• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Eğitim 4.0 sağlanmadan Sanayi 4.0’a geçilemez”

20 Eylül 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

“Eğitim 4.0 sağlanmadan Sanayi 4.0’a geçilemez”

   ► EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Eğiticilerin eğitiminden başlayarak tüm sistemi yenilemeliyiz” dedi.

           KÜBRA TOPAL     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), yeni ekonomi düzeni ile piyasaları küresel ve ulusal boyutlarıyla ele alan, reel sektör ve Türkiye’deki gelişmeleri geniş bir bakış açısıyla değerlendiren Ekonomi Zirvesi düzenledi. Zirve kapsamında, moderatörlük görevini üstlenen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yaşar Uysal ‘Yeni Küresel Sistemde Riskler ve Fırsatlar’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca zirvede İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan tarafından ‘Küresel Piyasalardaki Son Gelişmeler, Kripto Paraların Geleceği, Yeni Yatırım İmkânları’, Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel tarafından da ‘Yeni Sistemde Reel Sektör, Türkiye’deki Gelişmeler ve Beklentiler’i konulu sunumlar yapıldı.

“Çin liderliği ele alıyor”
     Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, üretimin batıdan doğuya kaydıkça, paranın ve ticaretin yönü değişirken, dünya ekonomisinden alınan payın dağılımının da hızla değiştiğini belirtti. Yorgancılar, “1990’lı yıllarda ABD ve AB dünya ekonomisinde söz sahibi iken, bugün popüler ifade ile ‘mekânın sahibi’ el değiştiriyor ve Çin liderliği alıyor. ABD yüzde 22 olan payını yüzde 15’e, AB yüzde 27’lik payını yüzde 16’ya düşürüyor. Çin yüzde 4 olan payını yüzde 19’a arttırıyor. Bu durumda Trump kendince, haksız diyebilir miyiz? Buradan görüldüğü gibi herkes önce can, sonra canan diyor” şeklinde konuştu.

“Üretmekten başka şansımız yok”
     Yeni küresel sistemin kendi içinde yeni yaklaşımlar doğurduğunu vurgulayan Yorgancılar, “Ülkeler ve hatta kıtalar, birlikler yeni ticari anlaşmalar yapmakta, yeni nesil liderlerle krizlere açık bir küresel ekonomi söz konusu olmakta, değişen demografik yapı ile yaşlı nüfus oranındaki artış planları değiştirmekte, dijital para ile ticarette yeni ödeme sistemleri sorgulanmaktadır. Bu yaklaşımları doğru okumalı ve gereklerini yerine getirmeliyiz” dedi. Türkiye’nin şu anda yürürlükte olan 20 tane Serbest Ticaret Anlaşması bulunduğunu söyleyen Yorgancılar, “Bunların artırılması gerekiyor. Bununla birlikte, ülkemizin Büyükelçilik ve Ticaret Müşavirliği sayısında da ivme yakalaması şarttır. Örneğin; Almanya’nın sadece Çin’de bulunan ticaret müşavirliklerinin sayısı bile çarpıcı bir şekilde fazlayken, Türkiye’nin yurt dışındaki toplam Büyükelçilik ve ticaret müşavirlikleri sayısı ise yetersiz kalmaktadır. Çünkü tüm bu yaklaşımlar anlaşılmaya ve sorgulanmaya çalışılırken, bütünsel olarak bir de somut çıktısı ile karşı karşıyayız” şeklinde ifade etti.

     Yorgancılar sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretim varsa büyüme var, üretim yoksa büyüme de yoktur, kalkınma da mümkün değildir. Tükettiğimiz kadar üretmeye gayret edelim. Şartlar üretmek ve yatırım yapmak için zorlaşsa da, maliyetler katlansa da üretmekten başka şansımız yok. Ayrıca 2015 yılında Sanayi 4.0 ile ilgili ülke genelinde farkındalık yaratmaya çalışanların başında gelen biri olarak hep şunun altını çizdim; Eğitim 4.0 sağlamadan Sanayi 4.0’a geçemezsin. Çünkü o teknolojiyi yaratacak işgücünü nasıl eğitiyoruz? İlkokuldan başlayarak üniversiteye ve sonrasında araştırma laboratuvarlarına kadar yetiştirmek için gerekli nitelik ve imkânı yaratabiliyor muyuz? Sözün özü, eğiticilerin eğitiminden başlayarak tüm sistemi yenilemeliyiz.”

“Geleceğe dönük kararlar vermeliyiz”
     Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Uysal da dünyanın kaotik bir süreçten geçtiğini belirterek, “Neden böyle bir süreç var diye baktığımızda küreselleşmenin liderliğini yapan ülkelerin korumacılığın liderliğini yapmaya başladığını görüyoruz. Dünyada yönsüzlük süreci var. Türkiye’ye baktığımızda ise küçülen bir ekonomimiz, patlayan bir işsizliğimiz ve düşmeyen enflasyonumuz var. Hatta dünyanın en uzun süre düşmeyen enflasyonuna sahibiz” dedi. Kurlardaki dalgalanmanın sürdüğü söyleyen Uysal, “Yatırımsızlık sürecinde makine tesisat yatırımları sürekli geriliyor. Ve bunun yanında batık kredilerle de uğraşıyoruz. Ekonominin yanında hukuk ve eğitim sistemi ile ilgili de sıkıntılarımız mevcut. Ancak ümidi yeşertebilmek için bizim şunu görmemiz gerekiyor; Geleceğe ilişkin kararları verirken hep düne göre karar veriyoruz. Artık geleceği görüp geleceğe yönelik kararlar vermeliyiz” şeklinde konuştu.

“Global ortamda sert faiz yükselişleri olacak”

     İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan ise kurdaki beklentilerin yılbaşında görüldüğünü ancak kervan yolda düzülür şeklinde sürekli kurların değiştiğine vurgu yaptı. Manukyan, “Bu yüzden uzun vadeli tahminler çok fazla tutmuyor. Ancak kurlarda yavaşlama beklentisi var. Kur tahminlerine baktığımızda bu senenin başında insanlar yükselen Euro bekliyorlardı. Ama hala Euro’da bir yükseliş söz konusu değil. Fakat Dolar’da çok ciddi kuvvetlenme olacak.
     Dünyada şu anda 13,5 trilyon dolarlık eksi getirili tahvil var. Bu ülkelerde 100 Euro’yu bankaya yatırınca size daha azını geri veriyorlar. Bunun normale dönmesi mümkün değil. Böyle olmasının birçok nedeni var. Gerekçesi ne olursa olsun bu bir anomalidir. İnsanların ne kadar korktuğunu gösteriyor” dedi.
     Avrupa’daki borç krizinin centilmence çözülmeyeceğini dile getiren Manukyan, “Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECP) Christine Lagarde’ın önerilerinden bir tanesi de eksi faiz uygulamasıdır. Öyle bir adım görürseniz Avrupa kendini imha etme anlamında ciddi bir adım atmış olur. Gördüğümüz eksi faizler nakdin toplanmasına neden oluyor. Global ortamda faizler çok ciddi olarak yükselecek ve sert faiz yükselişleri olacak” şeklinde konuştu.

“Ekonomi küçüldüğü için ithalat talebi yok”

     Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel de dünyadaki resesyon beklentisine vurgu yaparak, “Dünyada karşılıklı yavaşlama birbirini besliyor. Dünyada yurt içi ve yurt dışında siparişler küçülüyor. FED’in faiz artırmaya devam ettiğini düşünürsek bizim için pozitif oldu. Bu iklim önümüzdeki senenin sonuna kadar devam edecek” dedi.
     Türkiye ekonomisine bakıldığında küresel rekabet nedeniyle ihracatın zorlaştığını söyleyen Gürlesel,  “Avrupa Merkez Bankası’nın yeniden genişletmeyi açıklaması bizim bankalar için sevindiricidir. Ekonomik büyümede yüzde 2,5’e geleceğiz. İşsizliği belli bir seviyede tutacağız. Büyümede istenen tempoyu yakalayamadık.
     Bu yılsonunda eksi 1,5 gibi büyüyebiliriz. Bunun yanında cari açıkta fazla veriyoruz. Ekonomi küçüldüğü için ise ithalat talebi yok. Enflasyon tarafına baktığımızda ise aşağıya gidiyoruz. Bunda Türk lirasının belli bir seviyede oturmasının katkısının olduğunu görebiliyoruz. Ancak ne enflasyonda ne de faizde ilk geçen yıl başlayan, finansal şok dönemine gelemedik” şeklinde ifade etti.


+ Benzer Haberler
» Aktif vaka sayısı Nisan ortasından beri ilk kez arttı
» Gürer: “Kamuda personelin statü ayrımına son verilmeli”
» İmece 2021’de yüksek çözünürlükle gözlem yapacak 
» Sağlık İşçileri Sendikası’ndan teşekkür ziyareti
» “Dış hat uçuşları için 92 ülke ile işbirliği içindeyiz”
» Euler Hermes’ten ihracat kaybı uyarısı
» Bayındır’dan Başkan Soyer’e anlamlı ziyaret
» Çeşme Belediyesi’nden işletmelere eğitim sertifikası
» Üç milletvekilinin vekillikleri düşürüldü
» QNB Finansbank’tan KOBİ’lere özel 6 ay geri öde-mesiz işe dönüş kredisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni