• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ege’den Hindistan’a kesintisiz yağlı tohum ihracatı

04 Temmuz 2018 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

   ► Terci; “Ülkemiz hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının sürdürülebilir şekilde arttırılması, yaşanan sorunlara çözüm bulunması, ihracatçılarımız ve diğer tüm paydaşlarımız ile işbirliğinin arttırılması için çalışmaları sürdüreceğiz.”

     Türkiye geneli 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat, dünya ticaretinden ise yüzde 1,5 pay almayı hedefleyen Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2023 yılında 13.7 milyar dolarlık bir ihracat hedefliyor. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Yönetim Kurulu başkanı Mustafa Terci, sektörün hedeflerini paylaştı.

     Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar sektörünün gelişen ticari hayattaki sorunlarına çözüm bulmanın öncelikli hedefleri olduğunu ifade eden Terci, “Ülkemiz hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının sürdürülebilir şekilde arttırılması, yaşanan sorunlara çözüm bulunması, ihracatçılarımız ve diğer tüm paydaşlarımız ile işbirliğinin arttırılması için çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

     Terci, “İhracatımızda önemli paya sahip haşhaş tohumunun en büyük pazarı olan Hindistan’a ihracatı Temmuz 2016 dan beri Hindistan’ın ithalatta lisans uygulamasında yaşanan sorunlar nedeni ile  yapılamamaktaydı.  Mart ayından itibaren bu ülkeye ihracatımız başlamıştır. İki ülke arasında haşhaş tohumu ticaretinin kesintisiz olarak on-line sistem üzerinden yapılmasına ilişkin imzalanması planlanan mutabakat anlaşması taslağının en kısa sürede onaylanarak uygulamaya geçilmesi için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

     Birliğin 2016 yılı ihracatıın 374,5 milyon dolar; 2017 yılında ise yüzde 22’ lik bir azalışla 292,7 milyon dolar olarak gerçekleştiği bilgisini veren Terci, bu azalışın nedeninin Hindistan’a yağlı tohum ihracatının yapılamaması ve bitkisel yağ ihracatındaki düşüş olduğunu söyledi. Terci, “2017ve 2018 yılları Ocak-Nisan dönemi kayıt değerlerine bakıldığında ise, 2017 yılı ihracatı 94 milyon dolar iken, 2018 yılında yüzde 53 artış ile 144,2 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu artışta Hindistan’a haşhaş ihracatının başlamasının payı büyüktür.

     2018 yılı Ocak-Nisan döneminde en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 5 alt sektörü sırasıyla, 45 milyon dolarla yağlı tohumlar, 44 milyon dolarla bitkisel yağlar, 12 milyon dolarla çikolatalı şekercilik mamulleri,11 milyon dolarla baharatlar, 8 milyon dolarla hububattan mamul ürünlerdir. Güney Kore ve Japonya’ya yönelik Turquality Projesi yürütüyoruz. Yeni projeler ve yeni bir bakış açısı ile sektörün yaşadığı sorunlara çözüm bulunması için yeni dönemde çalışmalar yapacağız” ifadelerini kullandı.

“En fazla ihracat Suriye’ye”
     Tüm sektörler için ihracat pazarlarımızı incelediğimizde, 2017 yılında, Birliğimizden 142 ülkeye ihracat gerçekleşmiştir.  2017 yılında en çok ihracatı yapılan ilk beş ülke Suriye, Almanya, ABD, S.Arabistan, Cezayir olmuştur. Ülke grupları olarak bakıldığında ise, Birliğimizden Ortadoğu ülkelerine 95 milyon dolar, Afrika ülkelerine 59 milyon dolar, AB ülkelerine 52 milyon dolar olarak ihracat gerçekleşmiştir.
     Ege hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe Birliğimizce 2017 yılı içerisinde en çok ihracatı yapılan ilk üç ürün, bitkisel yağlar (ayçiçeği tohumuyağı ve mısırözü yağı), yağlı tohumlar (beyaz haşhaş tohumu ve kimyon), çikolatalı şekercilik mamulleri olmuştur.

Sürecek...
Bir Sonraki “İnşaat demiri ithalatına önlem alınmalı”

 


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a 26 bini geçti
» Birleşik Krallık, Egeli deri ihracatçılarının takibinde
» “İnşaat demiri ithalatına önlem alınmalı”
» “Pazardan fazla pay alabilmek için tasarım ve Ar-Ge önemli”
» Girit; “Gündemimizde kaybettiğimiz pazarlar var”
» “Yaş meyve-sebze ihracatında yeni kapılar açılmalı”
» Umur; “Yıl sonunda 1 milyar dolar duvarını aşacağız”
» EZZİB, Uzak Doğu’da pazar payını artırıyor
» Hazır giyim ihracatının ivmesi yükseliyor
» Egeli madencilerin önceliği; ‘Tasarım’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni