• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Dünya harikası doğasıyla Çeşme’yi korumalıyız”

02 Ağustos 2021 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

“Dünya harikası doğasıyla Çeşme’yi korumalıyız”


           HABER MERKEZİ      
     150 haftadır her Pazartesi çöp toplayarak farkındalık yaratan Alavya Otel öncülüğünde Çeşme Belediyesi, WWF-Türkiye ve sayısız gönüllü, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Alaçatı Sulak Alanında bir araya gelerek çöp toplayıp, fidan dikti.
     Etkinliğe katılan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Çevre temizliğine dikkat çekmek için Alavya öncülüğünde bugün 149. kez bir araya geldik. Derdimiz, görevimiz çevremizi korumak, çocuklarımızdan ödünç aldığımız değerlerimize sahip çıkarak tüm bu güzellikleri yarınlara aktarabilmek” dedi.

“Ciğerimiz yanıyor”
     Türkiye genelinde yüreklerimizi yakan orman yangınıyla ilgili konuşan Oran, “Tabii aklımız ülkemizin dört bir yanında süren orman yangınlarında. Sağ duyulu, vicdan sahibi herkes gibi derin üzüntü duyuyoruz. Yanan ağaçların, kaçışan sincapların, alevler içinde çaresiz kalan kaplumbağların, evleri tarlaları, zeytinlikleri yok olan insanlarımızın feryatlarını içimizde hissediyoruz. Sabotaj, bir piknikçinin ihmali ya da doğal sebepler, nedeni ne olursa olsun yüzlerce yıllık ormanlarımızın, olumsuz etkilerini önümüzdeki yıllarda çok daha derinden  hissedeceğiz.Günlerdir süren bu felakete karşı direnirken hayatlarını feda eden orman işçilerimize, itfaiye erlerimize, sivil vatandaşlarımıza, yangından etkilenenlere su taşırken hayatını kaybeden 25 yaşındaki Şahin Akdemir’e Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Çevre eğitiminin önemine değindi
     Oran, çevre eğitimininin önemine değinerek; “Yaşanan bu felaketler, 149 haftadır, sevgili Rana Erkan Tabanca ve Erol Tabanca öncülüğünde bu temizliğe destek veren gönüllülerin, yıllardır bir bilinç oluşturabilmek için düzenlediğimiz plaj temizlik etkinliklerimizin, kurduğumuz Çevre Koruma Müdürlüğümüz ile okullarımızda binlerce çocuğumuza verdiğimiz çevre eğitimlerinin ne kadar doğru adımlar olduğunu, ne kadar doğru yerde durduğumuzu bir kez daha gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Çeşme’nin güzel insanların şefkatine ihtiyacı var”
     Yeryüzündeki cennet Çeşme’ye ve tüm güzelliklerimize sahip çıkmamız gerektiğine vurgu yapan Oran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Öngörü ve planlama zafiyetlerinin, çevre bilincinden, sürdürülebilirlik hedefinden yoksun bir kalkınmanın imkansızlığını doğa acı tecrübelerle bizlere hatırlatıyor. Karadeniz’deki bir dere, Mersin’deki orman ya da Alaçatı’daki 150’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan bu orman biri zarar görürse diğerini koruyamayız. Yeryüzündeki cennet dediğimiz Çeşme’nin dünya harikası doğasıyla bu güzel ülkenin her karışının sizler gibi güzel insanların şefkatine ihtiyacı var. İçimizi yakan orman yangınlarında göz yaşlarıyla mücadele eden kadınlarımızı, gençlerimizi gördükçe bir kez daha inanıyorum ki bizler o şefkatli gönüllere, toprağı için her alanda canını ortaya koyacak yürekli insanlara sahibiz. İyi ki varsınız.”


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı yükselmeye devam ediyor
» Çimentoda kota müteahhitlerin eylemini nötrledi
» Ağustos’ta 95 bin 896 taşıt trafiğe kayıt oldu
» DİŞSİAD’dan Almanya’ya ihracat çıkarması
» “Sahte ilaç ithal edenlerin peşini bırakmayacağız”
» “Yeşil ekonomide kilit nokta maliyetin belirlenmesi”
» İzmir’de gevrek ve boyoza zam
» Tüketici Güven Endeksi Eylül’de %1,8 arttı
» Karayolları Genel Müdürlüğü 5 adet saha aydınlatma kulesi satın alacak
» Otomotiv sektöründe cobot kullanımı giderek artacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni