• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Dünyada yerelde riskler artıyor,borsaların zirve seyri sürüyor

17 Temmuz 2017 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Dünyada yerelde riskler artıyor,borsaların zirve seyri sürüyor

   ► Sermaye piyasalarının en köklü kurumlarından Gedik Yatırım, yılın 3. çeyreği için öngörülerini Strateji Raporu’nda açıkladı.

           ANKARA MERKEZ    
     Lokalde bir çok risk bulunsa da piyasaların bu riskleri görmemeyi tercih ettiği, gelişmiş ekonomilerdeki düşüşün volatilite, gelişmekte olan ülkeler dahil dünyanın genelinde hisse endekslerini zirvelere taşıdığına değinildi.
    Çeyrek asırlık tecrübesiyle sermaye piyasalarının köklü kurumlarından olan Gedik Yatırım, 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemi için Strateji Raporu’nu açıkladı. Ekonomi piyasaları için projeksiyon görevi gören raporda Gedik Yatırım, dünyada yerelde risklerin artığı, borsaların zirvelerdeki seyrinin sürdüğünü belirtti.

     Yerel para cinsinden getiriler ve lokal riskler
     Raporda, yılın ilk yarısında yerel para birimleri cinsinden getirilerde Türkiye, Arjantin, Yunanistan, Hindistan ve Güney Kore ön plana çıktığı, seçilen ülkeler içinde Rusya, Kanada ve İsrail’de ilk yarıda negatif getiriler  görüldüğü vurgulandı. Gelişmiş ekonomileri temsil eden ABD, Japonya ve Avrupa kıtasının genelinde ise getirilerin tek haneli düşük seviyelerde kaldığı kaydedildi.  Lokal risklerin biriktiğine değinilen raporda: Trump hakkındaki gelişmeler, Brexit, Kuzey Kore’nin füze denemeleri, Suriye’de Rusya-ABD gerilimi, Brezilya, Venezuella ve Güney Afrika’da artan siyasi tansiyon, İtalya’da erken seçim ihtimali, Suudi Arabistan – İran gerilimi, Suudi Arabistan – Katar krizi, Çin ve Hong  Kong’un notlarındaki düşüşün etkili olduğu aktarıldı.

     Sermaye piyasalarındaki pozitif trend kalıcı olabilir
    Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık; hazırlanan Strateji Raporu ile yatırımcıların daha sağlıklı yatırım kararları vermelerine yardımcı olmayı amaçladıklarını söyledi. Ayışık;  Makro çerçevede sermaye piyasalarındaki pozitif trendin kalıcı olacağı kanaatindeyiz. Faizler ve volatilite endeksleri, küresel ölçüde hisse senetlerindeki trendin devamı için iyi birer gösterge. Buralarda kalıcı bir bozulma görülmediği sürece, global ölçüde hisse senedi piyasalarında olacak geri çekilmelerin, ara düzeltmeler ve alım fırsatları sunarak yüksek çarpanla değerlemelerin yılın geri kalanında da devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

     Yıllık büyüme tahminimizi %5,3’e revize ediyoruz
     Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Can Pamir;  “Yurtiçinde makroekonomik göstergelerin büyük çoğunluğunda en kötünün geride kaldığını düşünüyoruz. Yılın ikinci çeyreğine yönelik öncü göstergeler %5’in hafif üzerinde bir büyüme oranını işaret ederken, üçüncü çeyrekte baz etkisi nedeniyle büyümenin yüksek seyrini korumasını bekliyoruz.” Bu çerçevede ikinci çeyreğin başında %3,3 olarak tahmin ettiğimiz yıllık büyüme tahminimizi %5,3’e revize ettiklerine işaret etti

     BU ÇEYREK PORTFÖYLERE ALTIN EKLENEBİLİR  
     Strateji Raporu ile ilgili açıklama yapan Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, “BIST’in emsallerine ve tarihsel ortalamalarına kıyasla hala iskontolu olsa da  bu iskontonun tek bir yükseliş trendi ile sonlanmasını beklemiyoruz. Orta ve uzun vadeli potansiyelin devam etmesine karşın gelinen seviyelerde portföylerde seçici olmak kaydıyla hisse oranlarının makul seviyelerde tutulmasını tavsiye ediyoruz.” Doğan ek olarak,  Ons fiyatlarındaki geri çekilme ve Dolar/TL kur seviyelerinin bu çeyrekte portföylere altın (gram/TL) eklenmesi sonucunu getirebileceğine dikkat çekti.

 

 


+ Benzer Haberler
» Allianz, İzmir’de kapılarını açıyor
» “Esnaf ve sanatkarımızın kazanılmış hakları korunsun”
» Arslan: Halkbank Türkiye’nin enerjisi olacak
» “Yumurtada, öncelikle kayıt dışı üretim ele alınmalıdır”
» Mart ayında kapanan şirket sayısı arttı
» TİSK, Türkiye’deki teşvik uygulamalarını masaya yatırıyor
» Türk yatırımcısı için “İhracatçı ve Yatırımcı Zirvesi”
» Yeni Duster Roadshow Türkiye’yi dolaşıyor
» Gençler, EGİAD’la 1-0 önde
» “Ayşe Başardı” Türkiye kazandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni