• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Egeli turizmciler Alman pazarı için ITB Berlin’de

06 Mart 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Egeli turizmciler Alman pazarı için ITB Berlin’de

           HABER MERKEZİ     
     Egeli turizmciler, Berlin’de düzenlenecek dünyanın en büyük turizm fuarında Almanya pazarını geliştirmek için çaba harcayacak. Alman pazarının Türkiye ve Ege turizmi açısından çok önemli olduğunun altını çizen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “İzmir’e ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sırada yer alan ve 2018’de yüzde 36 büyüyen Alman pazarını daha da geliştirmek istiyoruz” dedi.

     Dünyanın en büyük turizm fuarı Uluslararası Turizm Borsası (ITB Berlin) bu yıl 53. kez kapılarını dünya turizmcilerine açacak. Almanya’nın Berlin kentinde 6-10 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenen fuar beş kıta ve 180’den fazla ülkeden üst düzey nitelikli alıcıları katılımcılarla buluşturacak. ITB Berlin Turizm Fuarı’na katılan Egeli turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı eşgüdümündeki Türkiye standının da bulunduğu 3.2 nolu salondaki 102 nolu İzmir Kalkınma Ajansı standında yer alacak.

     TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Berlin’deki fuarın dünyanın farklı ülke ve bölgelerinin tanıtımı açısından eşsiz bir fırsat yarattığını söyledi. ITB Berlin’in turizmin profesyonellerini ve karar vericilerini buluşturan bir fuar olduğuna dikkat çeken İşler, “Hedef pazarlarda seyahat kararlarını etkileyen bu etkinliğe katılmak için çok önemli. Bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

“Alman pazarı önemli”
     Alman pazarının 2018 yılında büyüyerek geliştiğini, Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında Almanya’nın ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Mehmet İşler, şu bilgileri paylaştı:
     “2012 yılından başlayarak gerileyen Alman pazarında 2016’da sert bir düşüş ve yüzde 23 gerilemeyle 80 bin 100 turist kaybedildi. 2017 yılında Alman pazarında gerileme eğilimi durdu. 2017’nin 12 aylık döneminde pazar yüzde 4,8 büyüme ile 280 bine ulaştı. İzmir’e en çok turist gönderen Almanya pazarı 2018 yılında yüzde 36 büyüyerek gelişti ve son beş yılın en yüksek düzeyine ulaştı.”

     Almanya’dan İzmir’e gelen turist sayısı geçen yıla göre yılın ilk ayında yüzde 30, Şubat ayında yüzde 27,5 geriledi. TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, 2019 yılının ilk iki ayında İran, Belarus, Ukrayna ve İtalya dışında pazarların neredeyse tamamında geçen yıla göre azalma görüldüğünü belirtti. İzmir’e ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sırada yer alan ve 2018’de yüzde 36 büyüyen Alman pazarını daha da geliştirmek istiyoruz” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fuarlara katılmak gerekli”
     “Turizmde hak ettiği yerde olmayan İzmir turizminin hedeflenen rakamlara ulaşabilmesi için akılcı ve planlı tanıtım çalışmalarına ağırlık verilmesi, fuarlara katılmak gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. İzmir’in turizm açısından son derece zengin turizm potansiyelinin değerlendirilebilmesi için sektörün tüm paydaşlarını ve yerel yönetimleri işbirliğine davet ediyoruz. ITB Berlin’in önemli bir tanıtım fırsatı veriyor. Egeli turizmciler olarak biz de o nedenle ITB Berlin’deyiz ve bu fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz.”

 


+ Benzer Haberler
» Türk halkı demokrasiye sahip çıktı
» Ekrem İmamoğlu, 2. kez İBB başkanı oldu
» Hizmet sektörü güven endeksi 85,4 oldu
» “Ekonomi Savaşları’nın galibi Çin olursa Türkiye’ye fırsat doğar”
» Ege’nin incirini robotlar ayıracak
» İZSİAD’dan belediyelere işbirliği ziyareti
» “Seçmen son sözü söyledi”
» “Evrensel değerler yolunuza ışık olsun”
» Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni gerçekleştirildi
» Manisa Alaşehir Horzum-Alayaka Barajı’nın % 25’i tamamlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2019
  Ticaret 24.06.2019
  Ticaret 22.06.2019
  Ticaret 21.06.2019
  Ticaret 20.06.2019
  Ticaret 19.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni