• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EİB, 2020 yılı ihracat yıldızlarını ödüllendirdi

25 Kasım 2021 Perşembe 14:00
12
14
16
18

EİB, 2020 yılı ihracat yıldızlarını ödüllendirdi


           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), İzmir’de düzenlenen ‘EİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ ile 2020 yılında en çok ihracat gerçekleştiren üyelerini ödüllendirdi. Törende 19 sektörde ihracatta ilk 3’te yer alan, EİB bünyesinde en çok ihracat yapan ilk üç firma ve EİB’ten en fazla ihracat yapan dış ticaret sermaye şirketi kategorisinde olmak üzere toplamda 58 firmaya 61 ödül verildi. Törende yaptığı konuşmada Egeli İhracatçıların 2020’de 13 milyar doları aşkın ihracat gerçekleştirdiğini belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Başkanı İsmail Gülle, Bu yıl, şimdiden bu rakamı aşmayı başardık. İnşallah yıl sonunda bölgemizde 15 milyar dolar seviyesini rahatlıkla aşacak, hatta 16 milyar doları dahi zorlayacağız. Hedefimiz olan “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ye ancak ihracat yıldızlarımızın başarılı performansları ve katma değerli üretime yapacakları yeni yatırımlarla ulaşabiliriz. Önümüzde Türk ihracatı için oldukça önemli bir süreç var. Bu süreci, yeni yatırımlarla, katma değerli ürünlerle süslemeli ve 5 yıl içerisinde, 300 milyar dolarlık hedefimize ulaşmalıyız. Son 12 ayda, 215 milyar doları aşmayı başardık” diye konuştu.

“YILI 169,6 MİLYAR DOLARLA HEDEFLERİMİZİN ÜZERİNDE KAPATTIK”
     Belirsizliklerin had safhaya ulaştığı 2020 bir yılda ihracat ailemiz büyük bir marifet örneği gösterdi. Bu performansın neticesinde, yılı 169,6 milyar dolarla hedeflerimizin üzerinde kapatmayı başardık. Ancak burada, elde ettiğimiz tek kazanım sadece rakamsal olmadı. Pandemi döneminde hem geleneksel pazarlarımızdan hem de hedef pazarlarımızdan önemli tutarlarda siparişler aldık. Küresel tedarik zincirlerindeki kırılma sonucunda ülkemize yönelen bu ilgiyi lehimize kullanmayı başardık. Yıl sonuna doğru ihracatımızda yaşanan bu hızlı süreç bugün ihracatımızdaki başarıların altyapısını oluşturdu. Tüm parametreler, tüm göstergeler 2021’in ihracatın yılı olacağını gösteriyordu. Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki ihracatçılarımız, Pandemi yılında, bir önceki yılda gerçekleştirdikleri rakamı korumayı başararak, önemli bir istikrar gösterdi” ifadelerini kullandı.

“FİRMALARIMIZ 2020’DE EGE BÖLGESİ’NİN İHRACATININ %33’ÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ”
     Dünyada, değişimi kucaklayanlar ile ona direnenler arasında artan bir kutuplaşmaya tanıklık edildiğini ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Sektöründe öncü, sürdürülebilirliğe yatırım yapan firmalarımız; 2020 yılı Ege Bölgesi’nin toplam 16 milyar dolarlık ihracatının yüzde 33’ünü yani 5 milyar 331 milyon dolarlık kısmını gerçekleştirdi.  Bu yüzden biz türbülanslı ve belirsizliklerle dolu 2020 yılını yeni dünya düzeninin tohumu olarak gördük. Ülkemiz, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı hedefliyor.

     Son bir yıllık dönemdeki ihracatını yüzde 25’lik artışla 16 milyar 24 milyon dolara ulaştıran, 2021 yıl sonu 15 milyar dolar ihracat hedefine 5 ay önceden ulaşan, 2021 yıl sonu 16 milyar dolara yükselttiği hedefini ise haftalar öncesinden yakalayan, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanında yaptığı projelerle, atılımlarla dünyada ilkleri gerçekleştirerek Türkiye’de İhracatçı Birlikleri arasında öncü, EİB olarak şunu çok net bir şekilde söyleyebiliriz, 2023 hedefinin gerçekleşmesi için eğitimden, ekonomik özgürlükten, entelektüel sermayeden uzak kalan adımların bir an önce güçlendirilmesi gerekiyor” diye kaydetti.
     Konuşmaların ardından 2020’de EİB bünyesinden en fazla ihracat yapan 58 firmaya 61 ödül verildi. EİB üzerinden en fazla ihracat yapan Pergamon Status Dış Tic. A.Ş. olurken, ikinci sırada Petkim Petrokimya Holding A.Ş, üçüncü sırada ise Arçelik Üretim ve Teknoloji A.Ş. yer aldı.


+ Benzer Haberler
» EİB’ten kasımda 1 milyar 437 milyon $’lık ihracat
» Enflasyon yıllık yüzde 21,31’e çıktı
» Yİ-ÜFE, kasımda yüzde 9,99 yıllık yüzde 38,94’e yükseldi
» Dikili TDİOSB’nin, jeotermal arama ruhsatı 9’a yükseldi
» EPDK, lisans bedeli ve katılma payını yürürlükten kaldırdı
» Merkez Bankası’ndan üst üste ikinci döviz müdahalesi
» Doğu ve Güneydoğu’nun sınır ticaretinde düzenleme yapıldı
» Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.’de yeni dönem
» EGEPLASDER, sektörün dünya buluşmasında yerini aldı
» Karabağlar’da seçilmiş kadınlar 6. kez buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni