• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“EKK kararları kur ve faizlerin beklenen seviyelere gelmesine destek verecek”

10 Mayıs 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

“EKK kararları kur ve faizlerin beklenen seviyelere gelmesine destek verecek”

           ANKARA TİCARET     
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ekonomi yönetiminin bir araya geldiği Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısını ve alınan kararları değerlendirdi.
     Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tim Başkanı, “Özellikle son günlerde ekonomimizin gücü ve dinamikleri ile bağdaşmayacak şekilde döviz kurlarındaki suni artış ve faizlerin seviyesine ilişkin düzenlenen toplantıda alınan karalar, kur ve faizlerin beklenen seviyelere gelmesine destek verecek” dedi.

     İhracat camiası olarak her platformda, kurdaki ani değişimlerin ihracata olumlu yansımaları olmayacağını dile getirdiklerini de hatırlatan Büyükekşi, açıklamasında şunları söyledi:
     “Bizler için kurun öngörülebilir olması çok önemli. Temel gelirimiz kurdaki hareketler değil üretim olmalı, yenilikçi, marka değeri yüksek ürünlerle gelirlerimizi artırmak olmalı. Kur artışı kısa vadede gelirlerde geçici artışlar getirmekle beraber orta vadede bu olumlu etki ortadan kalkacaktır. Diğer taraftan, ihracatçılarımızın önemli bir bölümünün ithalat da yaptığı bir gerçek, dolayısıyla artan kurlar girdi maliyetlerimizi de etkiliyor. Bu sebepler firmalarımızın kur riskinden korunmaları konusu çok önemli. Dolar kurunun son dönemde önemli bir tırmanışa geçtiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Erken seçim kararı iş dünyası için çok önemli bir adım, belirsizliklerin ortadan kalkması ve seçim sonrası ivedi olarak ekonomideki reformlara devam edilmesi yurtiçi ve yurtdışı tüm yatırımcıların ortak beklentisi. Bu noktada iç dinamiklerden öte dış dinamiklerin kur artışında etkili olduğunu görüyoruz.”

Not indirimi anlamsız, zamanlaması manidar
     Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin notunu BB- seviyesine indirmesini eleştiren TİM Başkanı Büyükekşi, “S&P’nin anlamsız bir zamanlama ve mantıkla ülkemizin notunu BB- seviyesine indirmesi çok manidar. Bugün aynı nota sahip ülkelere baktığımızda Guatemala, Honduras, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Bangladeş, Gürcistan, Vietnam gibi ülkeler var. Yine Trump’ın sebebi bilinmeyen bir şekilde İran’la yapılan anlaşmadan ABD’yi çıkarması ve yaptırım sinyalleri vermesi bölgemizi etkileyecek. Suriye’de yaşanan karışıklık, dünyadaki tüm ülkelerin boy gösterdiği bir oyuna dönmüş durumda” diye konuştu.

Alınan kararlar kurları istenilen seviyeye getirebilecek güç ve yeterlilikte
     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin seçim sürecinde olmasına rağmen, bu ve benzer gelişmeler ışığında ekonomi yönetiminin toplantı yapmasının çok önemli olduğuna değinerek “Hükümetimizin ekonomiye verdiği önemi buradan görebiliyoruz. Alınan kararlar ve atılması düşünülen adımlar, kurları istenilen seviyeye getirebilecek, faizlerde beklenen düşüşleri sağlayabilecek güç ve yeterliliktedir. Nitekim toplantı sonrası mali disiplinden vazgeçilmeyeceği açıklandı. Kredilerde kolaylık getirilmesi, mevcut varlıkların daha etkin kullanımı için tedbir ve tavsiyeler alınması gibi adımlar, kur ve faizlerin beklenen seviyelere gelmesine destek verecek. En önemli husus ise, piyasa mekanizması dışında yöntemlere başvurulmayacağı açıklaması. Kur ve faizlerin her artışında “sermaye hareketlerine sınırlama getirilecek” açıklamaları ile ülkemizi karalamaya çalışanların yine beklentilerinin boşa çıktığını görüyoruz” dedi. 

     Türkiye ekonomisinin, bunca yaşanan soruna rağmen hala ayakta, güçlü bir şekilde seyrini sürdürdüğünü hatırlatan TİM Başkanı Büyükekşi, çevre ülkelerde yaşanan kargaşa, hain darbe girişimi, iç ve dış mihraklarca oynanan tüm oyunlara rağmen büyüme ve ihracatta rekorlar kırmaya devam eden Türkiye’nin, bu gücünü 2023’e taşımaya kararlı olduğunu söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» Milli uyduya milli enerji
» Cari denge 1.830 milyar dolar fazla verdi
» Akaryakıt satışında nakit tarife önerisi
» Bayraktar’dan, çiftçiye “ecrimisil fırsatını kaçırmayın” uyarısı
» Takibe düşen kredilerde artış devam ediyor
» Çevreci ve organik ürünlere ilgi artıyor
» Turkcell Global Bilgi dünya birincisi
» Siemens’ten esneklik sağlayan akıllı ocak
» Grundig’ten Proline serisi
» Giovane Gentile yurt dışındaki 20’inci mağazasını Özbekistan’a açtı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
  Ticaret 07.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni