• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Elektrik piyasasında küresel işlem değeri 256,3 milyar $

24 Mayıs 2019 Cuma 13:00
12
14
16
18

Elektrik piyasasında küresel işlem değeri 256,3 milyar $

   ► Avrupa’da gerçekleştirilen işlemler toplam işlem değerinin %49’unu oluştururken, en çok sermaye yatırımını 89,4 milyar dolar ile ABD çekti.

           ANKARA TİCARET     
     Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY’nin Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri Raporu sonuçlarına göre; elektrik piyasasında küresel işlem değeri 2018 yılında %28 artış gösterdi ve 256,3 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Avrupa’da gerçekleştirilen işlemler toplam işlem değerinin %49’unu oluştururken, en çok sermaye yatırımını 89,4 milyar dolar ile ABD çekti. Yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirilen işlemler ise toplam işlem hacminin %46’sını oluşturdu
Dünyanın lider danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY (Ernst&Young), Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri: 2018 Yılı Dördüncü Çeyrek Dönem Raporu’nun sonuçlarını açıkladı.

     Rapora göre; enerji sektöründe küresel olarak işlem değeri 2018 yılında %28 artış kaydederek 256,3 milyar dolar olurken, işlem hacmi 546 işlem ile tarihi zirve seviyeye ulaştı. Avrupa elektrik piyasasında gerçekleştirilen işlemler 126,5 milyar dolar ile toplam işlem değerinin %49’unu oluşturdu. Avrupa’da gerçekleştirilen işlem değerinin 2017 yılındaki 50,3 milyar dolar seviyesinden iki buçuk kat artış gösterdiği görüldü. Bununla birlikte yenilenebilir enerji alanındaki işlemler geçtiğimiz yıl işlem hacmindeki payını artırdı. Yenilenebilir enerji 253 işlem ile tüm bölgeler genelinde toplam işlem hacminin yaklaşık yarısını (%46), 48,3 milyar dolar ile de toplam işlem değerinin %19’unu oluşturdu.

En çok sermaye yatırımını ABD çekti, en çok yurt dışı yatırımı Çin yaptı
     Rapora göre; ABD 2018 yılında 55,1 milyar doları yurt içi, 26, 3 milyar doları yurt dışı kaynaklı olmak üzere toplam 81,4 milyar dolar sermaye yatırımı çekti ve en fazla sermaye yatırımı çeken ülke olma özelliğini korudu. Kanada ABD’ye 20,2 milyar dolar yatırım yaparken, söz konusu miktar Kanada’nın toplam yatırım faaliyetinin %67,3’ünü oluşturdu. Öte yandan Çin ise yurt dışında en çok yatırım yapan ülke olarak ön plana çıktı. Yabancı ülkelere 34 milyar dolar yatırım yapan Çin’in bu miktarın büyük bir bölümünü (32,6 milyar dolar) Avrupa’ya yönlendirdiği görüldü.

Rapor ile ilgili değerlendirmede bulunan EY Türkiye Enerji Sektörü Lideri Erkan Baykuş şunları söyledi:
     “2018, büyük ölçekli birleşme ve satın alma faaliyetleri ile portföy optimizasyonlarının etkisiyle küresel elektrik piyasası işlemlerinde olağandışı gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Yeni enerji piyasasının tüketici talebi ve düzenlemeler doğrultusunda ölçek bakımından büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. 2019 yılında yenilenebilir enerji, enerji depolama ve elektrikli araç alanlarında altyapı yatırımlarına ilgi artarak sürecektir.”
     Amerika Kıtası elektrik sektöründe 2018 yılı işlem değeri %3 gerileyerek 98,9 milyar olarak gerçekleşti. Söz konusu gerilemede ABD’de yaşanan %7’lik düşüş etkili olurken, bölgenin geri kalanında bir önceki yıla göre " artış kaydedildi.
     Raporda; önümüzdeki dönemde Brezilya, Meksika ve Kolombiya enerji politikalarında gerçekleşmesi beklenen değişikliklerin bu ülkelerdeki yatırım talebine yön vereceği öngörülüyor. Öte yandan ABD’de Şubat 2018’de yürürlüğe giren ve piyasaların enerji depolama kaynaklarına açılmasına imkân sağlayan kararın ülkedeki enerji depolama yatırımlarını artırması bekleniyor.

Reformlar Avrupa’da temiz enerji dönüşümünün önünü açıyor
     Rapora göre; Avrupa Birliği’nin (AB) 2030 yılı yenilenebilir enerji hedefleri ve ulaşıma karbondioksit sınırlaması getirilmesini içeren enerji piyasası reformları temiz enerjiye geçişi hızlandırıyor. Avrupa’da bu yıl portföylerini optimize etmeyi sürdüren elektrik şirketlerinin yenilenebilir enerji üretimine odaklanacağı ve bölge genelinde elektrikli araç yatırımlarında artış görüleceği tahmin ediliyor.

Asya-Pasifik elektrik piyasasında işlem değerinin yarısını üretim varlıkları oluşturdu
     Asya-Pasifik Bölgesi elektrik piyasasında 2018 yılında 29,7 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirilirken, söz konusu rakamın 15,4 milyar dolarlık kısmını üretim varlıkları ile ilişkili işlemler oluşturdu.  
     Asya Pasifik’te üretim varlıkları üzerine odaklanmanın gelecek yıllarda da devam edeceğini öngördüklerini ifade eden Baykuş, bölge genelinde yenilenebilir enerji dönüşümünün sürdüğüne ve özellikle Çinli yatırımcıların yurt dışına yatırım yapmaya istekli olduklarına dikkat çekti.


+ Benzer Haberler
» İzmir’in 5 yıllık yol haritası belirlendi
» İlk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lere 300 bin TL destek
» ABD ile kimya ticaret hacmi hedefi 15 milyar $
» Lösev Bağış Kumbaraları Efes Selçuk’ta
» Başkan Batur’dan Konak’a aşure ikramı
» Pir Sultan Abdal Güzelbahçe’de sahnelendi
» Palandöken, “İşsizlik artınca sosyal medya yeni iş kapısı oldu”
» Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi kadın sorunlarının çözümüne katkı sağlıyor
» VakıfBank e-teminat mektubu ile gümrük işlemleri kolaylaştı
» Halkbank’tan TLREF’e endeksli dört farklı bono ihracı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.09.2019
  Ticaret 13.09.2019
  Ticaret 12.09.2019
  Ticaret 11.09.2019
  Ticaret 10.09.2019
  Ticaret 09.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni