• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

E-ticaretin aralık hedefi 10 milyar TL

01 Aralık 2017 Cuma 13:00
12
14
16
18

E-ticaretin aralık hedefi 10 milyar TL

           HABER MERKEZİ     
     2017 yılının ilk üç çeyreğinde yüzde 44 büyüyen online alışveriş sektörü, Temmuz ayının ardından bir kez daha 10 milyar TL barajını aşmak istiyor.
     Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral: “Aralık ayındaki online alışverişler, para iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılsa 10 milyar TL’nin yaklaşık 500 milyon TL’si müşterinin cebinde kalır.”
     Tatil ve seyahat alımlarının yapıldığı Temmuz  ayında 10 milyar liralık ciro ile rekor kıran e-ticaret sektörü, Aralık’ta da aynı başarıyı tekrarlamayı hedefliyor.
Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, Bilişim Sanayicileri Derneği’nin raporuna göre,104 tatil ve seyahat sitesi üzerinden 10,1 milyar liralık online alım gerçekleştirildiğini  bildirdi.

     Tatil ve seyahat harcamalarının ağırlıklı olarak Temmuz, Ağustos ile Aralık ayında yapıldığını kaydeden Kayral, şunları söyledi:
     “Temmuz, Ağustos yaz turizminin en hareketli ayları. Aralık ise kış turizmi ile yaz turizminde erken rezervasyonun en yoğun olduğu aylardan biri.
Aralık ayı ayrıca hem yeni yıl alışverişlerinin yapılması, hem de 31 Aralık gecesi eğlencelerinin online satın alınmasından dolayı Temmuz ve Ağustos ile birlikte dijital pazarın en canlı olduğu aydır.”
     E- Ticaret sektörünün tarihinde ilk kez bu yıl Temmuz ayında aylık cirosunun 10 milyar liralyı geçtiğini anımsatan Kayral, “İnternetten alışverişler bu yıl rekor üstüne rekor kırıyor. 2016 yılının tamamında nakit alımlar haricinde kredi kartıyla internetten alışveriş 68 milyar liraydı. Bu yıl ilk 3 çeyrekte internetten 73 milyar liralık mal ve hizmet satın alındı. Sektör yüzde 44 büyüdü. Temmuz ayında 10 milyar 175 milyon liralık ciro yapıldı. Ağustos’ta da 10 milyara yaklaşıldı. Sektör, Aralık ayında bir kez daha 10 milyar lira  barajını aşmak istiyor” diye konuştu.

E ticaretin avantajları bilinmiyor…
     Güçlü Kayral, rekor düzeydeki artışlara karşın, Türkiye’de sanal alışverişlerin avantajlarının henüz tam olarak bilinmediğini savundu.
     E-ticaretin toplam perakende içindeki payının en yüksek olduğu ülke İngiltere’de online alışverişlerin büyük çoğunluğunun para iadeli alışveriş siteleri aracılığı ile yapıldığına dikkati çeken Kayral, “Müşteri, online mağazaya direkt girmek yerine Avantajix.com gibi para iadeli alışveriş sitesi üzerinden alışveriş yaparsa, bu siteler sanal mağazalardan komisyon alıyor ve bu komisyon müşteriye aktarılıyor. Tüketici bilinçli alışveriş yapsa, örneğin Aralık ayındaki online alışverişler para iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılsa 10 milyar TL’nin yaklaşık 500 milyon TL’si müşterinin cebinde kalır. Aslında bu para e-ticaret sitelerinin dağıtmaya hazır olduğu promosyon tutarı. Ama bu parayı sadece para iadeli alışveriş sitelerini kullananlar elde edebilecek” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Konkordatolar ekonomik hayatı derinden etkiliyor”
» Aslan, ilçe ilçe proje anlatıyor
» Zıtlaşma yok, centilmenlik var
» “Topluluğumuzun yarattığı ciro, Türkiye milli gelirinin yüzde 7’sine eşdeğerdir”
» Güzelbahçe Piri Reis, Fransız televizyonunda
» Galataport Projesi MAPIC 2018 ile ilk kez uluslararası arenada
» Güneşten payımızı alalım
» Yabancılara gayrimenkul satışı %58,5 arttı
» Altın Orman, satış başarısıyla dikkat çekiyor
» TOBTİM’den Karlov Vakfı’na anlamlı jest


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni