• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EİB 2020’de sürdürülebilirlik elçisi gibi çalışacak

20 Ocak 2020 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

EİB 2020’de sürdürülebilirlik elçisi gibi çalışacak

   ► Eskinazi, sürdürülebilir üretim ve ihracat için ‘Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu’ kuracaklarını açıkladı.

           DUYGU GÖKSU     
     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)’nde sürdürülebilirlik yılı ilan edilen 2020 yılı ile ilgili hedeflerin paylaşıldığı bir toplantı düzenlendi. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve diğer birlik başkanlarının da katılımı ile gerçekleşen toplantıda Ege Bölgesi’nin sürdürülebilir üretim merkezi olduğunu tüm dünyaya göstermek istediklerini belirten Eskinazi, “Sürdürülebilirlik ile ilgili elçilik görevi görecek Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu kuracağız” dedi.

     İhracatı daha az karbon ayak izi bırakarak yapmayı hedeflediklerini dile getiren Eskinazi, kurum içi strateji geliştirme çalışmalarında bu amaçla 2020 yılının ‘Sürdürülebilirlik Yılı’ olarak belirlenmesine karar verdiklerini anlattı. Sürdürülebilirliği, doğa, sosyal haklar, ekonomi ve yönetişim olarak dört ana başlıkta ifade eden Eskinazi, “Türkiye’ye ihracatı öğretmiş İzmir kentinde 81 yıldır faaliyet gösteren Ege İhracatçı Birlikleri olarak bu konuda öncü olmamız gerektiğine inanıyoruz. Ege Bölgesi’nin sürdürülebilir üretim merkezi olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Bu amaçla 2020 yılında yerel yönetimler, kamu kurumları, üniversiteler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapacağız. Sürdürülebilirlik ile ilgili elçilik görevi görecek Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu kuracağız” dedi.

“Sıfır Atık Projesi’ne katılan ilk birliğiz”
     2019 yılı sonunda 160’ın üzerinde ülkede 9 bin 500’ün üzerinde şirket ve 3 binin üzerinde şirket dışı üyesi ile dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik insiyatifi olan Birleşmiş Milletler bünyesinde Global Compact’a üye olduklarını söyleyen Jak Eskinazi, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü Sıfır Atık Projesi’ne katıldık. Ege İhracatçı Birlikleri’nde pet şişe kullanımını bıraktık, evraklarımız yaklaşık 15 yıldır kağıtsız ortamda oluşturuluyor. Global Compact’ta olduğu gibi, Sıfır Atık Projesi’nde de bu projeye katılan ilk birlik Ege İhracatçı Birlikleri oldu” diye konuştu.

“Tarımda sürdürülebilirlik önceliğimiz”
     Tekstil sektöründe organik pamuk, organik kumaş ve organik kıyafet üretiminde Ege Bölgesi olarak öncü konumda olduklarına dikkat çeken Eskinazi, “Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz ise, 2020 yılında yapacağı 6 ödül töreninde sürdürülebilirlik ile ilgili başarılı çalışmalar yapan üyelerini ödüllendirecek. Maden İhracatçıları Birliğimiz, Sürdürülebilir Madencilik çalışmaları kapsamında 3 yıldır ‘Hayatımız Maden Çalıştayları’ düzenliyor. Bu çalıştaylarda sürdürülebilir madencilik ana konu başlıklarından biri oluyor. Türkiye’ye yıllık 5 milyar dolar döviz kazandıran Ege Bölgesi olarak, tarım sektöründe sürdürülebilirlik bizim için öncelikli konuların başında geliyor” diye konuştu.

     Yanlış hasat, taşıma ve depolama yöntemlerinden dolayı üretilen sebze ve meyvenin önemli bir bölümünün fire verildiği ifade eden Eskinazi, “Fire oranı azaltıldığında, atık gıdalar değerlendirildiğinde ekonomik açıdan katma değer sağlaması yanında çok daha kaliteli ürünlerin daha az maliyetle üretimi gerçekleştiğinden rekabet gücü artmış olacak. Üniversitelerimiz ile bu konuda işbirliğini arttırmak için çaba göstereceğiz.  Bizden sonra gelecek nesillerin kaynaklarından çalmadan, mevcut kaynakları doğaya duyarlı şekilde kullanacak yöntemleri geliştirmeli ve uygulamalıyız. İhracatı daha az karbon ayak izi bırakarak yapmak ve 2020 yılında hedeflerimize ulaşmak için Ege İhracatçı Birlikleri olarak 366 gün 24 saat, ‘Sürdürülebilir bir dünya için, sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilir ihracat’ sloganıyla çalışacağız” diye konuştu.

“Orman alanlarının sadece binde 2.9’unu kullanıyoruz”
     Toplantıda konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Mevlüt Kaya ise toplumda madencilikle ilgili olumsuz bir algı olduğuna dikkat çekerek dünya ülkeleriyle Türkiye arasında bir karşılaştırma yaptı. İtalya’da mermer ocaklarıyla gurur duyulurken Türkiye’de doğaya zarar veren bir sektör olarak görüldüklerini savunan Kaya, “Türkiye’deki tüm orman alanlarının binde 2.9’unun madencilerin harcadığı alandır. Ama tüm doğayı yerle bir eden bir sektör olarak görülüyoruz. Bu algıyı değiştirmek için çalışıyoruz. Madenler hepimizin sahip olduğu değerler” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %52,4 azaldı
» Sanayi kapasite kullanım oranında artış
» Güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü
» Linyit üretimi Aralık ayında 6 milyon 811 bin 105 ton olarak gerçekleşti
» Bakan Selçuk, "Koruyucu Aile Temelli Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı 25-26 Şubat’ta düzenlenecek"
» 4,54 milyar insan aktif internet kullanıyor
» IMF: Çin ekonomisi ikinci çeyrekte normale dönecek
» Sanayi kapasite kullanım oranında artış
» Ayakkabı ve saraciye sektörü Rusya atağında
» Palandöken, “Esnafa verilen hazine teşviki yükseltilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni