• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ekonomi dünyası: Yeni paket KOBİ’lere nefes olacak

11 Ocak 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

Ekonomi dünyası: Yeni paket KOBİ’lere nefes olacak

           HABER MERKEZİ     
     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda, KOBİ’ler için yeni kredi paketini açıkladı. Albayrak, cirosu 25 milyon TL’nin altındaki işletmelerden, ihracat ve imalat sektörlerine azami 1 milyon TL, diğer sektörlere ise azami 500 bin TL kredi sağlanırken, 6 ay kredi geri ödemesi olmayacağını paylaştı. Ekonomi dünyasının temsilcileri, Bakan Albayrak’ın açıkladığı KOBİ’lere destek paketi için değerlendirmelerde bulundu.
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, açıklanan KOBİ Değer Kredisi’nin ekonomiye oldukça olumlu yansıyacağını belirtti.

Hisarcıklıoğlu: KOBİ’ler olumlu etkilenecek
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 13 bankanın katılımı ile uygulamaya geçen KOBİ Değer Kredisi destek paketini olumlu bulduklarını belirterek, ““Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı KOBİ Değer Kredisi, finansman sıkıntısı yaşayan KOBİ’lerimiz için önemli bir müjde olmuş, reel sektörümüzün moralini artırmıştır. Hükümetimizin bu desteği sayesinde krediye ulaşma imkânı artacak, ekonomik aktivite canlanacak, istihdam, üretim ve ihracat bundan olumlu etkilenecektir” ifadelerine yer verdi.

Gülle: Dengelenme sürecinin  doğru yönetildiği görülüyor
     Açıklanan desteğin reel kesimin yakından takip edildiğinin göstergesi olduğuna dikkati çeken Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Kredi kartlarına taksit imkanı ve esnafa verilen desteğin üstünden daha 24 saat geçmeden ekonomimizin kılcal damarlarını oluşturan KOBİ’lerimiz için açıklanan ekonomik destek paketi memnuniyet vericidir. Ekonomi yönetimimiz göreve geldiği günden bu yana sürati ve hedefi 12’den vuran müdahaleleri ile ekonominin bütün katmanlarını dikkate aldığını gösteriyor. Kredi paketinin sunduğu limitler ve ödeme planları fevkalade isabetli. Yine paketin ihracatçı ve imalatçıya yönelik olması bize ekonominin doğru okunduğunu ortaya koyuyor” açıklamalarında bulundu.

Palandöken: KOBİ değer kredisi esnafa nefes aldıracak
     Küçük işletme statüsündeki esnafın yeni kredi destek paketinden umutlu olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı KOBİ Değer Kredisi paketi tüm esnaf camiasına fayda sağlayacak. 39-40 bine yakına işletmeye verilecek bu kredi piyasaları rahatlatacaktır. En önemlisi verilecek olan kredinin 6 ay geri ödemesiz ve düşük faizli olması işletmeleri rahatlatacaktır” diye belirtti.

Bahçıvan: Üretim ve istihdam gücümüze güç katacak
     İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı KOBİ Değer Kredisi destek paketine ilişkin olarak “KOBİ Değer Kredisi” destek paketi, ekonomimiz için tam bir can suyu olacaktır. Üretimi, hayatımızın ve ekonomimizin en önemli can damarı olan KOBİ’lerimizin temel sorunu olan finansman adına bugün açıklanan destek paketini, bu nedenle çok önemli ve anlamlı buluyoruz. Gerek üretim hayatımıza gerek istihdam hayatımıza ve de ihracatımıza değerli bir katkının oluşacağını ümit ediyoruz. Bir başka boyutuyla bakacak olursak; ‘KOBİ Değer Kredisi’ paketinin 2019 yılının genel ekonomik süreci içinde yılın başında açıklanmış olması da, ekonomide moral değerleri yükseltmek adına yeni yıla pozitif bir başlangıç oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.

Baran: Destekler, ekonominin kan dolaşımını hızlandıracak
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da hükümetin reel sektöre yönelik destekleri KOBİ Destek Paketi ile taçlandırıldığını belirterek, “Üretim ve istihdamın çok önemli bölümünü sağlayan KOBİ’lerin desteklenmesi ekonominin kan dolaşımını hızlandıracaktır” dedi. 13 bankanın katılımıyla sağlanan KOBİ Değer Kredisi destek paketinin önemine değinen Baran, “Türkiye’de firmaların yaklaşık yüzde 95’ini oluşturan KOBİ’lerimiz istihdamın yüzde 65-70’ini sağlıyor. Ekonomimizin bel kemiğini oluşturan, üretimin önemli bölümünü sırtlayan KOBİ’lerin finansman ihtiyacının karşılanması, istihdam, üretim ve yatırım konularında itici güç olacaktır” değerlendirmelerinde bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Pamukta rekolte tahmini 218 bin ton
» Meyve ve sebze sektörüne 640 milyon liralık yatırım
» Üniversite-Sanayi iş birliği güçlenerek devam ediyor
» Büyük şirketlerin kredi borcuna yapılandırma
» Sanayi üretiminde yüzde 3,6 düşüş
» Teknik tekstil ihracatı 100 milyon dolara ulaştı
» İzmir Başkanlar Kurulu’ndan bölgesel kalkınmaya destek
» Çiğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Plaka basımına başladı
» Volkswagen’in Manisa yatırımı konut fiyatlarını katlayacak
» Kültürpark ‘Üretici Pazarı’ açılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
  Ticaret 10.10.2019
  Ticaret 09.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni