• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eken: İzmir yeniden liman şehri olacak

26 Haziran 2019 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Eken: İzmir yeniden liman şehri olacak

   ► İMEAK DTO İzmir Şubesi haziran ayı olağan meclis toplantısında ‘Destinasyon İzmir’ projesi anlatıldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi haziran ayı olağan meclis toplantısı DTO İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıya katılarak ‘Destinasyon İzmir’ projesi konusunda bilgilendirmede bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve İzmir Vakfı Genel Müdürü Dr. Güven Eken “8 bin 500 yıllık bir liman şehri olmanın tarihini yaşayacak bir destinasyon haline getirmek istiyoruz” diye konuştu.

“İzmir’in varoluş sebebi liman”
     Ege’de İzmir kadar derinlikli bir iç körfezin bulunmadığını dile getiren Eken, “1800’lü yıllarda İzmir Körfezi dünyanın en büyük körfezleri arasında yer alıyordu. İzmir deniz ticaretiyle uğraşanların karar aldığı, kültür üreten bir şehir. İzmir’in dönüşümündeki ana sebep deniz ticaretinin o yıllara göre azalmasıdır. İzmir’in varoluş sebebi liman. Şimdi belediye olarak İzmir’i yeniden bir liman şehri olarak konumlandırmak istiyoruz. Destinasyon İzmir projemizin arka planında bu hedef var” diye konuştu.
     İzmir’i yeniden bir liman şehri olarak konumlandırmak istediklerini ifade eden Eken, “2019 yılı için 3 hedefimiz var. Rota ve destinasyonlarını belirlenmek, rota ve destinasyonların tanıtımı ve İzmir markasının iletişimini yapmak istiyoruz. İzmir’i iç içe geçmiş halkalar gibi düşünürsek merkezde kıyı ve deniz destinasyonlarını yapmak istiyoruz. Bir sonraki aşamada İzmir’in tarihini bir bütün olarak ele almak istiyoruz. İnsanların bir hikayenin içinde gezmesini istiyoruz. Amfi tiyatroya sahip başka şehir yok. Biz bu tiyatroyu yaptığımızda o yol üzerindeki destinasyonları belirleyeceğiz. Biz bunları görünür hale getirmeye çalışacağız. 8 bin 500 yıllık bir liman şehri olmanın tarihini yaşayacak bir destinasyon haline getirmek istiyoruz” dedi. Eken, turistlerin Destinasyon İzmir mobil uygulamasını telefonuna indirilip destinasyonlara bakıp bilgi alarak rotalar hakkında bilgi alabileceğini belirtti.

“Denizlerimiz kırmızı alarm veriyor”
     Deniz ticaretini ve ihracatı arttıran küresel gelişmeleri değerlendiren Öztürk, “ABD savaş gemileri dünyanın farklı yerlerinde beliriyor. Tanker kazası petrol fiyatlarını yükseltti. Dünya bu tür dalgalanmalara hazırlıklı. Ama bu konular deniz ticaretini de ihracatı da etkiliyor. Dünyadaki büyük dev konteynır taşıyıcılarının evlilikleri veya satın almaları söz konusu” dedi.
     Avcılığın azaldığını ifade eden Öztürk “Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı su ürünleri verilerine göre su ürünleri üretimi yüzde 0,3 azalarak 628 bin ton oldu. Avcılıkla yapılan üretim 314 bin 94 ton olurken, yetiştiricilik üretimi avcılığı geçerek 314 bin 537 ton olarak gerçekleşti. Bu rakamlar bize denizlerimizin alarm verdiğini, denizlere sahip çıkmazsak ne yazık ki gelecek nesillere bırakacak balık stoğumuzun kalmayacağını gösteriyor. Devlet kurumları, üniversiteler ve sektör bir araya gelerek sürdürülebilir balıkçılık için bilim temelinde acil yollar bulmalıyız. Diğer yandan TÜİK rakamları, su ürünleri yetiştiriciliğinin ülkemiz için ne kadar stratejik bir sektör olduğunu ortaya koyuyor. Yetiştiricilik sayesinde hem iç talep hem ihracat talebi karşılanıyor, ülkemiz ihracatla 1 milyar dolar civarında döviz kazanıyor. Gerekli adımlar atılmazsa avcılık Türkiye denizlerinde sonlanacak. Ama bu sektör ülke ekonomisine 1 milyar dolara yakın katkısı olan bir sektör. Kaçak balıkçılığı mutlaka bir şekilde durdurmalıyız” diye konuştu.

“Herkes taşın altına elini koymalı”
     DTO’nun 2013 yılından beri biz kurvaziyer turizme el attığını belirten Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizden önce İzmir Ticaret Odası (İZTO) bu konuda farklı çalışmalar yaptı. İZTO meclis kararıyla kurvaziyer turizmin artmasında büyük emekler sarf etti. Biz de kısıtlı bütçemize rağmen bu konuyla ilgili dünyadaki tüm fuarlara katıldık. Kültür ve Turizm Bakanlığı kurvaziyer fuarların DTO tarafından koordine edilmesine karar verdi. Ama bu konuyla ilgili herkes taşın altına elini koymalı. Liman idaresi, esnaf, odalar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin elini taşın altına koyması lazım. Tunç Soyer de bize bu konuda çok destek veriyor.”
DTO’nun 1 Temmuz Kabotaj Bayramı programıyla ilgili bilgi veren Yusuf Öztürk, “Zübeyde Hanım müze gemisinde amatör denizci eğitimi verilecek. Sınavın ardından amatör yat kaptan ehliyeti verilecek. 30 Haziran’da 7’nci kez yüzme yarışı düzenleyeceğiz. Ama bu yıl ilk kez körfezde yapılacak. İlk defa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katılacak ve master grubunda yüzecek. Denizi seven herkesi kutlamalara bekliyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
  Ticaret 10.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni