• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eczacıya 121 milyon TL’lik iyileştirme

17 Nisan 2018 Salı 11:00
12
14
16
18

Eczacıya 121 milyon TL’lik iyileştirme

   ► Bakan Sarıeroğlu, “Beklentilerin üzerinde bir iyileştirme yaptık. 2 yıllık dönem sonunda önemli iyileştirmelerde uzlaştık” dedi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) arasında imzalanan protokol ile eczacılar için toplamda 121 milyon TL değerinde iyileştirme gerçekleştirildiğini söyledi.
     SGK ile TEB arasındaki protokolün imza töreninde konuşan Bakan Sarıeroğlu, Sağlık Uygulama Tebliği’nde çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini ve protokol öncesinde son 2 ayda 15 toplantıda konunun ele alındığını söyledi.

     Bakan Sarıeroğlu, “Beklentilerin üzerinde bir iyileştirme yaptık. 2 yıllık dönem sonunda önemli iyileştirmelerde uzlaştık. Bugün protokolümüzde toplamda 121 milyon TL değerinde eczacılar için bir iyileştirme gerçekleştirdik. Protokol kapsamında, iki alanda güçlü mali iyileştirmeler yaptık. Eczanelerin ödediği reçete başına kendilerine ödenen reçete hizmet bedelini enflasyon oranında artırdık. Bu artışla birlikte bizim 2017 yılında aynı sayıda reçete üretildiği takdirde eczacılarımıza 297 milyon TL’ye çıkan bir ödememiz söz konusu olacak” dedi.

     Türkiye genelinde 25 bin 270 eczane ile SGK’nın sözleşmesinin olduğuna dikkat çeken Bakan Sarıeroğlu, bu nedenle Sağlık Uygulama Tebliği’nde çok ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 109 maddelik protokolün 40 maddesinde değişiklik yapıldığını belirten Bakan Sarıeroğlu, söz konusu 40 maddenin 38’inin TEB’in taleplerinden, 2’si de kurumun ihtiyaç duyduğu bazı düzenlemelerden ibaret olduğunu kaydetti.

     Sarıeroğlu, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
     “2016’da 500 yeni ilacın, 2017 yılında 660 yeni ilacın geri ödeme listesine alınmasını sağladık. Bugün itibariyle 8 bin 200 ilacımız, SGK’nın geri ödeme listesinde. Özellikle kanser tedavisinde kullanılan yurt içinden 403, yurt dışından 47 çeşit ilaç geri ödeme listesinde. 2017 yılı içinde yoğun olarak kanser ve nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan 266 biyoteknolojik ilacımız da geri ödeme listesinde. Özellikle yetim ilaçların geri ödeme konusunda Avrupa’da birinci sıradayız. Bu kapsamda 54 yetim ilacın bedeli SGK tarafından ödenmektedir. Bu da tüm AB ülkelerine baktığımızda en yüksek sayıda ilaçtır. Bunları önümüzdeki dönemde daha da artıracağız. “

     İmzalanan protokolle ara değerlendirme döneminde iyileştirmeler yapıldığını belirten Sarıeroğlu, “Bu kapsamda, gelecekte eczacılarımızın mesleki sorunlarını daha da azaltacak ve yönetişim prensiplerine daha uygun şekilde uygulamaları içeren bir protokol iyileştirmesi yaptık. Bu uygulamalardan birisi, iki yılın sonunda her yıl enflasyon oranında bir değerlendirme olması. Bu iyileştirmeleri yapmak için imkanlarımızı sonuna kadar seferber ettik” diye konuştu.

     SGK olarak yerelleşme çabalarının da öncelikli gündem maddelerinden birisi olduğuna değinen Bakan Sarıeroğlu, bu kapsamda geçen yıl 2,5 milyar TL bütçeli bir çalışma yapıldığını hatırlattı. Sarıeroğlu, “Herhangi bir ilaç sayısı veya cinsi ile yetinmeyip sigortalıların ihtiyaç duyduğu ilaç ve her türlü tedaviyi erişime açmaya devam edeceğiz” dedi. Bakan Sarıeroğlu, ayrıca bir ay sonra majistral ilaçlarla ilgili sistemde gerekli tüm çalışmaların tamamlanacağını ve eczaneler tarafından da Medula Sistemi üzerinden çalışmalara başlanacağını söyledi. Protokol ile cezalarda indirimler gerçekleştirildiğini dile getiren Sarıeroğlu, ayrıca Göç İdaresi ile TEB ve SGK arasında protokol yapılmasıyla ilgili ortak bir karar aldıklarını da bildirdi.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni