• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

En fazla şikâyet; lazer epilasyon yanığı kaynaklı

05 Şubat 2019 Salı 11:00
12
14
16
18

En fazla şikâyet; lazer epilasyon yanığı kaynaklı

           HABER MERKEZİ     
     Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, 2018 de Türk Dermatoloji Derneği’ne gelen başvuruların yüzde 50’sini lazer epilasyon mağdurlarının oluşturduğunu söyledi. Prof. Dr. Çalıkoğlu, bunun yüzde 30 leke tedavisi, yüzde 20 ile dolgu işlemleri takip ettiğini kaydetti.
     Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, düzenlediği basın toplantısında, 2018’de Türk Dermatoloji Derneği’ne yapılan şikâyetlere ilişkin bilgi verdi.

     Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Prof. Çalıkoğlu, “51 yıl önce kurulan, deri ve zührevi hastalıklar uzmanlarının mesleki çalışmalarını ilmi ve hukuki yönden destekleyen ve savunan derneğimiz, meslektaşlarının sorunlarını çözümünün yanı sıra vatandaşların da sorunlarına çözüm bulmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2018 yılında da vatandaşlarımızdan derneğimize çok sayıda şikâyette bulunuldu. Buna göre vatandaşlar geçtiğimiz yıl cilt uygulamaları içerisinde en çok lazer epilasyon nedeniyle şikâyetçi oldu” dedi.

Merdiven altı uygulamalara dikkat
     Merdiven altı uygulamalar konusunda dikkatli olunması gerektiğine vurgu yapan Prof. Çalıkoğlu, “Bildiğiniz gibi günümüzde lazer epilasyon, botoks ve dolgu uygulamaları her geçen gün popüler hale geliyor. Ancak bu konuda bilinmesi gerekir ki; bu uygulamalar ehil ellerde yapılmadığı zaman çoğu basın yayın organında da gördüğümüz gibi kolay düzeltilemeyecek hasarlara sebep oluyor. Hatta bize gelen şikayetler arasında bu uygulamaların çoğunlukla kuaför salonları, ev, güzellik salonu olarak adlandırılan ancak çoğunun ruhsatsız olarak çalıştığını tespit edilen merdiven altı yerlerde yapılıyor.

     Bu konuda vatandaşlarımız özellikle sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyalarla, cüzzi ücretle güzelleşmek ve gençleşmek uğruna bu yerleri tercih ediyor. Oysa bu uygulamalar kötü görüntünün yanı sıra ciddi sağlık problemlerine de yol açabiliyor. Bu nedenle cilde uygulanacak en ufak bir müdahale bile dermatolog ya da plastik cerrah tarafından ve/ya kontrolünde ve uygun koşullara sahip kliniklerde yapılmalı. Aksi halde karşılaşılabilecek sağlık sorunların başında enfeksiyon, ciltte oluşan deformasyon, yanık ve kalıcı iz” diye konuştu.
     Türk toplumunun güzelliği sağlıktan bağımsız görmemesini öneren Prof. Çalıkoğlu, “Güzellik uğruna sağlığı kaybetmemek lazım” dedi.

     Botoks uygulamaları konusunda yaş sınırı getirmenin doğru olmadığı ancak ihtiyaçlar doğrultusunda 35 yaş üzerine yapılmasını öneren Prof. Çalıkoğlu, son dönemde gündemde olan kalıcı makyaj uygulamaları konusunda da olası komplikasyonlarını görmek için ‘bir dönem beklemek” gerektiğini söyledi.  Prof. Çalıkoğlu, ayrıca 40 yaş üzeri erkeklerinde botoks uygulamalarına yönelik talebinde ciddi artış yaşandığını sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni