• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Elektrikte kolay fatura’ya geçiliyor

22 Temmuz 2019 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

Elektrikte kolay fatura'ya geçiliyor

   ► EPDK’dan elektrik faturalarına düzenleme.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Elektrik faturalarına yönelik önemli bir düzenleme yapıldı. EPDK'dan edinilen bilgiye göre, düzenleme ile; tüketiciye özgü bilgileri esas alan, sade, anlaşılabilir, kolay fatura uygulamasına geçiliyor.
     Tüketiciler elektrik tüketim miktarlarını ve uygulanan birim bedellerini artık karışıklığa sebep olmadan daha kolay görebilecek ve fatura tutarını daha kolay hesaplayabilecek.
     Tüketiciler ortalama elektrik enerjisi kullanım miktarlarını bilecek ve buna göre tüketim eğilimlerinin aylara ve tarife saat dilimlerine göre nasıl değiştiğini görebilecek. Böylece elektrik tüketimi daha verimli hale gelecek.
     Faturalarda yer alacak temel bilgilerden bazıları tüketicinin bağlı olduğu tarife grubu, ilgili fatura dönemi tüketim miktarı, enerji tüketim birim bedeli, fon, pay ve vergiler, toplam fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödeme yeri/şekli ve fatura ortalama tüketim miktarı vb. olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duydu?
     Yeni fatura düzenlemesi tüketiciye hangi avantajları sağlayacağına dair bilgiler şöyle:
     "Bu düzenleme ile tarifeden elektrik satın alan tüketicilere uygulanmak üzere ülke genelinde sade, anlaşılabilir ve gereksiz içerikten arındırılmış fatura düzenlemesi sağlanıyor.
     Fatura içeriği tüketici gruplarına göre dinamik hale getirildi. Fatura görselinde milyonlarca mesken tüketicisini ilgilendirmeyen demant, endüktif, kapasitif, trafo kaybı gibi başlıklar çıkarıldı.
     Yeni uygulama ile birlikte; fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödeme merkezi ve fatura ortalama tüketim miktarı tüketicinin kolayca görebileceği şekilde verilecek. Faturada, fatura tutarına esas tüketim miktarları ile uygulanan fiyat ise ayrıca gösterilecek.
     Tüketiciler faturada yer alan diğer bilgilerle ise ilave işlem yapılmasına gerek kalmadan verimli ve kendine uygun tüketim alışkanlıklarına göre verilecek olan elektrik satış tekliflerinin etkisini görebilecek.

     Dağıtım bedeli ifadesi; elektriğin şebeke, işletme, yatırım ve personel maliyetlerini de içeren  genel ve kapsayıcı bir tanımlamaydı. Ancak kalem kalem bütün bu maliyetlerin “dağıtım bedeli” adı altında toplanmış olması kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep oldu.
     24 saat kesintisiz elektrik sağlamak için her mevsim koşulunda çalışan işçilerin maaşından, elektrik kesintilerinin önlenmesine yönelik şebeke yatırım maliyetlerine kadar pek çok (trafo tesis edilmesi,yanmayan sokak lambalarının değiştirilmesi,elektrik direklerinin tamiri v.s) maliyeti içeren bu bedel ne yazık ki tüketicilere istenen düzeyde anlatılamadı ve eleştiri konusu haline geldi. Kurumumuz; fatura düzenlemesi ile hem bu yanlış yorumların önünü geçmeyi hem de faturaları, tüketicinin kafasını karıştıracak ibarelerden arındırmayı hedefledi.

     Yeni faturada ortaya çıkacak “enerji tüketim bedeli” önceki dönemlerde farklı isimlerle faturalarda yer alan bütün bedelleri kapsayacak. Enerji tüketim bedeline, faturada yer alacak vergi, fon ve paylar eklenerek nihai fatura ortaya çıkacak. 
     Bu arada yıllık 1600 Kilowatsaatten fazla elektrik tüketen vatandaşlar serbest tüketici niteliğine haizdir ve tedarikçisini seçebilmektedir. Dileyen bütün serbest tüketiciler tedarikçi şirketten talep etmeleri halinde faturalarında bütün maliyet kalemlerini görmeye devam edebilir."

Yeni faturalar tüketiciye yeni bir maliyete sebep olacak mı?
     Fatura içeriği tasarımı herhangi bir fiyat değişimine sebep olmayacağı gibi, vergi, fon ve paylar dahil olmak üzere fiyata etki eden herhangi bir katsayı veya matrah değişimi de söz konusu değil.


+ Benzer Haberler
» Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’ndan Ticaret’e ödül
» Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 500 milyon doları aştı
» Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan Renkler Sergisi Türkiye’yi gezecek
» TSKB, ‘Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ kurucu imzacılarından
» Başkanlardan Cemevi incelemesi
» Global’in gelirleri ve FAVÖK’ü % 38 arttı
» “Üretimin yarısı ihracat olmalı”
» Türkiye’de tasarruflarda vadeli mevduatın payı yükseldi
» Selpak ve TOG’dan ‘Ön yargıları silecek’ proje
» Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’dan yangın açıklaması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.08.2019
  Ticaret 20.08.2019
  Ticaret 19.08.2019
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni