• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EGEYDD “Yüzde Yüz Dijital Dönüşüm Lideri” yetiştirecek

12 Ocak 2021 Salı 10:00
12
14
16
18

EGEYDD “Yüzde Yüz Dijital Dönüşüm Lideri” yetiştirecek

           HABER MERKEZİ      
     Ege Yönetim Danışmanları Derneği (EGEYDD), T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliği ile, İŞKUR ve BASİFED tarafından da desteklenen ‘Yüzde Yüz Dijital Dönüşüm Liderliği Yetiştirme Programı’ projesi başlatıyor. Proje kapsamında toplamda en az 100 kişiye, 100 saatlik Dijital Dönüşüm Liderliği konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verilecek. Yetiştirilecek olan uzmanların BASİFED ve üye Derneklerden yönlendirilecek en az 100’ün üzerinde firmanın “Dijital Dönüşüm Yol Haritasını” çıkarması planlanıyor.
     Ege Yönetim Danışmanları Derneği (EGEYDD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Gültekin,  firmalar için pandemi ile daha da zorlaşan iş hayatı dönüşümü zorunluluk haline getirdiğini ifade etti. Şirketlerin üzerinde her geçen gün kar baskısının daha da arttığını ve sürdürülebilir rekabet adına dijital dönüşümün şart olduğunu belirterek, “Teknolojiyi kullanarak artı değer üretebilmek olarak tanımlayabileceğimiz dijital dönüşüm, artık ülkenin kalkınması ve rekabet adına firmaların ıskalama lüksü olmayan bir süreç olduğunu ifade etti. Maalesef günümüz şartlarında bu dönüşümü yapmayan firmalar güneşi gören buz gibi eriyip gidecekler” dedi.

     Ancak pandemi sonrası yeni iş yapma biçimleri gelişirken en temel ihtiyaç; dijital dönüşümü yapacak insan kaynakları eksikliğinin olduğunu söyleyen EGEYDD Başkanı Gültekin, “Firmaların bu süreçte yol haritasını hazırlayacak ve yönetecek yetkin liderlere ihtiyaç var. Her firmanın süreci ve ihtiyacı farklı, her firmaya özel bir yol haritası çıkarılması gerekiyor ve bunu yapacak yetkin insan kaynağı yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi. Dijital dönüşüm liderleri ihtiyacı noktasında bu projeyi geliştirdiklerini söyleyen Gültekin, “Vestel, Türkcell gibi teknoloji firmaları proje ve süreçlerine katkı sunacaklar ve bu proje ile 100 ün üzerinde uzman yetiştireceğiz. Ancak şunu belirtmek isterim, bu kişiler firmaların dijital dönüşümlerini yapmayacaklar, dijital dönüşümün yol haritasını firmaya özel olarak çıkararak, raporlayacaklar” diye konuştu.
     Bugün belki birçok firma bu kavramı kullanıyor ama tam anlamıyla bunu nasıl yapacaklarını, nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Bu noktada bir öncü faaliyete ihtiyaç var, biz de bu proje ile bu eksikliği gidermek istiyoruz” diye konuştu.

“100 Saat, 100 Kişi, 100 Firma ile %100 Dijital Dönüşüm”
     “Dijital Dönüşüm Lideri Yetiştirme Programı ”nın Proje Yöneticisi ve EGEYDD Yönetim Kurulu Üyesi S. İlker Güneştan ise projenin ayrıntıları hakkında bilgi verdi. Bu eğitimi alacak 100 kişinin öncelikle üniversite mezunu, mümkünse mühendis kökenli olmasını istediklerini belirterek, “Bu 100 kişiyi belirleme konusunda İŞKUR ve EGONOMİST (Dijital İşe Uygunluk Analizi) markası ile de işbirliği yapıyoruz. Ücretsiz ve online olarak verilecek bu eğitim, 20’şerli 5 ayrı grup halinde organize edilecek ve bu ay içinde başlayacak ve Temmuz 2021’de tamamlanacak. Türkcell, Vestel, Yaşar Holding gibi güzide birçok firma tarafından üst düzey yöneticileri ile desteklenen, 60 saat sürecek olan teorik eğitimleri hafta içi 4 gün, günde 5 saat ve 3 hafta boyunca sürecek şekilde planladık. Teorik eğitimi tamamlayanlar, 1 hafta boyunca BASİFED’in ve üye derneklerin yönlendireceği en az 100 KOBİ ve OBİ’de 40 saatlik bir gözlem ve analiz yaparak bu şirketlerin Dijital Dönüşüm Yol Haritası için veri toplayacaklar. Hazırlayacakları ayrıntılı raporu hem firmaya hem bize sunacaklar. Başarılı olanlar sertifikalarını almaya hak kazanacaklar.” dedi.

Küçükkurt: “Dijital dönüşüm artık zorunluluk”
     BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, EGEYDD’nin hazırladığı bu projenin son derece faydalı olduğunu ve bu anlamda BASİFED olarak katkı sunmak istediklerini söyledi. Dijital dönüşüm pandemi dönemiyle beraber çok daha büyük bir ihtiyaç olarak ön plana çıktığını söyleyen BASİFED Başkanı Küçükkurt, “Pandemi nedeniyle dünyada iş ilişkilerinde bir anlamda kartlar yeniden dağıtılıyor. Dijital dönüşümü gerçekten yakalamamız gerekiyor. Dijital dönüşüm liderlerinin eğitim süreçlerinde uygulama yapacakları firmaları biz belirleyeceğiz. Böylece firmalar kendilerine özel raporlarını alırken, eğitim alacak dijital dönüşüm liderleri adayları da sahada çalışma imkânı bulacaklar” diye konuştu.

“Benim mağazam hâlâ açık” demek için
     EGEYDD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı C. Coşkun Küçüközmen ise dijitalleşmenin önemine vurgu yaparak, “pandeminin tavan yaptığı dönemde tek cümlelik bir ilân gördüm: “Benim mağazam hâlâ açık”. İlanı veren e-ticaret üzerinden hizmet veren bir firma, ne kadar etkili ve vurucu bir cümle, değil mi? Pandemi nedeniyle birçok firma kısıtlamalar nedeniyle kayba uğrarken, dijital dönüşümünü yapmış olanlar ayakta kalmayı sürdürüyorlar” dedi.  
     Dijital dönüşümün son on senedir artan bir hızla hayatımıza girdiğine dikkat çeken Küçüközmen, “günümüz iş hayatında firmaların değişen koşullara en kısa sürede adapte olmaları gerekiyor. Dijital ortam sizi fiziksel sorunlardan uzak tutuyor. Bu hızlı dönüşümü yapabilmek için eğitimli kadrolara ihtiyaç var ve eğitim kurumlarının bu hıza anında ayak uydurması beklenmemeli. Neticede bu tarz projeler çok faydalı. Siz de ‘benim mağazam 7/24 açık’ demek istiyorsanız dijital dönüşümünüzü sağlamanız gerekli” dedi.


+ Benzer Haberler
» Toplam vak’a 2 milyon 400 bini geçti
» Özel okullara KDV desteği sürecek
» Zeytinyağı ihracatı sezona başarılı giriş yaptı
» “Pandemi sonrasına hazırlanın, fırsatlara odaklanın”
» Uydu üzerindeki operasyonlar sorunsuz devam ediyor
» Pandemi sağlıklı gıdaya yönelişi arttırdı
» “Turizm Bakanlığı’nın turizm hedefi rakamları tartışılır”
» Dünyanın artık uzun vadeli riskleri fark etmesi gerekiyor
» Selçuk: 2020’de 869 bin işe yerleştirmeye aracılık ettik
» Rekabet Kurulu’ndan 17 firmaya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni