• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Ekosistemin büyüme hızı artacak”

23 Mart 2016 Çarşamba 07:00
12
14
16
18

Galata İş Melekleri Genel Sekreteri Ayşe İnal:  Melek yatırımcılar açısından taşlar yerine oturmaya başladı

           SEDA GÖK     
     Melek yatırımcı ekosisteminin hızlı büyüdüğünü belirten Galata İş Melekleri Genel Sekreteri Ayşe İnal, önümüzdeki dönemde büyüme hızının daha da artacağını söyledi. İnal, bu süreci “4 yılda bu noktaya geldik ama şimdi daha hızlı bir büyüme var. Mikro vc’lerin sayısı artacak. Ağ sayısı yükselecek. 2023 yılında en az şimdikinin 20 katı bir Pazar büyüklüğü olacak. Ağ sayısı100’ün üzerinde olur diye öngörüyoruz. Bunlar da kendi içlerinde değişime gidecektir” diye anlatıyor.

     Yatırımcı ile girişimcinin aynı paralelde büyüme göstermesinin önemin dikkat çeken İnal, “Yatırımcı kadar girişimcinin de artması gerekiyor. Kuluçka Merkezleri ve ortak çalışma alanları burada önemli bir görev üstleniyor.  İnovasyon olmak zorunda. Girişimci kasımız sürekli çalışmalı. Kopyalamak kötü değil doğru uyarlamalarla ülkemizde de uygulanabilir. Paralel gelişme olmalı. Dört yıldır böyle gelişiyor.  Bu farkındalığın önümüzdeki dönemde artacağını düşünüyorum” diyor. İnal, melek yatırım ekosistemi ile ilgili merak ettiğimiz soruları yanıtlandırdı.

     Melek yatırımcı nedir? Bugün Türkiye’deki gerçek melek yatırımcı sayısı nedir?
     Melek yatırımcılık;  bilgi ve para biriktiren insanların belli bir yaştan sonra bunları yeni işlere aktarmasıdır. Hem parasını, hem network’ünü ortaya koyar. Aynı zamanda mentor’luk da yapar. Bu nedenle de genelde bildikleri alanda yatırım yapmaya odaklanırlar.
     Yatırımcılara, işi bilen ve riskinizi paylaşabileceğiniz yatırımcılarla ortaklık yapın diyoruz.  O zamanda ağların önemi ortaya çıkıyor. Bunun için de bir sertifika ya da belge almaya ihtiyacınız yok. 711 akredite olmuş ve akredite olmayan melek yatırımcılarla birlikte bu Pazar hızla büyüyor. Bine yakın melek yatırımcı vardır diye tahmin ediyoruz.

     Akredite olmak bir avantaj sağlamıyor mu?
     Yatırımda kullanılan vergi avantajlarından yararlanma süreci oldukça uzun ve prosüdürleri fazla. Bu sistem iki aşamalı işliyor. Birincisi Hazine Müsteşarlığı’na başvurup sertifikanızı alıyorsunuz. Hazine Müsteşarlığı sertifikanızı verdikten sonra bunu yaptığınız yatırımlarınızda kullanmaya başlıyorsunuz. Sonra yatırımlarınızı Hazine Müsteşarlığı’na akredite ediyorsunuz. Akredite ettikten sonra 1 milyon TL’ye kadar vergiden düşebiliyorsunuz. Bu yatırımları Hazine’ye akredite etme ve sonrasında vergi avantajından yararlanma süreci henüz Türkiye’de işlemiyor.
     - Neden?
     Proses çok uzun işliyor.  Start-up pazarı, birçok bilinmeyen içinde iş yapmak demek.
     - Prosedürler azaltılacak deniliyor…
     Hazine Müsteşarlığı çok iyi çalışıyor. Akşam 21.00’de mail gönderiyorsunuz, gece 23.00’de cevabı geliyor.  Böyle bir devlet kurumu görmedik. Mail ortamında yol alıyorsunuz. Bir günü geçmeden cevaplarımızı alıyoruz. Ekip olarak çok başarılılar. Ama günün sonunda sadece onların çalışması ile olmuyor. Farklı kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Birkaç Bakanlık işin içine giriyor. Bakanlıkların birbiri ile entegrasyonu çok önemli, Bakanlıkların farklı bakış açısı olabiliyor. Bunu devletin bütün kurumlarına anlatmak ve anlatmamız gerekiyor. Bize burada büyük görevler düşüyor.

     Melek yatırımcılar açısından 2015 nasıl bir yıldı?
     Türkiye ekonomisi için geçiş dönemi idi. Melek yatırımcıların için ise yatırımcı sayısının arttığı bir yıl olarak yaşadık. Devlet tarafından bu işin sertifikalandırma süreci yaşaması etkili oldu. İki yıl önce sertifikalı melek yatırımcıların oluşmaya başlaması ile birlikte, bu işin ne olup ne olmadığı ortaya çıktı. Bine yakın melek yatırımcı var. Bunun dışında melek yatırımcı ağlarında ciddi artış yaşandı. Çünkü çoklu yatırım yapma ihtiyacı arttı.  Bu nedenle üniversiteler, kapitali olan gruplar ve çoklu oluşumlar da bu alana ilgi göstermeye başladı. Melek yatırımcı ağ sayısı 13’e ulaştı. Bunlar her geçen gün artıyor. İnsanlar melek yatırımcılığı öğrendiler. ‘Fazla hisse bende olsun’ bakış açılarını geride bıraktık.

     Bir anlamda melek yatırımcılarında kendi mutfağını derleyip toparladığı bir yıldı diyebilir miyiz?
     Bayağı ivme kazanılan, farkındalığın arttığı bir süreci yaşadık. Melek yatırımcılar açısından taşların yerine oturmaya başladığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu yıl artık kapital ve ekonomik anlamında çalışmaların getirileri olacak. İstihdam, teknoloji anlamda rekabetimizi ve ekonomik gücün artmasını beraberinde getirecek. Bugün ABD, startup’larda çalışan ciddi bir istihdam var.

     Bu rakam Türkiye’de nedir?
     Bu rakamlar yeni yeni oluşmaya başlıyor. Tahminen Türkiye’de 1000 start-up var. Ortalama 10 kişi çalışıyor olsa yaklaşık 10 bin kişiye istihdamdan bahsediyoruz.

     2015 yılında Galata olarak ne kadarlık bir yatırım ve girişime destek olacaksınız?
     Galata, yatırımcılar ile girişimcileri bir araya getiriyor. Galata bünyesinde 5,5 milyon dolar yatırım yapıldı. Toplam 19 girişime yatırım yapıldı. İki tanesini bitirme aşamasındayız.  Ekosistemde ise erken yatırımlarda bugüne kadar yatırım miktarı 200 proje fonlanmıştır.

     2023 yılında bu rakamlar ne olur?
     Bu ekosistem çok hızlı büyüyor. Büyüme hızı artacak. 4 yılda bu noktaya geldik ama şimdi daha hızlı bir büyüme var. Mikro vc’lerin sayısı artacak. Ağ sayısı yükselecek. 2023 yılında en az şimdikinin 20 katı bir Pazar büyüklüğü olacak. Ağ sayısı olarak 100’ün üzerinde olur diye öngörüyoruz. Bunlar da kendi içlerinde değişime gidecektir. Biz de ilk kurulduğumuzdan bugüne kadar ki süreçte farklı stratejiler ve yöntem değişikliğine gittik. Bazı şeyler yolda öğreniliyor. 13 melek ağının 4-5 tanesi şu anda aktif… Gene birileri daha aktif olacaktır. Yatırımcıyı fonlayacak girişiminde olması lazım. Para önemli ama girişimcinin da olması lazım…

     Yatırımcı kadar girişimcinin de artması gerekiyor. Kuluçka Merkezleri ve ortak çalışma alanları burada önemli bir görev üstleniyor.  İnovasyon olmak zorunda. Girişimci kasımız sürekli çalışmalı. Kopyalamak kötü değil doğru uyarlamalarla ülkemizde de uygulanabilir. Paralel gelişme olmalı. Dört yıldır böyle gelişiyor.  Bazen girişimcilik yapıyoruz bunun farkında bile olmadığımız olabiliyor. Bu farkındalığın önümüzdeki dönemde artacağını düşünüyorum.  İnsanlar artık “Girişimciyim”,  parası bittiğinde ‘Bir melek yatırımcıya gitmeliyim” diyebiliyor.
     Bu coğrafyadaki kültürde genel davranış ve yönetim şekilleri farklı. Kuşak değişiyor. Artık birlikte kullanabiliriz mantığı ön planda. Artık gençlerin hedefi ev almak araba almak değil. Gençler ev almak için çalışmıyor. Ben gerekirse kiralarım ama projem için yol alabilirim diyebiliyor. Eskiden olmayan iş modelleri gelişiyor.

     Sektörel olarak nasıl ilgi olacak?
     Girişimcilik trendi ne yöne giderse yatırım trendi de o yöne doğru gidecek. Mobil, internet sitelerini geçmiş durumda. Web sitelerini zorluyor. Bu alandaki yatırımlara ilgi sürecek. Paylaşım odaklı yatırımlar ön planda olacak. Artık her şeyini paylaşma ekonomisi ön planda olacak. Sağlık yatırımları büyük ilgi görüyor. İnsanların yaşam kalitesini yükselten odaklı girişimler ilgi görüyor. Robotlara ve robot teknolojilerine ilgi fazla…

     Melek yatırımcı ağlarının birbiriyle entegrasyonu nasıl?
     Birbirimize proje yönlendirebiliyoruz. Herkes genelde bildiği alanda yol almayı tercih ediyor. Bize, bilmediğimiz farklı bir alanda girişim geldiğinde bunu diğer bilen uzman ağlara yönlendirebiliyoruz. Çünkü biz birbirimizin rakibi değiliz. Küçük bir ekosistem… Önce ekosistem gelişmeli. Yoksa hepimiz mutsuz oluruz.
Önce kuluçka merkezleri, sonra melek yatırımcılar sonra melek ağları, erken aşama VC’ler, VC’ler, PE’ler ve halka arza uzanan bir zincirden bahsediyoruz.  Yurtdışında melek yatırım ağı partnerlerimiz var.  Onlardan da destek alıyoruz. Hem yurtiçi hem de yurtdışı ile entegre çalışıyoruz.

     Eko sistemin geleceğini nasıl görüyoruz?
     Gelişmeye çok açık…Büyüme oranı yüksek olacak.  Genç kuşağın teknolojiye hakimiyeti yüksek. İş hayatı tecrübesi ise belli bir yaşın üzerinde. Burada yaş ortalaması büyüyecek.

     2013 yılında yürürlüğe giren yönetmelik beklentilerinizi karşıladı mı?
     Yönetmeliğin olması dünyaya bir örnektir. İnovatif bir çalışma idi. Ama tam uygulanabilir olmadı. Melek yatırım ağları açısından iyi bir gelişme idi. Hazine, yatırımcıya sertifika almak istiyorsa “Ağlara üye olup benden sertifika alabilirsiniz” dedi. Bu bizim açımızdan güzel bir gelişme idi. Ağların gelişmesini sağladı. Ama uygulamanın revizyonu gerekiyor. Hazine Müsteşarlığı de bunun üzerinde çalışıyor.

     Karşılaştığınız sıkıntılar neler?
     Çok fazla hibe veriliyor. Bilinçli hibe verilmiyor. Çok da iyi ivmeler var. Sanayi Bakanlığı, KOBGEB ve TÜBİTAK ciddi hibeler veriliyor. Günün sonunda baktığımızda devlet organları kontrol ettiklerini düşünüyorlar ama kontrol etme yöntemleri verimli değil.  Projenin çıktısına ve uzun vadede kalıcılığına bakması lazım. Evrak işiyle yatırımcıyı boğmamak gerekiyor. Sonrasını kontrol etmek gerekiyor. 1 sene sonra hibe alınan proje ve etkinlikler ne yaptı bunlar takip edilmeli. Ekonomik geri dönüşü ne olmalı analiz edilmeli. Bu senelik denetim ile olur.

     - Eklemek istedikleriniz…
     Erken aşama fonları az,bunların açılması lazım. Melek yatırımcı ve yatırım miktarının artması gerekiyor. Ama hepimiz exit fırsatları yaratmalıyız. Herkes bu nedenle duruyor. Exit sisteminin oturması için biraz daha zaman var ama küçük küçük alımların başlaması ekosistemin daha hızlanmasını sağlayacaktır.  Bu olmaz ise para sisteme geri dönmez.  Para sisteme geri dönsün ki yeni yatırımlara aktarılabilsin.Ama 2 sene önce konuştuğumuz konuların çoğunu hallettik. Bu güzel bir gelişmedir.

 


+ Benzer Haberler
» “Öncelikli hedefimiz, girişimcilik ve melek yatırımcı ekosistemini İzmir ve Ege Bölgesi’nde geliştirmek”
» “Türkiye’nin dinamiklerine ve kültürüne göre hareket etmeliyiz"
» “2018’den sonra eko sistemde taşlar yerine oturmaya başlayacak”
» “Melek yatırım eko sisteminde değişim dönemi yaşanıyor”
» “Her sektörün melek yatırımcıya ihtiyacı var”
» “Melek yatırımcı sayısı ve yatırım hacminde ilerleyen yıllarda önemli bir artış olacak”
» Girişimciyi ‘melek’ yatırımcılar kanatlandırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni