• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eczacıya güncel kadın sağlığı bilgi platformu

10 Mart 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

Eczacıya güncel kadın sağlığı bilgi platformu

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Kadın sağlığı ile ilgili toplumun bilinçlenmesi, alınabilecek önlemlerin kadınlar ile paylaşılması amacıyla yapılan çalışmalar, halk sağlığı açısından yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için büyük önem arz ediyor.
     Türk Eczacılar Birliği (TEB) ve Bayer’in iş birliğiyle eczacıların kadın sağlığı hakkında güncel bilgilere ulaşabilmesi amacıyla “Kadın Sağlığı Akademi Platformu” hazırlandı.

     Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Bayer’in işbirliği ile hazırlanan Kadın Sağlığı Akademi Platformu ile eczacıların kadın sağlığı hakkında güncel bilgilere ulaştırılması hedefleniyor. Proje kapsamındaki eğitimler Prof. Dr. Bülent Urman danışmanlığında akademisyenler tarafından eczacıların daha etkin danışmanlık için ihtiyaç duyduğu bilgiler gözetilerek hazırlandı.
     Kadın Sağlığı Akademi Projesi kapsamında Eczacı Odalarına üye olan 25 binden fazla eczacının kadın sağlığı konusunda bilgi düzeyinin arttırılması hedefleniyor.
     Toplumun en önemli bilgi kaynaklarından biri olan eczacılar, Kadın Sağlığı Akademi ile uzaktan eğitim alarak bilgilerini tazeleyecek, üreme sağlığı ve diğer alanlardaki yeni gelişmelerden haberdar olacak ve kadınlara daha iyi danışmanlık vermek için çalışacaklar.

     TEB Başkanı Erdoğan Çolak, platformun tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kadın sağlığı konusunda kolektif bilinç oluşmasının önemini vurguladı.
     Çolak, kadın sağlığı alanında eczane merkezli çalışmaların etkisine inandığını belirterek “Bizler, eczacıları ‘halka en yakın sağlık danışmanı’ olarak tanımlıyoruz. Kadınlar eczaneye sıklıkla başvuruyor ve doğum kontrol yöntemleri, gebelikte ilaç kullanımı, gebelikte beslenme, üreme sağlığı gibi pek çok konuda eczacıya danışıyor. Projemizde de kadın sağlığı konusunda ilk danışılan merkezlerden birisi olan eczacıların konuya ilişkin bilgilerini tazelemesini hedefledik.  Eğitim programının akademisyen, jinekolog ve eczacılar tarafından oluşturulduğu projeyle 25 binden fazla eczacımıza uzaktan eğitim yoluyla ulaşmayı amaçlıyoruz.

     Güncel ve güvenilir bilgilerin yer aldığı eğitimlerimizin kadın sağlığı konusunda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Eczacılarımız projede yer alan eğitimlerle bilgilerini tazeleyecek, üreme sağlığı alanındaki gelişmelerden ivedilikle haberdar olacak, danışanlarına güvenilir bilgilerle hizmet sunacak, toplum sağlığına daha fazla katkıda bulunacak” diye konuştu.
    Projenin hayata geçmesi için 2 yıl boyunca çalıştıklarına dikkati çeken Çolak, “Çünkü kadın sağlığına yapılan her yatırım, hem insan gücü hem de maliyet anlamında, toplumun geleceğine yapılan yatırımdır diye düşünüyoruz” dedi.  Çolak, eğitimlerin “www.kadinsağliğiakademi.com” adresinden verileceğini kaydetti.

4 Kadından biri, eczacı ile konuşmaktan utanıyor
     Bayer Kadın Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil de tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki, konu özellikle kadın sağlığı olduğunda kadınlar eczanede üreme sağlığı ile ilgili konular gündeme geldiğinde diyalog kurmaktan çekiniyor. Oysa eczacılar, kadınları doğru yönlendirebilecek, sorularına cevap verebilecek ve gerekli durumlarda hekime yönlendirebilecek, çok önemli danışma merkezlerinden bir tanesidir. Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Bayer’in işbirliği ile hazırlanan Kadın Sağlığı Akademi Platformu ile, 25 binden fazla eczacının kadın sağlığı konusunda bilgi düzeyinin arttırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Kadın sağlığı akademi ile m-öğrenim dönemi
     Eczacılarımızın yoğun programlarında en verimli şekilde eğitim almalarını sağlayacak platformun m-eğitim prensiplerini gündeme alarak tasarlandığını belirten İçil, bu konuda şunları söyledi:
     “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günde ortalama 2600 kez dokunduğumuz mobil cihazlarımızdan öğrenim, masa üstü cihazlara göre %45 daha hızlı gerçekleşiyor. Platformumuzda kullandığımız teknolojiyle, eczacılarımız istedikleri mekanda, istedikleri konuları önceliklendirerek bilgi ihtiyaçlarını karşılayabilecek, hatta ihtiyaçlarına göre ek konuları talep edebilecekler. Böylece eczacılarımızın çok daha hedef odaklı ve dinamik bir eğitim programı ile tanışmalarını sağlamış oluyoruz.

     Toplumun en önemli bilgi kaynaklarından biri olan eczacıların, Kadın Sağlığı Akademi ile uzaktan eğitim alarak bilgilerini tazeleyeceğini, üreme sağlığı ve diğer alanlardaki yeni gelişmelerden haberdar olarak, kadınlara daha iyi danışmanlık vereceklerini düşünüyoruz. TEB öncülüğünde ve uzman hekimlerimizin desteği ile, eczacılarımızın kadınları sağlıkları konusunda bilinçlendirmesi misyonu ile yürüteceğimiz Kadın Sağlığı Akademi projesini hayata geçirdiğimiz için oldukça heyecanlı ve mutluyuz.”

     Sosyal sorumluluk faaliyetleri çerçevesinde, tüm dünyada üreme sağlığı konusundaki eğitimlere destek verdiklerini de hatırlatan İçil, “Bayer olarak 2014’te hayata geçirdiğimiz Kadın Sağlığı TV ile şu ana kadar 3 milyondan fazla kadın, başkalarına sormaktan çekindiği infertilite, gebeliğe hazırlık, adet dönemi, menopoz gibi A’dan Z’ye kendilerini yakından ilgilendiren tüm konularda hekimlerine canlı olarak danışma ve cevaplarını anında alma olanağı buldu. Bu projemiz ulusal ve uluslararası pek çok ödüle de layık görüldü” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni