• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”

31 Aralık 2019 Salı 08:00
12
14
16
18

“Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”

   ► Ege Bölgesi Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Engin Dirikal eğitim sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dirikal, “Yılsonu itibariyle bazı okulların kapanması sektör için olumsuz bir durum yarattı” dedi.

     Ege Bölgesi Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Engin Dirikal eğitim sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dirikal, “Yılsonu itibariyle bazı okulların kapanması sektör için olumsuz bir durum yarattı” dedi.
     2019 yılının ekonomik nedenlerle durgun ve belirsizlik içinde geçtiğini belirten Dirikal, “Okullar öğrenci mevcutlarını korumak ve yılı sıkıntısız geçirmek kaygısına düşmüştür. Yılsonu itibariyle bazı okulların kapanması sektör için olumsuz bir durum yarattı” diye konuştu.

“Öğretmen ve personelin özlük haklarına saygılı olmalıyız”
     Sektörden beklentilerinin, her kurum özellikle ticari kimliği ve itibarını kaybetmemek için azami dikkat ve titizlik göstermesi olduğunu söyleyen Dirikal, “Eğitimden ödün vermemek şarttır ve kurumda çalışan öğretmen ve personelin özlük haklarına saygılı olmaktır” dedi. Sektörde yaşadıkları sorunları ele alan Dirikal, “Kurumların ekonominin durumu nedeniyle velilerin öğrencilerin ücretlerini zamanında ya da hiç ödeyemeyecek duruma düşmeleri, KDV, Sosyal Sigorta, vergi gibi giderlerin yanında elektrik, su, doğalgaz ödemelerinin devamlı artış göstermesidir.

     En önemlisi de her mahallede bir- iki hatta üç özel okul açılması gibi düzensiz yerleşke sorunları vardır” ifadelerini kullandı. Dirikal, özel okul ruhsatı verilme aşamasında Bakanlığın okulların mali durumlarını titizlikle incelemesi, her ilçede açılabilecek okulların nasıl ve nerede açılabileceğini incelemelerinin gerektiğini vurguladı.
     Açılan okulların Bakanlığa teminat olarak belli bir miktar maddi kaynak göstermesinin önem taşıdığını belirten Dirikal, “Ayrıca velinin ödediği KDV oranının düşürülmesi de velilerin ödeme sıkıntılarını giderecektir. Öte yandan bir başka sorunda yeni açılan okulların etik değerleri göz ardı etmesidir. Bu konuda ciddi sıkıntı vardır” şeklinde ifade etti.

“Özel okulların sayısında ciddi bir artış yaşandı”
     Bütün bu sorunlar gündeme geldiğinde özel okullaşmanın eğitim alanında önemli bir konu haline geldiğini ifade eden Dirikal, “Özellikle dershanelerin kapatılması ve bir kısmının özel okula dönüştürülmesiyle, özel okulların sayısında ciddi bir artış yaşanmıştır. Ancak bu yaygınlaşma eğitimde kalite ve verimlilik meselelerini tartışmalı bir duruma getirmiştir” dedi.

     Hemen hemen her ilde resmi okulların yanında özel okulların bulunduğunu belirten Dirikal sözlerini şöyle sürdürdü: “Neoliberalizmin inşa ettiği özgür bireyde artık pazara dönüşen eğitim alanında alternatifler arasında tercih yapabilmektedir. Ancak bu durumun, toplumsal alanda ekonomik sermayesi yoğun olan ve olmayan aileler arasındaki ayrımın derinleşmesine neden olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve eğitim alanında fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm bu konuların üzerine titizlikle gitmelerini gerektirmektedir.”


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı
» Çimento sektörü, 2019’u yüzde 30 daralma ile kapatabilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni