey inovasyon ve arge çalışmasıyla sağlanabilir. 4 ar-ge merkezimiz faaliyette. İkisi boya sektöründe diğerleri ise et ve süt sektöründe. Buralardan tüketicinin ihtiyaçlarına uygun yeni ürünleri yeni iş modellerinin yeni sektörlerin yaratılması için gayret sarf ediyoruz. Türkiye’deki sanayinin bir üst seviyeye çıkartılması da değer yaratma mekanizmasının potansiyelinin maksimize edilmesi gerekir. Biz bu misyonun farkındayız. Bu alanlarda yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ben bu tesisimizin su sektörüne içecek sektörüne iyi bir dinamizm getireceğine ilham olacağını düşünüyorum.” dedi.

Saatte 3 bin damacana 81 bin pet şişe
     Pınar Su Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu yaptığı konuşmada, Pınar Yaşam Pınarım markasıyla; Aydın-Madran, Isparta-Akçaağaaç ve Sakarya-Gökçeağaç’ın ardından Bursa-Uludağ kaynak suyunu da yüksek teknolojiyle tüketiciyle buluşturacak olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Pınar Su Uludağ Tesisi’nin saatte 3 bin damacana ve 81 bin pet şişe dolum kapasitesine sahip olduğunu kaydeden Karamehmetoğlu, yeni tesisle birlikte tam kapasiteye ulaşıldığında 120 kişiye de istihdam olanağı yaratılacağını açıkladı. Karamehmetoğlu, “Tek bir ağaç bile kesmeden yeşil tesisi Bursa’ya kazandırdık. Tesisimizin etrafındaki hiçbir ağacı kesmeden ve yaklaşık 2 bin ağaç dikilerek tesisi bugünlere getirdik. Diğer tesislerimizde olduğu gibi burada da endüstrinin en son teknolojilerini kullanarak hızlı, verimli üretim yaptığımız makinelerle donattığımız bir fabrikamız oldu.

     Damacana tesisimiz saatte 3 bin damacana üretiyor. Pet tesisimiz ise saatte 81 bin şişelik üretim yaparak teknolojinin en hızlı dolum kapasitesine sahip. Tesisimize büyük ambalajlarla üretim yapacak kendi alanında en hızlı makinelerle donatacağımız bir hazırlığı da bitirmek üzereyiz. Kalite ve lezzet bizim için olmazsa olmaz ama bunlarda tek başına yeterli değil. Bu yüzden tüketici ihtiyaçlarını, trendleri de yakından takip ediyoruz. Özellikle sağlık ve spor yaşamımızın önemli bir parçası. Bu trendlere uygun olarak yeni ürünleri müşterilerimize buluşturmaya başladık. Sporcu şişe suyumuz, çocuk sularımız yine maden suyu kategorisinde yeni yarattığımız meyveli ürün grubu bu amaçla dizayn edildi. Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti konusunda gerekli çalışmaları yaparak mobil uygularımız internet üzerinden sipariş uygulamalarımızla bir tıklama ile müşterilerimizin çok çabuk ulaşabileceği bir sisteme sahibiz. Bizde artık Bursa markası olduk Bursalı olduk diyoruz.” dedi.

    İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise yaptığı konuşmada, “Şehrimiz ekonomisiyle ticaretiyle tarım ve diğer alanlarıyla dinamik bir şehir” dedi. Taban, “Şehre ekonomik değerlerini artırabilmek, yatırımcıyı çekebilmek, müteşebbisi şehrimize getirebilmek her şeyden önce İnegöl’ü bölgemizin ülkemizin parlayan bir yıldızına dönüştürebilmek için bizler var gücümüzle çalışıyoruz. Uluslararası güvenirliği olan markanın şehrimizde üretim yapması bizim için çok kıymetli. Büyük bir teknolojik yatırım olan bu tesisin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.
     Bursa Kaymakamı Ali Akça gerçekleştirdiği konuşmada, “Dış ticaret hacmi olarak rakamlara baktığımızda 1 milyar 250 milyon dolarlar seviyesinde. Önemli olan dış ticaret hacminde ne kadar ihracat fazlası veriyorsunuz. Buna baktığımızda İnegöl 600 milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla ülkemizin önemli bir ilçesi. Yaşar holding tarafından da önemli bir tesis daha şehrimize kazandırılmış oldu. Ülkemiz için insanlarımız için hayırlı kazançlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Reel sektöre bütçeden 32,8 milyar TL destek
» Güven azalsa da gayrimenkul sektörü hala en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri
» Bakanlıktan ‘Julia AK’ açıklaması
» Almanların tercihi Türk ayakkabısı
» Yorgancılar’dan enerji indirimi talebi
» Star Rafinerisi yatırımı yatırımcıların gözünü Aliağa’ya çevirdi
» Atlasglobal uçuş ekibinin kıyafetleri üniversiteli tasarımcılardan
» Egeli turizmciler WTM’de İzmir’i tanıtacak
» ATO’dan genç girişimcilere destek
» Ahi’ye bir tebrik de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2018
  Ticaret 23.10.2018
  Ticaret 22.10.2018
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni