• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Dünya çimento sektörü 2018 yılında da istikrarlı büyümesini sürdürecek”

13 Mart 2018 Salı 21:00
12
14
16
18

“Dünya çimento sektörü 2018 yılında da istikrarlı büyümesini sürdürecek”

           HABER MERKEZİ     
     12-14 Mart tarihleri arasında Dubai Jumeirah Emirates Kuleleri’nde gerçekleştirilen INTERCEM Konferansı’nda konuşma yapan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, dünya çimento sektörünü değerlendirerek, Türkiye çimento endüstrisinin üretim ve ihracat rakamları hakkında bilgi verdi.
     Konuşmasında Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelerin çimento sektöründeki pozitif etkilerine değinen Feyyaz Ünal, Çin ekonomisindeki dönüşümün inşaat ve çimento sektöründeki etkilerine de dikkat çekti.

     2015 ve 2016 yıllarında özellikle inşaat sektörü ve sektörün ürün gruplarında yaşanan üretim ve fiyat düşüşünün ardından 2017 yılında talebin arttığını ve 2018 yılının iyi geçeceğini vurgulayan Feyyaz Ünal şunları ifade etti:
     “Çimento sektöründe yaşanan bu gerileme eğilimine, Dünya ekonomisindeki yavaşlama, emtia ve enerji talebindeki genel düşüş, Çin ekonomisindeki dönüşüm, ABD dolarının güçlenmesi ve ülkelerin korumacılık politikaları ile yerli üretime geçiş gibi alınan aksiyonlar neden olmuştur. 2017 yılı ile birlikte dünya ekonomisindeki toparlanma ve inşaat harcamalarındaki artış çimentoya olan talebi de arttırmıştır. Diğer bir yandan 2012-2017 yılları arasında klinker ve çimento ürün gruplarına olan küresel talep dengeli şekilde devam etmiştir. İnşaat alanında tüketim arttıkça ülkeler sektör açığını ithalat ile karşılamaktadır. Bu da üretici ülkeler için daha fazla tüketim, daha fazla ticaret ve ihracat demektir. “
     2018’in Dünya genelinde tüm sektörler için iyi ve umut dolu bir yıl olarak karşılandığını belirten Feyyaz Ünal,  küresel krizin geride bırakılmasından sonra kalıcı büyüme dönemine girildiğine, Dünyadaki bu büyüme eğilimin 2018 yılında da istikrarlı bir şekilde devam edeceğine inandığını söyledi.

     “Son birkaç yıldır dünya ekonomisi ve inşaat sektörü durağan bir dönem geçiriyordu. 2016 ve özellikle 2017 yılından itibaren toparlanma başladı. 2018 ise daha da olumlu görünüyor. İnşaat harcamalarında da artış özellikle ABD, AB ve gelişmiş ülkelerde artmaya başladı. Çin üretimdeki konsolidasyon ve yeni düşük büyüme politikası gereği durağan, enerji ihracatçısı ülkelerde ise toparlanma başlıyor. 2018 hem dünya ekonomisi hem de inşaat sektörleri için daha iyi olacak. Çimento üretimi de dünyada kademeli bir toparlanma ve artış içinde. Toplam tüketim Çin’deki gerileme nedeniyle durağan ancak Çin dışındaki ülkelerde artıyor. Çimento ticareti ve fiyatlarında da tüm bu gelişmelere paralel olarak 2017 yılından itibaren iyileşme yaşanıyor. Türkiye’de ise inşaat sektöründeki yüksek hızlı büyüme ve kamunun geniş alt yapı yatırımları ile çimento üretimi ve tüketimi istikrarlı ve kademeli artışını sürdürüyor.”   

“Türk çimento sektörü uluslararası bir marka çıkartabilecek güçtedir”
     Türk çimento sektörünün ihracat pazarlarını genişleterek büyümeye ve Türkiye ekonomisine değer katmaya devam etmesi gerektiğini söyleyen Ünal konuşmasında sektörünün içinde bulunduğu döneme de dikkat çekti. Ünal konuşmasının devamında, “Türk çimento sektörü uluslararası bir marka çıkartabilecek güçtedir. Geçmiş yıllarda 1 milyar dolar ihracat yapan bir sektör konumundayken, hem ihracat fiyatlarındaki hem de miktarlardaki düşüş sonrası 500 milyon dolar ihracat yapan bir sektör konumuna geldi. 2017 yılında ise yüzde 12,2’lik ihracat artışı oldu ve ülkemizden toplam 12,7 milyon ton çimento ihracatı gerçekleşti. Değer olarak ise tekrar 530 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. 2018 yılında hem miktar hem değer olarak ihracatın artacağını öngörüyoruz.” dedi.

     Türkiye’nin 2017’de dünyanın en çok çimento ihracatı gerçekleştiren 5 ülkesinden biri olduğunu da hatırlatan Ünal, 2017’de en büyük çimento ihracatının ABD, Suriye ve İsrail’e, en büyük klinker ihracatının ise Gana, Fildişi Sahili ve Kolombiya’ya yapıldığını vurguladı. Ünal,
     “ABD’ye çimento satışları 2016 yılına kıyasla yüzde 13 gerilerken iç savaşın devam ettiği Suriye’ye olan ihracatımız yüzde 33 arttı. Üçüncü en büyük ihracat pazarımız olan İsrail’e olan ihracatımız ise yüzde 8 arttı.” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Yaşlı zeytin ağaçları budama ile gençleşecek
» Fransa’da Türk modası rüzgârı esti
» Kayıt dışı istihdam teşvikle azalıyor
» Habip Aydoğdu, “76/76... ile sanatseverlerle buluştu
» Palandöken, “Kısa vadede SGK pirim oranları düşürülmeli”
» İçimdeki Hazine ile otizmli çocuklar engel tanımıyor
» Corendon Airlines’dan Germania’nın yarattığı boşluğa ilave kapasite kararı
» “Her şeye rağmen üretime, ihracata devam”
» İş dünyası üretim ve istihdam kaybından endişeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni