• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

‘Ekonomiye güven’ nasıl yükselecek

06 Aralık 2017 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

‘Ekonomiye güven’ nasıl yükselecek

   ► İzmirli esnaf, “Tüketicinin ekonomiye güvenini görmek için esnafın durumuna bakın” dedi.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir’in farklı semtlerinde farklı gıda maddeleri satarak ortalama olarak üç kuşaktır geçimini sağlayan esnaf “Hepimiz kepenk kapatacağız” diyor.
     Kiraya, faturaya, vergiye gelen zamları kazandıkları ile zor karşılayan esnaf, müşterilerin son 6 aydır fiyatları gördüğünde kaçtığını söyledi. Kemikleşmiş müşterilere sahip olan Bornova’nın bin yıllık Büyük Çarşı esnafı da satışlarının yaklaşık yüzde 30 azaldığını ifade etti.

     Ödemelerin artmasıyla birlikte satışlar da düşünce, bir de gıdaya gelen zamlar esnafı zor duruma düşürdü. 2017 yılı boyunca vergileri ödemek ve geçimini sağlayabilmek adına oldukça zorlandıklarını ifade eden İzmirli esnaf Ticaret Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede, “Tüketicinin ekonomiye güvenini ölçmek için esnafın haline bakabilirsiniz” dedi.

“Et ithalatı uzun sürmez”
     Bakliyattan tavuğa, şarküteri ürününden sebzeye kadar temel ihtiyaç maddelerine gelen zam müşterilerini de esnafını da zor duruma sokarken, vatandaşlar kırmızı et konusunda oldukça tedbirli. Et ithalatından sonra satışları düşürmemek adına fiyatların aynı kaldığı kasaplar ise müşterilerinin ithal et yemek istemediklerini ve bu durumun çok uzun sürmeyeceğini öne sürüyor.

     2017 yılının Ramazan ayından bu yana kırmızı et fiyatlarında hiç bir değişiklik yapılmadığını söyleyen asırlık kasaplar dükkanı kapatacaklarını söylüyor. Vatandaşın ithal et almak istemediğini söyleyen kasaplar satışların da neredeyse yarı yarıya düştüğünü ekledi.
     Güncel kırmızı et kilogram fiyatları şöyle; Kuzu kuşbaşı – 66 TL, kuzu pirzola – 65 TL, kuzu but – 50 TL, dana kıyma – 44 TL, dana bonfile – 70 TL, dana biftek – 60 TL’den satılıyor.

     Satışlarda gözle görülür bir düşüş olduğunu söyleyen tavukçular da vergilerden şikayetçi. Alım gücünün düşmesi ve vergilerin de artması ile beraber zor günler geçirdiklerini söyleyen tavukçular geçen seneye kıyasla piyasaların kendilerini zorladıklarını söyledi.
     Güncel tavuk eti kilogram fiyatları şöyle; Bütün tavuk – 7 TL, baget – 8 TL, kanat 10 TL, but – 7.5 TL’den satılıyor.

Pazar esnafı da ‘vasat’ dedi
     Vatandaşın alım gücünün azaldığını ve patates alırken bile tüketicinin iki defa düşündüğünü söyleyen İzmirli pazarcılar da piyasalardan şikayetçi. Hem üretici hem tüketici hem de satıcı gözü ile gıda fiyatlarını değerlendiren pazar esnafı “Sağlıklı besin tüketilsin deniyor fakat vatandaşın tenceresi pahalıya kaynıyor” dedi.
Fiyatlar; Lahana – 4 TL, kereviz 5 TL, karnabahar 5 TL, ıspanak 3 TL, brokoli – 3 TL, pancar – 3 TL’den satılıyor.

Peynire yüzde 40 zam
     Gıda fiyatlarına gelen zamlar, tüketicinin temel gıda ihtiyaçlarından süt  ürünlerini de es geçmedi. Eski müşterileri dışında yenilerinin gelmediğini gelseler de fiyatları inceledikten sonra ihtiyaç listesini bir daha gözden geçirdiklerini söyleyen peynirci esnaf da“Tüketicinin nabzını biz tutuyoruz. Kimse ekonominin gidişatından umutlu değil. Yatı olan mazota 2 TL verip Mykonos’a gidiyor, çiftçimiz ise mazotu 5.17 TL’ye kullanıyor. Büyük bir adaletsizlik var” dedi.
     En çok tüketilen çeşidi olan Beyaz peynirin kilogramı 24 TL’den 32 TL’’ye çıktı” diyor. Bir koli yumurta – 14 TL, helva – 14 ile 16.5 TL arası, pekmez 11 TL’den satılıyor.

Bakliyat fiyatları:
     Nohut – 16 TL, Pirinç baldo – 8.5 TL, Pirinç osmancık 6.5 TL, Kuru fasulye – 14 TL, Yeşil mercimek – 8 TL, Sarı mercimek 11 TL, Börülce 8 TL, Bulgur üç senede yüzde yüz zamlanarak 3 TL oldu.

 


+ Benzer Haberler
» Ayakkabıcılar iç pazara mal vermeye korkuyor
» 3D yazıcılarla protez ihtiyacı gideriliyor
» Müze ziyaretlerinde yüzde 56,9’luk artış
» İZELTAŞ Türk malını dünya pazarına sunuyor
» Elektrik fiyatında istikrar sanayiciye kolaylık sağlayacak
» Kübik; pratik, ekonomik ve sağlıklı
» Basılı gazete azaldı, viyol fiyatları arttı
» Planlı ilaçlama gezici arıcılıkta ’varroa’ riskini azaltıyor
» Akaryakıt dağıtımında ‘Tekel’ endişesi
» Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2018
  Ticaret 23.10.2018
  Ticaret 22.10.2018
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni