• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ege Teknopark, ‘gelişmekte olan teknoparklar’ arasında 3’üncü oldu

15 Kasım 2021 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

Ege Teknopark, ‘gelişmekte olan teknoparklar’ arasında 3’üncü oldu


   ► Rektör Budak, “8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi” ne katıldı

           HABER MERKEZİ      
     Bilişim Vadisi’nde düzenlenen 8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2020 yılı Performans Endeksi sonuçlarına göre, gelişmekte olan teknoparklar sıralamasında Ege Teknopark üçüncü oldu.
     Bilişim Vadisi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla düzenlenen “8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi”nde, Ar-Ge ve tasarım merkezleri için 10 kategoride 30, teknoparklar için de 4 kategoride 12 olmak üzere toplamda 42 ödül sahiplerini buldu. Ege Teknopark, 5-10 yaş aralığında gelişmekte olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde 3’üncü oldu. Üçüncülük ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Emre İlker birlikte aldılar.

     Ege Üniversitesi Rektörlüğünün yüzde 100 hisse sahibi olduğu Ege Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesinin ödüle layık görülmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Rektör Budak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü destekleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın öncülüğünde hayata geçirilen yenilikçi uygulamalar neticesinde ülkemiz Ar-Ge ve inovasyonda önemli başarılara imza atıyor. Devletimizin zirvesinden aldığımız güçle üniversitemizde başlattığımız bilim üretme, araştırma yapma,  kalite ve akreditasyona dayanan  Ar- Ge ve inovasyon öncelikli ekosistemimiz, ulusal ve uluslararası düzeyde  takdir edilmeye devam ediyor.

     Bölgemizin ve ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda araştırma alanlarını yoğunlaştıran üniversitemiz, son dönemde de özellikle disiplinlerarası, yenilikçi, üniversite-sanayi işbirliğini ve toplumun refah düzeyini destekleyen çalışmalar yapıyor. Uluslararası bir araştırma üniversitesi olma ilkesiyle evrensel bilim standartları doğrultusunda katma değer yaratabilecek nitelikte Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Üniversitemiz, Ar-Ge süreçlerinden elde edilen bilgiyi toplumla paylaşarak projelerden üretilen katma değeri yüksek, patent, faydalı model ve telif hakkı gibi çıktılar alıyor. Ege Üniversitesi; uluslararası düzeyde sunduğu kaliteli eğitim, teorik ve uygulamalı araştırma faaliyetlerinin yanında, sanayi ile üniversiteyi Ar-Ge, inovasyon, bilgi ve teknoloji transferi konularında buluşturuyor. Bu uygulamalarıyla aynı zamanda diğer yükseköğretim kurumlarına da örnek oluyor. Şimdi de bu yönetim felsefimizin neticelerini almanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

“BİLİMSEL EKOSİSTEMİMİZİ SEFERBER ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”
     Üniversitede oluşturulan bilim üretme ekosisteminin birçok alanda başarıya dönüştüğünü ifade eden Rektör Budak, “TÜBİTAK, 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı -2021 kapsamında en fazla projesi desteklenerek Türkiye birincisi olan üniversitemiz; Girişimci ve Yenilikçi Üniversite 2020 Endeksi genel sıralamasında on birinci, devlet üniversiteleri arasında ise yedinci sırada yer aldı. Ülkemiz üniversiteleri arasında bir ilki başaran üniversitemiz, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında Türkiye’de 5 yıl süre ile  tam akreditasyon beratı alan ilk üniversite oldu.

     Başta yaşam bilimleri ve sağlık alanları olmak üzere İzmir ve Bölgede diğer paydaşlar ile iş birliği halinde çalışan Ege Teknoparkımız, Ar-Ge ve inovasyon potansiyelini her geçen artırıyor. Teknoparkımız, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi ve nitelikli istihdamın artmasına öncülük ediyor. Bundan sonra da Ege Üniversitesi Teknoparkı ve diğer akademik birimleriyle sahip olduğu akademik ve teknik alt yapı zenginliklerini; ülkemizin 2023 yılında dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olma hedefi doğrultusunda seferber etmeye devam edecek. Bu vesileyle maddi ve manevi destekleri ile her zaman yanımızda olan Sayın Mustafa Varank başta olmak üzere bölgemizin sanayisine ve teknolojik gelişimine güç katan Ege Teknopark girişimcilerine, paydaşlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
     Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Emre İlker ise alınan ödülün motivasyonlarını artıracağını söyledi.


+ Benzer Haberler
» “MESS metal işçisinin hakkını korumalı”
» Eylül’de sigortalı çalışan sayısı 802 bin kişi arttı
» “Müteahhittin 15 milyar TL kredi borcu var”
» İMSAD: İç ve dış talep eylül ayında da devam etti
» Havacılıkta motorların hidrojen yakıtları ile uyumluluğu hedefleniyor
» EİB’den Hollanda ve Belçika atağı
» Çevre kirliliğine karşı yönetmelik yürürlüğe girdi
» İzmir’de satış ve kira bedelleri yüzde 20-25 arttı
» Serter: Işılay Saygınlar çoğalsın
» “Turizmin gelişmesi için her türlü desteği vereceğiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni