• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Emsal artışı kararına gerekirse dava açarız”

14 Ekim 2021 Perşembe 18:00
12
14
16
18

“Emsal artışı kararına gerekirse dava açarız”


   ► Emsal artışı kararını değerlendiren TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir: Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Gerekirse dava açarız, gerekirse eylem yaparız

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) emsal artışı konusunda basın açıklaması gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclisinde Bornova Bayraklı’da 30 Ekim 2020 depremi sonrasında ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen yapılar ile 1998 yılındaki yönetmelik öncesi ruhsat alan veya 6306 sayılı yasayla riskli kabul edilen yapıların dönüşümü için parsel bazında başvuru yapılması halinde yüzde 20, ada bazında başvuru yapılması halinde yüzde 30 emsal artışı verilmesi kararı alınmıştı. Emsal artışı kararını değerlendiren TMMOB İKK Sekreteri Aykut Akdemir, “Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Gerekirse dava açarız, gerekirse eylem yaparız. Dolayısıyla yanlış bir karar varsa dava açacağız” dedi. Akdemir, “Bayraklı’ya 8 bin tane konut yaparken sosyal devlet var, Bayraklı’da yıkılan yerlere apartman yaparken yok; müttehit var, emsal artış var” diye konuştu.

“KARARLARIN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR”
     Akdemir, “Emsal artıştan bahsediliyorsa bunun teknik karşılığı artırdığınız kadar da nüfus artışı demektir. Artırdığını nüfus kadar planlamaya altyapıyı doldurmaya ihtiyacınız var demektir. Bunları yapmadan bu altyapı tamamlanmadan söylenen her söz bilimden teknikten akıldan uzak politikaların ifadesidir. Yapılamayacak gerçekleşemeyecek sözler vermektedir. Bütün seçilmişler her türlü kararı alabilirler, istedikleri projeleri yapabilirler, akıldan bilimden teknikten uzak alınan tüm kararlar gerçekçi değildir. Meclis kararının, oylamayla bir karar alınmış olması o kararın demokratik ve akılcı olduğunu göstermez. Bilimden teknikten uzak altyapısı olmayan, yeni yeni birçok soruna neden olabilecek kararların tekrar gözden geçirilmesi akılcı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir” ifadelerinde bulundu.

“BAYRAKLI’YA 8 BİN KONUTTA SOSYAL DEVLET VAR, YIKILAN YERLERE YAPARKEN YOK”
     Sosyal devlet vurgusu yaparak emsal artışı kararına yönelik eleştirileri sıralayan Akdemir, “Sosyal devlet deprem gerçekleştirdiğinde elindeki bütün kaynaklarıyla birlikte halkın acılarını gidermekle yükümlüdür. Bir afet gerçekleştiğinde Vatandaş kayba uğramışsa o kaybı gidermekle yükümlüdür. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü talep ettiğimiz yıkılan yerlerin enkazları kaldırılırken alınması gereken tedbirleri almadı. 7 tane proje alanı belirlemişler. Depremden 2 gün sonra bayraklının üzerinde büyük alan sit ve orman alanı olma durumundan vasfı değiştirerek bir bina yapılmaya başlandı. Sosyal devlet burada var. Bayraklı’nın tepesine 8 bin tane konut yaparken sosyal devlet var, Bayraklıda yıkılan yerlere apartman yaparken yok müttehit var emsal artış var. Aynı sosyal devlet bayraklının tepesine 8 bin konut yapıyor Rıza Bey apartmanı park olsun diyenlere önce yapacağız diyorsunuz vazgeçiyorsunuz insanların aklıyla oynuyorsunuz. Sonra emsal artışına dair TMMOB’dan taraf olmasını bekliyorlar” açıklamalarında bulundu. Akdemir, “Depremzedelerin hakkını vermeyenler 170 milyar TL deprem vergisinin nerede olduğunu söylemeyenler, Bayraklı’ya 8 bin konut yapacak paranız varsa eğer yıkılan binalara verseydiniz o parayı” dedi.

“YANLIŞ BİR KARAR VARSA DAVA AÇACAĞIZ”
     Emsal artışına yönelik dava açılıp açılmayacağını soran basın mensuplarına cevap veren Akdemir, “Bu konuda raporumuzu hazırlıyoruz. Biz bilim ve teknik üzerinden sözlerimi söylüyoruz. Elimizdeki tek argüman da hukuk devleti. Bir planlama tekniğine aykırılık varsa, kentin planlama sürecinde yoğunluk artırmama sözüne rağmen bir karar alınıyorsa, bu kararın kimin aldığıyla ilgilenmeyiz. Bu kararın faydasının depremzedelere olmadığını da biliyoruz. Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Gerekirse dava da açarız, gerekirse eylem de yaparız. Bizim Folkart’larla ilgili açtığımız dava sürüyor, oraları gökdelen olması diye dava açtık, gökdelenlerde herkes oturuyor, davalarımız hala sürüyor. Dolayısıyla yanlış bir karar varsa buna da dava açacağız” diye konuştu.

“İBB’NİN KENDİ KARARINA AYKIRI”
     Yüzde 30 emsal artışı ve tüm kente yayılmak istenmesinin sonuçlarını soran basın mensuplarına yanıt veren İzmir Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Mutluer, “Gelişen süreçte birtakım yanlış kararlar alındı, burada depremzedelerin kaybettikleri evlere sahip olmasının koşulu olarak müteahhitlerin oraya girmesi ve vatandaştan olabildiğince az para alması hedeflendi.  Bu doğal olarak müteahhitlerin karının artırılmasını gerektiriyor. İlk olarak 1 Mart 2021’de İBB bir plan notu değişikliği kararı aldı. Bu plan notuyla mevcut imar planlarına ek ilave imar hakları kabul edildi. Zaten belli bir oranda bir imar artışı kabul edildi, öte yandan müteahhit eliyle bina bazında yapılan dönüşümlerde yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki dairler küçültülerek müteahhitlerin eline verilen daireler artış ortaya çıkıyor. Bu artış yaklaşık yüzde 25 oranında. Buna ek olarak sağlanan yüzde 20 ve yüzde 30 emsal artışları toplamında, mevcut nüfusa ek yüzde 50-60 artış olduğunu söylemek mümkün. Bunun somut sonuçları nedir; o bölgede otopark sorunun yüzde 60 daha görünür hale gelmesi, altyapının yüzde 60 daha yetersiz hale gelmesi, trafik sorunun bu oranda artacağı demektir” diye konuştu.
     Emsal artışı kararın İBB’nin kendi kararına da aykırı olduğunu belirten Mutluer, “İBB’nin kendi kararlarına da aykırı. 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı göre kent merkezinde mevcut yerleşim alanlarında nüfus yoğunluğunu arttırıcı plan değişikliği, plan revizyonu yapılamaz. Bu kentin anayasasında olan bu karar da aykırı. Kurumsal açıdan da bir tutarsızlık söz konusu. Herhangi bir yargı sürecine gidildiğinde iptal olacak bir husus. Kendileri de mevzuata, planlama ilklerine, hukuka aykırı olduğunu biliyorlar. Bir tutarsızlık söz konusu” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yılsonu enflasyon beklentisi %18.4’e çıktı
» Turizm gelirleri üçüncü çeyrekte %181,8 arttı
» H-ÜFE eylülde %2,32 azaldı
» Konservelik sardalyada gümrük vergisi sıfırlandı
» Destek verilecek düvelerin yaş sınırı artırıldı
» Taş kömürü ithalatı ağustosta %45,6 arttı
» TOBB, Ticaret Sicili Akademisi kurdu
» EGSD’den muhteşem Cumhuriyet kutlaması
» KOBİ’ler 2020’de istihdamın %72’sini oluşturdu
» “Kentsel dönüşümde kaybedecek zaman yok”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.10.2021
  Ticaret 28.10.2021
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni