• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EBSO’dan İtalya’ya güç birliği çağrısı

09 Kasım 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

EBSO’dan İtalya’ya güç birliği çağrısı

   ► Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO), İtalya İzmir Konsolosluğu ve İtalyan Ticaret ve Yatırım Ajansı işbirliğiyle İtalya’daki yatırım olanakları EBSO’da tanıtıldı.

           NURETTİN BAKİ     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO), İtalya İzmir Konsolosluğu ve İtalyan Ticaret ve Yatırım Ajansı işbirliğiyle İtalya’daki yatırım olanakları EBSO’da tanıtıldı. İzmirli sanayicilerin katıldığı toplantıda İtalya’nın ekonomik durumu, dış ticareti, pazar yapısı ve iş fırsatları ele alındı. Toplantıda konuşan İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba, Türkiye’nin sanayi üretiminde ihtisaslaşmaya ve yarı mamul ürünleri üretmeye ihtiyacı olduğunu belirterek iki ülke arasındaki işbirliği ile İtalyan şirketlerinin rekabet gücünün, Türk şirketlerinin ise verimliliğinin artacağını kaydetti. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ise, konuşmasında dünyanın bir değişim süreci içersinde olduğunu belirterek Türkiye ve İtalya’nın bu değişim karşısında eski alışkanlıklarla yola devam edemeyeceğini ve iki ülkenin alternatif pazarlar, alternatif ürünler, alternatif işbirlikleri ile güçlerini birleştirmek zorunda olduğunu kaydetti.

“İtalya’ya ihracat ve ithalatımız yetersiz”
     Toplantının açılış konuşmasını yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Türkiye’nin Avrupa’nın 4’üncü dünyanın 9’uncu büyük ekonomisi olan İtalya ile 150 yılı aşan birlikteliği, ticari ve ekonomik açıdan süregelen ilişkileri olduğunu belirtti. Gökçüoğlu,  “1990 yılında kurulan Türk-İtalyan İş Konseyi ile birlikte ticari işbirliğimiz kesintisiz sürdürülmektedir. Akdeniz’in iki yıldız ülkesinin ortak özellikleri her platformda farklı şekilde buluşmaya imkan tanımaktadır. Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak geçen sene biz de bir AB projesinde İtalya ile çalıştık ve şimdi de başka bir proje için yine İtalya’yı tercih ettik.
Çünkü, “Aynı dili değil, aynı duyguları paylaşan” bir toplum olduğumuz inancındayım. Baktığımızda; ülkemizin en çok ihracat gerçekleştirdiği 6’ıncı ülke İtalya olup, ihracat ve ithalatımızdaki payı da yaklaşık yüzde 5’lerdedir. Bu oranın yetersiz olduğu inancındayım” dedi.

“Türkiye vazgeçilmeyecek partner”
     2017 yılı itibariyle Türkiye’nin İtalya’ya ihracatında en önemli ürün grubunun toplam ihracatın yüzde 34,2’sini oluşturan otomotiv sanayi ürünleri olduğunu ifade eden Gökçüoğlu, “Dokumacılık, makineler ve elektrikli makineler, tarım/gıda maddeleri diğer önemli ihraç ürün gruplarını oluşturmaktadır. İthalatımızda da, makine ve elektrikli makineler, otomotiv, plastik ve plastikten ürünler, mineral yakıtlar ve mineral yağlar öne çıkmaktadır. Konuttan gıdaya, mobilyadan ayakkabı sektörüne kadar bir çok alanda yatırım imkanı için fırsatlar barındıran Türkiye, İtalya için hem mesafe olarak hem de pazara yakınlık açısından vazgeçilemeyecek bir partnerdir” diye konuştu.

İşbirliği çağrısı
     İtalya’nın Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini desteklediğini belirten Gökçüoğlu, İtalya’nın Türkiye’nin AB’ye katacağı gücün en iyi farkında olan ülkelerin başında geldiğini ve üyelik ile birlikte süregelen işbirliğinin iki ülke için çok daha anlam kazanacağını ve farklı boyutlara ulaşacağını söyledi.
     Enerjiden savunma sanayiye, tarımdan sanayinin en kilit sektörlerine ve turizme kadar İzmir’in işbirliği imkanları için çok zengin bir potansiyele sahip olduğunu da belirterek İtalyan Heyetine çağrıda bulunan Gökçüoğlu, “Bu potansiyel kapsamında güçlü birlikteliklere imza atabiliriz. Özellikle yabancı sermaye kültürü İzmir’de çok gelişmiş olup, çok önemli markalar hem yaşam kalitesi hem de yatırım avantajları açısından güzel İzmir’imizi öncelikli tercih etmektedir. Yabancı yatırımların imalat sanayindeki ilk tercihi uzun yıllardır İzmir olmuştur. Bu bir tesadüf olmasa gerek. Bu açıdan İtalyan dostlarımızın da İzmir’de yapacakları yatırımdan duyacakları memnuniyetin garantisini verebilirim. Yatırımcılarımız tarafından tercih edilir bir ülke olarak bilinse de, bugün İtalya’nın bizlere sunacağı yatırım fırsatlarını da öğrenmek, güçlü olduğumuz sektörlerde karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak ve geleceğe yönelik daha etkili bir partnerlik yolunda adımı İzmirliler olarak atabilmeyi umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

İtalya, Türkiye’nin üçüncü partneri
     İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba ise İtalya ile Türkiye’nin ekonomik ilişkilerinin mükemmel olduğunu belirterek “Yıllarca İtalya ve Türkiye stratejik bir partnerdir. Enerji işbirliği çok önemli. Stratejik ortaklığın önemli konusudur. Diğeri de Avrupa ile ilişkilerin gelişmesi. ABD’den sonra Türkiye, İtalya’nın 3’üncü partneridir. Bugün Türkiye de 1.300 den fazla İtalya şirketi vardır. Yurtdışında İtalyan ticaret odasının içinde bulunduğu ülke için önemli bir konuyu gündeme getirmesi gerekmektedir. Bu yerel ve ulusal şirketler için kalkış ve iniş pisti gibi çalışmakta. Bu da yerel kurumlar için bağlantı oluşturuyor. İzmir’deki İtalyan Ticaret Odası’nın ekonomik ilişkilerde önemli bir rollü var” diye konuştu.
     İki ülke için ekonomik ortaklığın önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Alba, “Türkiye’nin sanayi üretiminde ihtisaslaşma ihtiyacı var ve aynı zamanda yarı mamul ürünleri de üretmesi gerekiyor. Bu ihtiyaçları yerine getirecek ülke İtalya’dır. Bu işbirliği İtalyan şirketlerinin rekabet gücünü artıracak ve Türk şirketlerinin de verimliliğini artıracaktır” dedi.

Türkiye’den pazarlara erişmek kolay
     İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı Türkiye Direktörü Aniello Musella da İtalya’nın tüm dünyanın en iyi ekonomi ve piyasaları açısından iyi bir yerde olduğunu belirterek “İtalya imalat ve uluslararası ticarette önemli bir oyuncu. Makine sektöründe ispatlanmış bir küresel rekabet gücüne sahip. İtalya’dan Türkiye’ye yapılan ihracatta makinelerin yüksek olduğunu görüyoruz. İtalyan perspektifinden Türk şirketlerle çalışmanın avantajı büyük bir pazara sahip olması, genç nüfusa sahip olması, yüksek vasıflı işgücüne sahip, aynı zamanda bölgedeki diğer ülkelerle iş yapabilecek stratejik konuma sahip. Avrupa ile ticari entegrasyon söz konusu. Aynı zamanda İtalya uzun zamandır Türkiye ile beraber çalışıyor. 100lerce yıldır ilişkilerin devam ettiğini görüyoruz. Türkiye’den başka pazarlara erişmek oldukça kolay” şeklinde konuştu. İtalya’nın son 15 yılda Türkiye’den bir çok yatırım aldığını da dile getiren Musella, son 3 yılda ise 50 Türk firmasının İtalya’da yatırım yaptığını ve bu yatırımların stratejik sektörlerde yapıldığını söyledi.

İtalya’dan yatırımcıya özel vize
     İtalya İzmir Konsolosu Luigi Lannuzzi ise İtalya ve Türkiye’nin sağlam ilişkilere sahip olduğunu vurgulayarak “İtalya’ya yatırımları çekmek ilişkiler açısından önemli. Bu dönem neden İtalya’da yatırım yapmak için uygun? İtalya’da yatırım yapmak şu anlama geliyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yakın olduğu için İtalya doğu Avrupa ve Ortadoğu arasında bir köprü oluşturuyor. İmalat konusunda önemli bir oyuncu. Ekonomik unsurlardan dolayı İtalya yatırım yapmak önemli. Son birkaç yılda İtalya idaresinde reform yaptı ve yatırımları destekleyen ortamlar oluşturuldu. Ekonomik sistem daha da rekabetçileşti. Dostane bir iş ortamına ihtiyaç var. İtalya mevzuatında bir fon yaptı. Vergilendirme konusunda kesinlik sağlamak için. Yatırımcılar artık daha iyi ilişkiler kurabiliyor. Yatırımları daha iyi bir şekilde planlayabiliyorlar. İtalya’daki yatırımları desteklemek için İtalyan hükümeti yeni bir vize başlattı Yatırımcı Vizesi. Bu vize İtalya’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılara veriliyor” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Belirsizlikler devam ediyor”
» “Egeli ihracatçılar pandemideki çalışmalarının meyvelerini topluyor”
» “Salgında işçisini koruyan işletmelere jest yapılmalı”
» Aşk filmlerine konu olan Nezir’in kulesi yeniden inşa ediliyor
» Yaşar Üniversitesi’nden TÜBİTAK başarısı; 5 projeye 1 milyon TL hibe desteği
» Enerji sektörü pandemi sonrası ‘ICCI Digital’de buluşacak
» BDDK: Sahte internet sitelerine itibar etmeyin
» HİR’e ilişkin başvurular DYS üzerinden yapılacak
» İSO Türkiye İmalat PMI Eylül’de 52,8 oldu
» Otopratik’ten araç sahiplerine özel indirim kampanyası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.10.2020
  Ticaret 01.10.2020
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni