• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“E-ticaret 5 trilyon doları aşacak”

14 Kasım 2019 Perşembe 19:00
12
14
16
18

“E-ticaret 5 trilyon doları aşacak”

   ► “Dijital dönüşümün hukukunun tamamen oluşturulamaması yakın gelecekte ülkelerin en önemli sorunu haline gelebilir”

           DUYGU GÖKSU     
     EGEV ve Özgencil işbirliği ile yapılan 3. Ege Ekonomik Forum’un ikinci gününde onur konuğu İzmir Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Geçmiş Dönem Başkanı Binali Yıldırım oldu.  Binali Yıldırım’ın yanı sıra İzmir Ticaret Odası Başkanı (İZTO) Mahmut Özgener, Ege ihracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da açılış konuşması yaptı. Forumun ikinci gününde onur konuğu olarak katılan Yıldırım, dijital dönüşümün yalnızca ekonomik hayata değil sosyal ve kültürel hayata da büyük etkileri olduğuna vurgu yaptı.

     Dijital dönüşümün küresel anlamda hukukunun oluşmamasının ülkelerin en önemli sorunu haline gelebileceğini ifade eden Binali Yıldırım, “İzmir, Cumhuriyet kurulmadan 1. İktisat Kongresi’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile gerçekleştirildiği ve kurulacak genç cumhuriyetin izleyeceği ekonomik modeli ortaya koyulduğu ve dünyaya ilan edildiği yerdir. Teknoloji, ekonomimize ve hayatımıza yön veriyor. Daha 15-20 yıl öncesine kadar bilim kurgu filmlerine konu olabilecek yapay zeka, 3D yazıcılar gibi gelişmeler bugün gerçeğini yaşıyoruz. Bunlar ekonomik olduğu kadar sosyal ve kültürel hayatımızda da önemli değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Artık ürün de hizmet de müşterisine bir tık mesafede. Elektronik ticaret gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Ürün ve hizmet sınır ve aracı tanımadan ülkeden ülkeye taşınıyor. Tek sorun, dijital dönüşümün hukukunun küresel anlamda tamamen oluşturulamamasıdır. Bu konu, yakın gelecekte ülkelerin en önemli sorunu haline gelebilir. 2019 yılında e-ticaret, 3,5 trilyon dolar olmuş önümüzdeki dönemde bu rakamın 5 trilyon doların üzerine çıkacağı ön görülüyor” diye konuştu.

“Ege illeri iş birliğine hazır”
     Sürdürülebilir kalkınmada tarımın önemine vurgu yapan EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, “Yerel yönetimin tarımsal kalkınmaya ve kooperatifleşmeye katkıları büyüktür. İzmir’de tespit ettiğim iki nokta; bölge illeri bölgesel kalkınma için iş birliğine hazırdır. Kemeraltı ile ilgili özel çalışmada restorasyon için ayırılan kaynak var. Yerel yönetim limandan başlayarak kaleye kadar gidecek çalışmalara devam edecek” dedi.

“STK’lar ortak hareket etmeli”
     Ekonomik kriz var diye ümitsizliğe kapılmamak gerektiğinin altını çizen EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Geleceğe umutla bakıyor, “Yarın İçin Hayat Etmeye ve Hayallerimizin gerçekleşmesi için çalışmaya devam ediyoruz.” Ege Ekonomik Forum, İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin dinamiklerini hayata geçirme, Ege Bölgesi’ndeki kurumların ortak hareket etmeleri noktasında çok önemli bir misyon üstlendi. Bu yılki Ege Ekonomik Forum; Merkezi Hükümetin, Yerel Yönetimlerimizin, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ve Ege Bölgesinde sektörlerinin lideri şirketlerimizin katılımı ile tam bir güç birliğine dönüşmüş durumda.

     Son dönemde İzmir’deki sivil toplum kuruluşlarımız arasında yakalanan uyum ve işbirliği de güzel projelere zemin hazırlıyor. Bu işbirliğinin meyvelerini de almaya başladık. İzmir’in nitelikli insan kaynağının ortaya koyduğu zekayı, İzmir’in gücü ile birleştirecek İZQ İzmir Girişim Merkezi, yine birlikte kuracağımız İnovasyon Merkezi’nin bir nevi fikir bahçesi olacak. İzmir’de STK’ların ortak hareket etmelerinin bir kuluçka merkezine dönüşeceğine ve daha çok projenin ortaya çıkmasına zemin hazırlayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.
     Ortak akılla gelinen noktadan sonra üst akıl gerektiğini dile getiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Teknoloji odaklı sanayi hamlesi kıymetli ve ateşleyicidir. İşi aşı büyüyen özel sektörü ile ülkemiz her şeyin üstesinden başarı ile geldi. Dünyadaki değişim hızlı ve dönüşüm içinde, ülkemiz de önemli fırsatlara sahip” dedi.

“Gençler tarıma yön verecek”
     Çevreye daha duyarlı bir üretim modeli içinde olmak gerektiğini dile getiren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Tarım 4.0 ve getirdiği yenilikler sektörlerde çığır aşacak özelliklere sahip, topraksız tarım, işbirlikçi robotlar, 3D teknolojisinin gıdaya uygulanması ve benzeri sayısız teknoloji uygulanmaya başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı da yenilikleri önemseyerek destekliyor. Tarım sektörüne yeniliklere gençlerimizin ilgisi arttı. Gençler, ülkemiz tarım sektörünün geleceğine yön verecek. Ülkemiz tarım ve gıda sektörünün öncü kenti İzmir katma değeri yüksek üretim ve ihracattaki başarısını artırmaya devam ediyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İzmir’de ekmeğe zam geldi
» Cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartı kaldırılsın çağrısı
» Türk teknoloji startupları, 5 yılda 20 milyar Dolar yabancı sermaye çekebilir
» Avrupa Şampiyonası Efes Selçuk Pamucak sahili’nde
» 6 ayda 583 üretim tesisi
» Türkiye’nin en kapsamlı girişimcilik programı University4Society dünyaya açıldı
» Türkiye’nin en değerli tatil yerleri açıklandı
» Yemek kartlarına ortalama 417 TL yükleniyor, kart bakiyesi ayın sonunu getiremiyor
» İngiliz turistler 1 Ağustos’ta geliyor
» Çin pazarı, Alman otomobil üreticilerinin yüzü güldürmeye devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni