• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Dr. Zeki Hozer ►SAĞLIK ve YAŞAM
12
14
16
18
10/05/2017 05:17
Sağlık Turizmi Genel turizmdeki gerilemeye çare olabilir

Dr. Zeki Hozer
Medical Park Hastahanesi Baş Hekim Yardımcısı

     Dünya Turizminde %3’e yakın pay alan Ülkemiz için maalesef son yıllar, güvenlik algısı ve Rusya ile geçtiğimiz aylarda tekrar düzelen sorunlar nedeni ile pek parlak geçmedi.Kümülatifte%50’ye yakın bir gerileme söz konusu.Her ne kadar gerekli çalışmalar yapılıyorsa da,baş döndürücü bir rekabetin sözkonusu olduğu turizmde,yaşadığımız bu süreç,klasik turizm temalarının yanısıra kongre,yat,spor,kültür temalı alternatif projelerin yanında sağlık turizmi gibi yeni alanlara innerve olmak için bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

     Sağlık Turizminde 3 ana başlık Medikal,termal ve Yaşlı ve Engelli Turizmi şeklindedir. Medikal turizm, kendi ülkesinde almış olduğu tıbbi tanıya istinaden bir başka ülkede ameliyat da dahil olmak üzere tedavi hizmeti alınmasını kapsar. Termal/SPA turizmi ise daha sofistike ve dinlenme ile yenilenmeyi de kapsayan yüksek konfor özellikli kaplıca/otel seyahatlerini betimler.

     Son yıllarda sağlık turizmi medikal turizm ve welling turizm şeklide iki ana kategoride ele alınmaya başlamış ve tanım olarak da daha genişletilmiştir. Günümüzde sağlık turizmi, CERRAHİ veya başka bir ÖZEL TEDAVİ şekline ihtiyacı olan hastalar için, TURİZM SEKTÖRÜ ile işbirliği içerisinde MALİYET AÇISINDAN UYGUN  özel tıbbi bakım sağlama hizmetleri olarak tanımlanmaktadır. Otörlerden Ross,2011 yılında seyahat halini özellikle vurgulamışken,Teobald sağlık hizmetinin ev ortamı ve ulusal sınırlar dışında verilmesini, Cohen ise tatil ve turizm aktivitesi içerisinde alınan tedaviyi öne çıkarmıştır.

     Gerek Dünya Sağlık Örgütü( WHO) gerekse Birleşmiş Milletler Turizm organizasyonu(UNWTO) çalışmalarında, sağlık turizmi için ilk altı ülke Hindistan, Tayland, ABD, Brezilya, Malezya ve Arjantin olarak sıralanmaktadır. Beş yıl önce listeye 17. sıradan giren Ülkemiz, geçen yıl itibari ile ilk ona girmeyi başarmıştır. Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler özellikle medikal turizmin plastik ve rekonstriktif cerrahi ile kalp cerrahisi branşlarında adından söz ettirirken Amerika gibi ülkeler de sağlık hizmetini hem veren hem de talep eden pozisyonda yer almaktadırlar. Tayland özellikle organ transplantasyonu ve böbrek naklinde,Belçika ve Macaristan ise diş hastalıkları ile obezite cerrahisinde adından sözettirmektedir.

     Sağlık turizmi hizmeti alan kişilerin talep nedenleri olarak,kendi ülkelerindeki  yükselen maliyetler ve hizmet kalite düşüklükleri, hizmete ulaşım zorlukları, sigorta ve diğer resmi prosedürlerin kısıtlamaları ilk beş maddeyi oluşturmaktadır.  Bu nedenlere,gelişmemiş ülkelerdeki alt yapı sorunları ve yetişmiş insan gücüne erişim zorluklarına bağlı sağlık hizmeti yetersizlikleri  de eklenebilir günümüzün digital dünyasında,insanının bilinç düzeyinin artışına  parelel olarak ulaşım/erişim kolaylıklarının mümkün olması, hastalıklara yönelik tedavi alternatiflerine eşsiz katkılar sağladığı da göz önüne alınmalıdır.. 

     Medikal turizmde öne çıkan branşlar, kozmetik/estetik cerrahi, organ ve doku nakli, koroner arter bye pass cerrahisi, gözde lasik tarzı cerrahiler ile saç ektirme şeklinde cerrahi operasyonlardır. Fiyatlar ise ülkelere göre değişmektedir. Örneğin ABD’de Josef Woodman’ın yaptığı bir araştırmada, bir Amerikan vatandaşı, kendi ülkesinde bir tedavi için ayırdığı bütçenin beşte birini ayırarak aynı kalitede sağlık hizmetini Hindistan’da veya Tayland’da alabilmektedir. Nitekim bir organ transplantasyonu ABD’de 300.000 dolar sınılarlarında iken Tayland’da 20.000 dolarlık bir fatura sözkonusudur.

     Oldukça dinamik bir sektör olan sağlık turizminde Türkiye,2010 yılına kadar 100.000 vakayı bulamayan bir volaliteye sahipti. 2010 yılından sonra psikolojik sınır olan 100.000 vaka sayısı aşılmış, 2014 yılında 500.000 ve 2015’de de 750.000 sayıları geride bırakılmıştır.Halihazırda, Ülkemizde, tüm sağlık turizmi hizmetinin %92’si özel sektör tarafından verilmektedir. Hizmet verdiğimiz ülkeler arasında Almanya, Hollanda,Türki Cumhuriyetler ve Libya gibi Afrika ülkeleri başı çekmektedir. Daha çok onkoloji,göz,diş hastalıkları,estetik cerrahi ve ortopedi branşlarında hizmet verilmektedir.

     Sağlık turizminin yaşlı ve engelli turizmi alt başlığı ise,Dünyada aklen ve fiziken engelli olarak kabul edilen 500 milyon kişi ile Dünya nüfusunun %7,5’unu oluşturan yaşlılara yönelik daha pahalı ve özellikli turizm çeşidini tanımlamaktadır.Her ne kadar Dünya oranı %7,5 olsa da, yaşlı nüfus,gelişmiş Avrupa Ülkelerinde %30 seviyesinin üzerindedir.Bu gruplara ek olarak,normal turizm faaliyetleri için gelen ve Ülkemizde iken sağlık problemi yaşayıp tedavi gören insanları da sağlık turizmi kapsamında değerlendirebiliriz.

     Dünyada halihazırda 35 milyon kişi sağlık turizmi için 150 milyar para harcamaktadır.2016 yılında bu miktarın 175 milyarı aşacağı hesaplanmıştır. Normal bir turistin ortalama harcaması 700 doları civarında iken tedavi amaçlı bir kişinin yaptığı ortalama harcama 9000 doları aşmaktadır.Sağlık turizminde en çok turist çeken Ülkeler Hindistan,Tayland,Macaristan,Malezya ve Küba’dır.Bir by-pass operasyonu ABD’de 200 bin dolarları bulurken Ülkemizde 20 bin doları geçmemekte,bu yüzden de her yıl 15 milyon Amerikalı tedavi amaçlı seyahatlere çıkmaktadır.Genelde kendi ülkelerindeki pahalı faturalar ya da tedavi için uzun süreli beklemeler bir başka ülkeye yönelik tercihlerde belirleyici olmaktadır.

     Bu sene konjuctürel politik dinamikler ve terör algısı nedeni ile totalde %50’leri bulan genel turizmdeki gerileme, Hükümetin stratejik programında sağlık turizmi eylem planını oluşturması ve akabinde yapacağı yoğun çalışmalar ile,bir nebze de olsa sektörün kayıplarını telafi edebilme potansiyeli taşımaktadır.2020 yılı için sağlık turizminde planlanan  1 milyon hasta ve 10 milyar doları aşan gelir hedefleri ,Ülkemiz sağlık altyapısı ve yetişmiş insan güçü gözönüne alındığında öne çekilebilir diye düşünüyorum.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Palandöken: Esnaf iç huzurun teminatıdır

  Mobil öğrenme kullanan şirketlerde gelir % 84 artıyor

  Ceo Club Bankacılar Zirvesi’nde finansın geleceği konuşuldu

  ODTÜ TEKNOKENT’te, ’Yeni fikirleri ile geleceğe yön verecek girişimciler’ kıyasıya yarıştı

  Modda Bulvar İzmir iş dünyasına tanıtıldı

  Bornova’da sokak basketbolu heyecanı

  AKG Gazbeton BATIMAT İnovasyon Ödülleri’nde finale kalan tek Türk firma

  bidolubaski.com’da hedef e-ihracat

  Emse, rotasını Orta Afrika’ya çeviriyor

  “Muhtarları sadece sevmek yetmez, sorunlarını da çözmeliyiz”

  Silverline Ankastre İzmir’deki ikinci mağazasını Karabağlar’da açtı

  İzmir’in en geniş katılımlı Hackathonu Hack4City

  DSİ, 1.000 günde 1.071 gölet projesi’nin 113’ünü tamamladı

  İzpek İnşaat’tan Doğaya Büyük Katkı

  Büyükşehir’den İzmir’e ikinci stat

  İşçinin kalbini ve onurunu kırmayın

  İzmir’in 8500 ve 5000 yıl öncesine ait 200 yeni eser bulundu

  Otomotiv için yenilikçi uygulamalar

  Sıbyan mektebi kütüphane oldu

  TGB’den ’İstiklal ve İstikbal Yürüyüşü’ne çağrı

  Fatura ödeme özelliği ininal Cüzdan’da

  MAPFRE çalışanları ’Gönüllüler Günü’

  Palandöken: TESK olarak bugüne kadar 40 ulusal meslek standardı hazırladık

  BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

  OTO MAKİNE AKSANI VE YEDEKLERİ

  ARAÇ KİRALAMA-NAKLİYE-TAŞIMACILIK-SERVİS

  MATBU-EVRAK-BASIM

  TEKSTİL-GİYİM-DİKİM

  TEMİZLİK

  MÜTEFERRİK

  İAŞE

  İLAÇ-TIBBİ MALZEMELER

  🕓 20.10.2017

  SU ÜRÜNLERİ HAL FİYATLARI

  SEBZE-MEYVE HAL FİYATLARI

  BORSALARDA ALIM-SATIM

  DÖVİZ / ALTIN

  20 Ekim 2017 Tarihli ve 30216 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  “Kırmızı ete soruşturma yok”

  Deri sektör kurulu sektör sorunlarını görüşmek üzere İzmir’de toplandı

  Yabancı turistlerin kartlı ödemeleri yüzde 72 arttı

  Kamu-BİB’nin teması “Dijital Devlet”

  Türk Standardları Enstitüsü’ne otomotiv ve eğitim görevi

  Bina inşaatı maliyet endeksi %4,8 arttı

  Kredi kartı borcunu ödeyemiyoruz

  “1” numaraların büyük güç birliği

  Otokar’ın yeni otobüsü ULYSO Avrupa’da tanıtıldı

  ‘Botanik Okulu’ İzmir Kipa AVM’lerinde!

  İki ülke arasında teknoloji koridoru oluşturabiliriz

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.10.2017
  Ticaret 20.10.2017
  Ticaret 19.10.2017
  Ticaret 18.10.2017
  Ticaret 17.10.2017
  Ticaret 16.10.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni