• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Egeli ihracatçılar; “Dövizi ülkeye getirme zorunluluğu kaybettirir”

06 Eylül 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Egeli ihracatçılar; “Dövizi ülkeye getirme zorunluluğu kaybettirir”

     ► İhracatçının ihracat bedelini Türkiye’ye getirme ve bunun yüzde 80’inin TL’ye çevrilmesi kararını değerlendiren Egeli ihracatçılar, uygulamanın yanlış bir karar olduğunun altını çizdi.

           NURETTİN BAKİ     
     Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre, Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından yapılan ihracatın bedelleri, ithalatçının ödemesinin ardından, gecikmeksizin, ihracata aracılık eden bankaya transfer edilecek. Bedellerin yurda getirilme süresi, ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemeyecek. Söz konusu bedellerin en az yüzde 80’inin bir bankaya satılması zorunlu olacak. Egeli ihracatçılar uygulamanın hem ülkeye hem de ihracatçıya kaybettireceği ortak görüşünde birleşti.
     Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Madden İhracatçılar Birliği Başkanı Mevlüt kaya, Eski Deri İhracatçılar Birliği Başkanı Jak Galiko ve Ekonomist Burak Uğuz konuyu gazetemize değerlendirdi.

“İhracatçının yoluna çakıl taşı atılmamalı”
     İhracatçılar için işlerin kolaylaştırılması gerekirken alınan bu karar ile zorlaştırıldığını söyleyen Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi; “Bu devirde böyle bir kararın alınmış olması yanlış oldu. Bugün Türkiye’nin çıkışı ihracatta, dolayısıyla ihracatçının önünü açmak gerekirken alınan karar, yoluna çakıl taşı atmaktan bile daha tehlikeli. Tam tersine ihracatçının daha hızlı gidebilmesi için yolunu açmak gerekiyor. Biz daha çok ihracatçı kazanmaya çalışırken ihracatçıları ürkütmenin bir anlamı yok. Çünkü ihracatçılar sadece yüzde yüz yerli maldan ihracat yapmıyorlar. Bugün kendi aramalı ihracatları da var bu yüzden dövize ihtiyaçları var. Sanayicinin çoğu belirli oranda ithal girdi kullanıyor. Bu girdilerin ithalatı için dövizlerini saklıyorlar. Kısacası 2008 yılında kaldırılan sisteme geri dönülmüş oldu. On buçuk sene geri gittik. İşleri kolaylaştırmıyoruz maalesef kolaylaştırmamız gereken bu işlerimizi daha da zorlaştırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“İhracatçı bankalara neden para kazandırsın?”
     Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin yapmış olduğu “Şaşırtıcı bir karar. Belli alanlarda sıkıntı yaratacaktır. Normal günler yaşamıyoruz ama ihracata etkisi olur” açıklamasının bütün ihracatçıları bağladığının altını çizen Ege Madden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya; ihracatçının bankalara neden para kazandırsın? diye soran Kaya, “TİM Başkanının yaptığı açıklama aslında hepimizi bağlıyor. Özellikle bizim sektörde dövizini dışarda tutan bir tane ihracatçının olduğunu düşünmüyorum. Dövizi bozdurmada da sıkıntımız yok. Ama sorun şurada ihracatçılar olarak dövizle borçlanıyoruz. Benim yurt dışından gelen ihracat bedelim olan dövizi TL’ye çevirip daha sonra tekrar döviz borcumu kapatmak istediğimde TL’yi bu sefer dövize çevirmem gerekecek. Bu da benim kısa bir sürede çok büyük bir kaybım olmasına sebep olacak. Burada bankalar kısa sürede para kazanış olacak. Dövizini dışarda bırakan birileri olabilir. Birinin yaptığı hatayı bine yüklemek, ya da tümünü sıkıntıya sokmanın hiçbir anlamı yok. En azından flu olan kısımların biraz daha açıklanması gerekirdi. Burada anlamadığım bu işlemlerin yapılmasıyla bankalar para kazanacak. Burada ülkemin ve benim milli kazancım heba oluyor. İhracatçıların yüzde doksanın sorduğu soru “ben bankalara neden para kazandırayım? Neden ben zarar ederken bankalar kazansın?” dedi.

“Çorbayı pişirenin görüşü alınmalıydı”
     Alınan karar ile ihracatçıya çelme takıldığını ifade eden Eski Ege Deri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Galiko, kararın acele bir şekilde alındığını ve çorbayı pişirenin görüşünün alınmadığını belirtti. Galiko; “Acele ile yazılmış, başta Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) olmak üzere konunun muhataplarından görüş alınmadan verilmiş bir karardır.  Değerli devlet insanlarımızın çorbayı pişirenlerin görüşünü almasının ayıp ve zararlı bir tarafı yok. Bu karardan dolayı benim kişisel kanıma göre ihracatçılar, bankalarla papaz olacak. Burada çift taraflı zararlı çıkacak olan ihracatçının kendisidir. Dövizini TL’ye çevirmesi, daha sonra döviz borcunu kapatmak için bu sefer TL’yi dövize çevirmesi döviz kurunun dalgalanması, sürekli hareket halinde olması nedeniyle ihracatçıyı zarar ettirecektir. Ben niye bankanın alım satım arasındaki farkın yükünü çekeyim? Benim ihracatçı olarak buradaki günahım ne? Hani ihracattı ülkenin geleceği, hani ihracattı ülkemizi her türlü ekonomik sıkıntıdan kurtaracak? O zaman neden ihracatçıya çelme takılıyor? Şöyle denilebilirdi; Türkiye’ye getirilen dövizin kalan miktarı TL’ye çevirebilir. Ben döviz kredi borcumu dövizle ödedikten sonra kalan dövizi TL’ye çevirebilirim. Bunun dışında zararlı ben çıkıyorum, ülkem çıkıyor, karlı çıkan sadece bankalar oluyor. Ayrıca benim dövize ihtiyacım var, ben bir ihracatçı olarak aynı zaman da bazı girdilerimle ithalat yapıyorum ve ben bunu dövizle yapıyorum. Mantıklı bir yol bulmak çok kolay. Bir diyaloğun olması çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

“Kaldırılan eski sisteme geri dönülmüştür”
     Kararı eleştiren Ekonomist ve Yatırım Uzmanı Burak Oğuz ise, “Bu karar, ihracatçıları her yönden zor durumda bırakmıştır. Türkiye’ye doğrudan yatırım yapacak olan uluslararası yatırımcıları da ayrıca tedirgin etmiştir. Uygulama daha esnek ve günümüz koşullarına uygun yapılabilirdi” dedi.
     Oğuz, “Türk parasının kıymetini korumayla ilgili kanun ilk kez 1989 yılında çıktı. Daha sonra bununla ilgili birçok düzenleme yapıldı. Bu uygulama ile ilgili en son düzenleme 2008 yılında yapıldı. İhracatçının, yapmış olduğu ihracat bedelini Türkiye’ye getirme ve bunu bankalarda TL’ye çevirme zorunluluğu 2008 yılına kadar devam etti. 2008 yılında bu uygulamadan vazgeçilmişti. Aradan geçen 10 yılda; geleneksel ticaretin kuralları değişmiş, teknoloji değişmiş, şirketlerin yapısı değişmiş, Türk Ticaret Kanunu değişmiş kısacası ticaret ile ilgili neredeyse her şey değişmiş ve gelişmiş. Bunca değişikliklere rağmen siz kalkıp tekrar eskiye dönüyorsunuz, bunun bu şekilde yapılması Türkiye ihracatçısı için uygun olmamıştır” diye konuştu.

“Uygulama günümüz koşullarına uymuyor”
     Yapılan düzenlemenin günümüz ticaret anlayışına, değişen teknolojiye e-ticarete ve uluslararası rekabete uygun olarak revize edilerek uygulaması gerektiğinin altını çizen Oğuz, “Özellikle Türkiye’nin şu günlerde doğrudan yatırımcıya ihtiyacı var. Bu yatırımcı buraya gelirken bir takım avantajlar göz önünde bulundurarak geliyor. Türkiye’ye yatırım yapmak için gelecek olan uluslararası yatırımcı, parasını başka bir ülkeye götürüp yatırım yapabilirdi ancak artık her halükarda bu parayı Türkiye’ye getirilme zorunluluğu geldi. Bu ihracatçı için büyük bir kısıtlama. Bu uygulamanın tek bir yapılma amacı var. Türkiye’nin dövize olan ihtiyacı. Bu ihtiyacı karşılamak için 10 yıl önceki sisteme geri gidilmiştir. Daha esnek, daha günümüz koşullarına uygun ve özellikle uluslararası yatırımcıları tedirgin etmeyecek şekilde yapılması gerekirdi, yani daha esnek olabilirdi.  Bir de ihracatçının bu paranın yüzde 80’ni TL’ye çevirmesi gerekiyor. Bu insanlar dövizle ithalat yapacak, dolayısıyla buradan da zarar edecekler. Karar doğrudan yatırım yapacak olan yatırımcıları ayrıca tedirgin etmiştir” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası
» Patates ithalatına gerek varmıydı?
» İzmir’de turizme bakış açısı değişmeli
» Dünyada kanser cerrahileri sonrası Lenfödem gelişme riski %50-80
» Mobilya sektörünün ihracata ihtiyacı var
» Ölçü aletlerine genel nitelikte af geldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni