• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Ekonomik bağımsızlığını kazanan kadın özgürleşir”

08 Mart 2018 Perşembe 17:00
12
14
16
18

“Ekonomik bağımsızlığını kazanan kadın özgürleşir”

           SELDA AK     
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “kentine, aile ve ülke ekonomisine katkı veren ve üreten kadın özgürleşir” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark Fuar alanında “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” dolayısıyla düzenledigi kutlama etkinliğinin açılışında konuşan Kocaoğlu, İzmir’in Türkiye’nin en aydınlık kenti olduğunu ifade eti.
     İzmir’in medeniyete en yakın kent olduğuna dikkati çeken Kocaoğlu, “İzmir medeniyete Cumhuriyetle birlikte yönünü dönen bir kent olmuştur. İnsan haklarına, kadın haklarına, inanç özgürlüğüne ve hangi kimlikten olursan ol, nereden gelirsen gel… Ama Türkiye’den ama dünyanın herhangi bir köşesinden gel, insan olarak size bakan, Türkiye’nin en aydın kenti bu kenttir. Bu kenti İzmir yapan İzmirlilerdir.” şeklinde konuştu.

     Kadının toplumda hak ettiği yere henüz ulaşamadığına dikkati çeken Kocaoğlu, şöyle konuştu:
     “Ulu Önderimizin söyledikleri, nasihatleri, gösterdikleri, ulaşmamız gereken hedefler bir türlü yerine gelmedi. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar hiçbir konuda yüzde 50’ye maalesef ulaşamadılar. Ne iş hayatında, ne de siyasette, ne de herhangi bir yerde. O zaman ne yapmalıyız? Kadınlara yönelik şiddeti ve çocuk istismarını önlemek için ne yapacağız? Çare nedir? Çare, kadının bilinçlenmesidir. Çare, kadının ekonomik ve kültür olarak özgürleşmesidir. Ne kadar özgür olursak, ne kadar çocuğumuza, eşimize, konu komşumuza sahip çıkarsak ülkenin her köşesine kadının sımsıcak eli değdiğinde o ana kucağına, o şefkati bize yaşattığında bu ülke çok daha farklı olacaktır. Hem kadına şiddet hem de istismar hepsi çok azalacaktır.”

     Bunun için çok çalışılması ve mücadele edilmesi gerektiğine işaret eden Kocaoğlu, “kentine, aile ve ülke ekonomisine katkı veren ve üreten kadın özgürleşir, mücadele azmi artar. O zaman belediyelere, yerel yönetimlere düşen görev, kadın kooperatifleriyle, kadın dernekleriyle ve çeşitli konularda onlara eğitimler vererek destek olmaktır.” diye konuştu.
     Yerel yönetimlerin kadının ekonomik hayata kazandırılması noktasında yapabileceği çok şeyler olduğunu aktaran Kocaoğlu, Kiraz ilçesini ziyareti sırasında istiritye mantarı üreten kadınlarla karşılaştığını, onların kooperatifleşmesi için söz verdiğini dile getirdi.

“Önce vatanım ve milletim”
     Siyaset anlayışının ülke ve millet için olduğunu ifade eden Kocaoğlu, 14 yıldır İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürdüğünü, bu süreçte İzmirlilerin hayat kalitesini artırmak için çalıştığını belirtti.
     Kocaoğlu, “Birlikte olacağız. Afrin’de de birlikte olacağız, ülkeyi bölmek isteyenlerin karşısında da birlikte olacağız. Çalışırken de üretirken de paylaşırken de birlikte olacağız. Bu ülkeyi sevenlerin birlik ve beraberliği bu ülkeyi ‘önce vatanım, önce milletim, sonra ben’ diyenlerin ülkesi yapmak üzere yola çıktık. Başarmak hepimizin elindedir. Başaracağız ve insanca yaşayacağız.” dedi.
     Konuşmaların ardından Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ve beraberindeki heyet kadınların el emeklerinin sergilendiği stantları gezdi.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni