• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre

29 Eylül 2020 Salı 17:00
12
14
16
18

Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre

   ► KOSGEB Başkanı Uzkurt: Bakanımızın talimatıyla başvuru süresini bir ay uzattık. KOBİ ve işletmelerimiz hazırlıklarını tamamlasınlar, başvurularını bekliyoruz

           HABER MERKEZİ      
     KOSGEB, depremden etkilenen Elazığ ve Malatya’daki işletmelere kullandırdığı kredilerde başvuru süresini bir ay uzattı. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, başvuruların 30 eylülde tamamlanacağını anımsatarak “Sayın Bakanımız Mustafa Varank’ın talimatıyla başvuru süresini bir ay uzattık. KOBİ ve işletmelerimizin hazırlıklarını tamamlasınlar. Başvurularını bekliyoruz.” dedi.

ACİL DESTEK KREDİSİ
     Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 ocakta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem, Elazığ ve Malatya illerinde hasara neden oldu. Türkiye, depremin yaralarını sarmak için harekete geçerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KOSGEB’in bölgeye dönük olarak Acil Destek Kredisi Programı başlatacağını açıkladı.

100 BİN TL’YE KADAR
     Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremden zarar gören KOBİ’lerin anlaşmalı bankalardan işletme başına 100 bin liraya kadar 1 yıl ödemesiz 24 ay vadeli faizsiz kredi kullanabileceğini ifade ederek “Bankalara KOSGEB borcu olan KOBİ’lerin bu yılki ödemelerini de 1 Ocak 2021’e erteliyoruz.” dedi.

KOBİ’LER FAYDALANIYOR
     Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşu KOSGEB, deprem bölgesine yönelik Acil Destek Kredisi Programı başlattı. Programdan, deprem felaketinden etkilenen ve bu durumunu valilik, kaymakamlık gibi ilgili resmi makamlardan belgeleyen KOBİ’ler ile işletmeler faydalanma imkanına kavuştu.

İLK 12 AY ÖDEMESİZ
     İşletme başına sağlanacak kredinin üst limiti 100 bin lira olarak belirlendi. Krediye ait faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanması kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı 3’er aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ay olarak uygulanması kararlaştırıldı.

ÖDEMELER ERTELENDİ
     KOSGEB tarafından uygulanan 2018 yılı “Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı” ve “KOBİ Finansman Destek Programı”ndan yararlanmış ve halen kredi geri ödemeleri devam eden Malatya ve Elazığ’daki KOBİ ve işletmelerin ödemeleri Ocak 2021’e kadar ertelendi.

İMALAT SANAYİSİNE ÖZEL ADIM
     Daha sonra bölge ekonomisinde durgunluğun önüne geçmek ve üretimde sürekliliği sağlamak için yeni bir adım daha atıldı. Elazığ ve Malatya’da imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmeler, depremden fizikî olarak zarar görmese de, KOSGEB’in İmalat Sanayi İşletme Kredisi Faiz Desteği Programından yararlanmalarının önü açıldı. Böylece 50 ve altı çalışanı olan işletmeler, 100 bin liraya kadar 50’den fazla istihdamı olan işletmeler 150 bin liraya kadar kullanacakları kredide, faizsiz ve bir yıl geri ödemesiz, KOSGEB’in faiz desteği programından faydalanmaya başladı.

BİR AY UZATILDI
     Acil Destek Kredisi Programı ve İmalat Sanayi İşletme Kredisi Programı bu haliyle yürürlüğe girerken Elazığ ve Malatya’daki KOBİ ve işletmelerden ek süre talebi geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın talimatıyla programa başvuru süreleri bir ay uzatıldı.

695 MİLYON TL’LİK KREDİ HACMİ
     KOSGEB Başkanı Uzkurt, Elazığ ve Malatya’da Acil Destek Kredisi Programı’ndan bugüne kadar 7 bin 338 işletmenin kredi kullandığını belirterek KOSGEB’in 106 milyon TL’lik kredi faiz desteği ile 695 milyon TL’lik kredi hacmi oluşturduklarını açıkladı. İmalat Sanayi İşletme Kredisi Programı’ndan da iki ilde 350 başvuru aldıklarını kaydeden Uzkurt, KOSGEB’in 6 milyon TL’lik desteği ile 35 milyon TL’lik kredi hacmi oluşturulduğunu söyledi.

BAŞVURULARINI YAPSINLAR
     Uzkurt, Elazığ ve Malatya’da halihazırda 2 bin 161 işletmenin bankalara başvurduğunu ve kredi kullanmayı beklediğini ifade ederek “Bölgeden aldığımız geri dönüşlerde bazı KOBİ ve işletmelerimizin başvuru yapmaya hazırlandıkları bilgisini aldık. Sayın Bakanımız Mustafa Varank’ın talimatlarıyla her iki program için başvuru süremizi bir ay uzattık. KOBİ ve işletmelerimizin hazırlıklarını tamamlasınlar. Başvurularını bekliyoruz.” dedi.
 


+ Benzer Haberler
» İkinci el’de fiyat artışı devam edebilir
» MB’den kredi kartı faizlerine düzenleme
» HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak
» İzmir iş dünyasından deprem mesajı
» SunExpress’ten İzmir’e destek
» Başkan Soyer depremde son durumu anlattı
» Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
» Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni