• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

En büyük problem; kayıt dışı tohum üretimi ve satışı

02 Ağustos 2017 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

En büyük problem; kayıt dışı tohum üretimi ve satışı

   ► TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu’na aykırı olarak bazı çeşitlerin tohumluklarının ticarete konu edildiği kaydetti.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz; tohumculuk sektörünün en önemli problemlerinden birinin kayıt dışı tohumluk üretimi ve satışı olduğunu söyledi.
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz yaptığı açıklamada çiftçilerin kendi ürününden ayırdıkları tohumlukları kullanmalarının yasal olduğunu ancak 5553 Sayılı Tohumculuk Kanununa aykırı olarak bazı çeşitlerin tohumluklarının ticarete konu edildiği kaydetti.

Milli ekonomimizi zarara uğratmayalım
     Tohumluk denildiğinde tohum, fide, fidan gibi çoğaltım materyallerinin anlaşılması gerektiğini belirten TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz  “Burada bir haksız kazanç ve haksız rekabet söz konusudur. Bu kaçak ürünlerin maliyetleri daha düşük olduğundan sertifikalı tohumluklara göre daha ucuza satılabiliyor. Haksız ticarete konu olan bu kaçak tohum, fide ve fidanlar, kaliteli ve sertifikalı materyallerin satışını olumsuz etkiliyor. Ayrıca vergilendirilemeyen kaçak satışlar nedeniyle bitkisel üretimde verim ve kalite düşük olduğundan, çiftçimiz ve milli ekonomimiz büyük zarar görüyor” ifadelerini kullandı.

Kaçak tohumluk nedir?
     Yılmaz, kaçak tohumluk hakkında şu bilgileri verdi: “Kaçak tohumluk dediğimizde anlamamız gereken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı olmayan, hiçbir kontrolü yapılmayan yani çeşidin ismine doğruluğu, genetik safiyeti, biyolojik özellikleri, çimlenmesinin yeterliliği, hastalıklardan ari olup olmadığı bilinmeyen üründür. Dikkat ediniz, ürün diyorum, çünkü bunlar tohumluk değildir.’’

Çiftçimiz aldanmasın
     Çiftçinin tohumluk diye aldığı sahte ürünlerin çok büyük bir oranda çimlenmeyeceğini ve adaptasyon sorunu yaşayacağını bu nedenle başta kâr ettiğini düşünen çiftinin hasat zamanı mağdur olacağını kaydeden Yılmaz, “Bazen bu ürünlerin paketlenerek satıldığını bile tespit ediyoruz. Çiftçimiz aldanmasın. Ayrıca, hastalık ve zararlılarla mücadele için harcanan zaman, emek ve para da cabası. Hatta bu kayıt dışı, sahte ürünlerin fide, fidan ve yumru ile çoğaltılan bitki türleri başta olmak üzere topraklarımıza hastalık bulaştırma ihtimali çok yüksek’’ diye konuştu.

Yerel yönetimlerin selektör dağıtması yanlış    
     Belediyelerin tarıma ve kırsal kalkınmaya hizmet adına tohum eleme makinası (selektör) dağıtmasının kaçak tohumluk üretimi ve satışını, dolayısıyla haksız rekabeti körüklediğini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Ülkemizde ihtiyacımızı karşılayacak kapasitede, dünya standartlarında, gelişmiş bir tohum endüstrisi var. Yeterli çeşidimiz var, bu çeşitlerin tohumluklarını üreten sayıları sekiz yüze yaklaşan kuruluşumuz var. Bu nedenle belediyelerin selektör dağıtması artık son bulmalı. Tohumculuk sektörüne mutlaka hizmet edilecekse sertifikalı tohumluk dağıtılsın.”

Kaçak ürünlere erişim kolay olmamalı
     Çiftçilerin sertifikalı tohumluk kullanımı konusunda eğitim ve farkındalığın oluşturulmasının şart olduğunu ve tohumluk olarak satılan kaçak ürünlere erişimin bu kadar kolay olmamasını, bunun içinde sektör tarafından otokontrol ve yetkililer tarafından etkin piyasa denetimi yapılmasının önemli olduğunu açıklayan TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, ‘’Şartlar ne olursa olsun çiftçimiz sertifikalı tohumluk kullandığında birim alandan yüksek verim ve kaliteli ürün elde edecek ve daha çok kazanacaktır. Mahsulünde tohumdan kaynaklı bir sorun çıktığında da hakkını arayabilecektir. Ayrıca, beşeri ilaçları nasıl eczaneden almak zorundaysak, tohumlukları da yetkilendirilmiş bayilerden almalıyız’’ ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Genç çiftçiye hibe desteği
» Marble Fuarı’na ithalatçı akını
» ATO Başkanı Baran: Üretim, yatırım ve istihdam artacak
» Bakan Tüfenkci: Kurdaki dalgalanma geçici
» “Küçük esnaf mikro kredilerle desteklenmeli”
» Tekstilcilerden,12 milyar dolar ihracat sözü
» Çevik: Sorun değil çözümlerle geliyoruz artık ‘birlik’te çalışma zamanı
» Kemalpaşa’ya üniversite müjdesi
» 2018 yılında otomobil sektörü için sekiz öngörü
» Konak Tramvayı yolculu seferlere başladı; Güle güle kullan İzmir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.03.2018
  Ticaret 23.03.2018
  Ticaret 22.03.2018
  Ticaret 21.03.2018
  Ticaret 20.03.2018
  Ticaret 19.03.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni