• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep

09 Haziran 2021 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep

   ► Dokak, sektör temsilcilerinin düğün saatlerinin uzatılmasını ve Pazar günü yasağının kaldırılmasını talep ettiklerini kaydetti.

           SELDA AK      
     Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında düğün, nişan, sünnet gibi organizasyonlar uzun süre yasaklanmıştı. Bu süreçte sadece nikah törenlerinin 1 saate indirilmesiyle düğün salonu işletmecileri zor günler geçirdi. Alınan yeni kararla 1 Haziran’da düğün organizasyonları başlatıldı. İzmir Toplantı ve Düğün Salonları İşletmecileri Derneği (İZDÜDER) Başkanı ve aynı zamanda Tüm Düğün Davet Etkinlik ve Organizasyon İşletmecileri Federasyonu Başkan Yardımcısı Vahyettin Dokak, talebin oldukça fazla olduğunu çiftlerin, Temmuz ve Ağustos ayı için yer bulamayabileceğini belirtti.
     Türkiye genelinde yılda yaklaşık 600 bin düğünün yapıldığını hatırlatan Dokak, “İzmir’de 28-30 bin arası düğün yapılıyor. 2020’den bu yana pandemiden dolayı ertelenen düğünleri de hesaba kattığımızda bu yıl yaklaşık 750 bin düğün olacak. Bizler aylar öncesi rezervasyonlu çalışıyoruz. Dolayısıyla çiftlere önerim şu: “Bir an önce düğün salonlarınızı tutun, yer bulamayabilirsiniz” dedi. Dokak, sektör temsilcilerinin düğün saatlerinin uzatılmasını ve Pazar günü yasağının kaldırılmasını talep ettiklerini kaydetti.

“15 Haziran’a kadar fazla talep yok”
     Hem saat hem müzik kısıtlaması nedeniyle 15 Haziran’a kadar çok fazla talebin olmadığını aktaran Dokak, “Kısıtlamaların kalkmasından ve alınan karardan dolayı işletmeciler olarak çok memnunuz. Biz ön rezervasyonla çalışan bir sektörüz. Devletimizin 1-15 Haziran ve 15 Haziran - 1 Temmuz arasında yaptığı kademeli geçişi çok iyi anlıyoruz. Hem aşılamadan dolayı hem hasta sayısından dolayı kademeli geçiş yapılıyor. Hasta sayısında da yaşanan düşüş bizleri sevindirdi. Aşılama çalışmalarının hızlanması da sektöre olumlu yansıyacak. Düğün salonları 15 Haziran’a kadar müzik ve saat kısıtlamasından dolayı çok büyük bir rağbet görmedi. Ama 15 Haziran sonrası Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı için düğün salonları yüzde 100’ün üzerinde talep görüyor” dedi.

“Eylül sonrası salonların kapanmayacağına inanıyorum”
     Geçtiğimiz Eylül ayında düğünlerde kısıtlama yapıldığını ve ailelerin bu yüzden endişe duyduğunu ve anımsatan Dokak, “Geçtiğimiz sene aşı yoktu, çözüm bulunmamıştı. Şimdi artık aşı var. Dolayısıyla aileler ve çiftler rahat olsun. Eylül, Ekim, Kasım ayında düğün salonlarının kapanmayacağına inanıyorum. Aşılamadan sonra hepimizin normal hayatına döneceğine inanıyorum. Yerli aşımız da çıktığında toplum olarak tamamen rahatlayacağız. Dolayısıyla aileler ve çiftler Eylül ayında tekrar kısıtlama gelecek diye endişe duymasınlar” diye konuştu.

“Bu yıl 750 bin düğün bekliyoruz”
     Bu yıl yaklaşık 750 bin düğün yapılmasını beklediklerini kaydeden Dokak, “Birçok insan geleneksel örf adetleri ve takı geleneği için düğünlerini geçtiğimiz yıl yapmadı ve bu yaza erteledi. Düğün yapacak çiftlere bir an evvel salonlarını tutmalarını öneriyorum. Yoksa boş yer bulmakta sorun yaşayacaklar. Düğün salonlarında maliyet artışı yapmadık. Sadece TEFE, TÜFE’ye göre bize gelen zammı yansıttık. Bunlar da yüzde 10-15 gibi gayet cüzi rakamlar. Sonuçta bizim de giderlerimiz, maliyetlerimiz arttı. Biz bu kadarını yansıttık. Gelen müşterileri boş çevirmiyoruz. Uygun rakamlarla salonlarımızı veriyoruz. Herkesin bütçesine uygun salonlar mevcut” dedi.

“Temmuz ayında talepler daha da artacak”
     4 ay çalışıp 8 ay faaliyet göstermeyen bir sektör olduklarını anımsatan Dokak, “Kısıtlamalar nedeniyle zaten bu yıl Haziran ayının bir kısmını kaybettik. Bu da sorun değil ama en azından yapılacak bir ön rezervasyonla Temmuz ayındaki düğünler, kına geceleri ve nişanlar sektöre canlılık getirecektir. Tabi Temmuz ayı itibariyle kına ve nişan organizasyonlarına izin verilmesiyle salon talepleri daha da artacaktır. 15 Haziran itibariyle düğünlerde yeme içme kısıtlamalarının kalkması bizler için daha iyi olacak. Baktığımızda bu yıl yemekli düğünlere de talep arttı. Tabi bunun limitleri seçeceğiniz yiyeceğe, içeceğe ve kişilerin bütçesine göre değişiklik gösteriyor” şeklinde konuştu.

“Kısıtlamaların kalkmasını istiyoruz”
     15 Haziran itibariyle kına, nişan gibi organizasyonların yanı sıra yiyecek, içecek kısıtlamalarının da kalkmasını talep eden Dokak, “Saat izinlerinin de uzatılmasını talep ediyoruz. Sadece biz değil evlenecek çiftlerden gelen talepte bu yönde. Düğünlerin akşam 8’de başlamasını ve gece 12’de bitmesini istiyorlar. Ayrıca Pazar günü sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını bekliyoruz. Çünkü hafta içi insanlar meşgul olduğu için sadece Cumartesi günü kalıyor. Haftanın bir günü de düğünler için yetersiz oluyor. Eğer yasaklar kalkarsa bizim sektörümüz açısından çok iyi olacak” dedi.
     Sokak, tekne ve villa düğünleri için ayrıca önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Dokak, “Öte yandan kafe, restoranlarda nişan, düğün yapılmamasını istiyoruz. Çünkü geçtiğimiz yıl sokaklarda, teknelerde, villalarda yapılan kontrolsüz düğünler yüzünden artan vakalar yüzünden düğün salonları kurban edildi. Bu sene sektör olarak yetkililerin bu hataya düşmemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» İzmir’den tüm dünyaya oyun oynatıyorlar
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek
» İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor
» “Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor
» Kirli klima filtresi hastalıkları tetikliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
  Ticaret 14.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni