• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Dr. Zeki Hozer ►SAĞLIK ve YAŞAM
12
14
16
18
29/08/2017 13:10
30 Ağustos’tan 9 Eylül’e

Dr. Zeki Hozer
Medical Park Hastahanesi
Baş Hekim Yardımcısı

     Tüm İzmir olarak büyük bir heyecanla 9 Eylül’ü bekliyoruz.30 Ağustos 1922’de başlayan ve 9 Eylül 1922’de nihayetlenen zaman dilimi, sadece Türk Ulusu için değil tüm dünya ulusları için, insanlığın ortak hafızasında yeniden doğuşun şanlı destanı olarak yer almıştır ve ilham vermeye devam etmektedir.

     Bilindiği gibi, 1. Dünya Savaşı sonrası imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşması, bir anlamda, ülkemizin siyasi olarak yok oluşunun belgeleriydi. Bu yok oluşa karşı duran Ulusal İrade Atatürk’ün şahsında vücut buldu. Amasya genelgesinin yayınlanması sonrası yapılan Erzurum ve Sivas Kongreleri ardından 23 Nisan’da TBMM’nin açılması ile doruğa çıktı.Ancak, bu siyasi kararların hayatiyet kazanması, 1. ve 2.İnönü Savaşları, Sakarya  Muharebesi ve yine Atatürk’ün büyük askeri dehası sonrası Başkomutanlık Meydan Savaşı olarak adlandırılan, 26-30 Ağustos 1922 tarihleri arasında gerçekleşen ve düşmanın kesin yenilgisi ile sonuçlanan askeri başarıları ile söz konusu olmuştur ki, tümüne bakıldığında  bir 'Ulusal Destan' yaratıldığı görülür.

     Türk Tarihi'nin en önemli dönüm noktalarından biri olan bu Zafer ile tarihimizde gördüğümüz en karanlık dönemden kurtulmuş ve ulusumuzun en küçük bireyinin dahi büyük özverilerinin ve azminin büyük yansıması olan bir varoluşu kucaklamıştır.
     1922 yılına genel olarak bakarsak, Osmanlı Tahtında Vahdettin vardır ve Sadrazam Ahmet Tevfik Paşa’dır. ABD’de iktidara Wilson’ın yerine Cumhuriyetçi Warren Harding geçmiştir. Büyük Britanya’nın Başbakanı ise ülkemize açılan savaşın baş mimarı olarak kabul edebileceğimiz David Lloyd George’dur.

     Rusya’da Çarlık sonrası Vladimir İlyiç Lenin önderliğinde Sosyalist devrim gerçekleşmiş ve Lenin’in vefatı sonrası Josef Stalin iktidarı devralmıştır. Bütün ülkeler, 1.Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan sosyal, siyasi ve ekonomik krizlerle boğuşmakta, Almanya, Versay  Antlaşmasının ağır yaptırımlarından sıyrılmaya çalışmakta, İngiltere, galip tarafta olmasına rağmen ekonomik kayıplarını telafi etmekle zamanını harcamakta, Rusya ve ABD ise kendi iç sorunları nedeni ile Avrupa politikalarından uzaklaşmış bir görüntü çizmektedir.

     Başkomutanlık Meydan Savaşının yapıldığı dönemde nüfusumuzu tam olarak belirlenmek zordur. Çünkü, Osmanlı’da yeni asker gereksinimini karşılamak ve vergi toplamak amaçlı nüfus sayımları 1831, 1844, 1866 ve 1885 yıllarında yapılmış, Cumhuriyet döneminin ilk sayımı ise 1927 yılında gerçekleşmiştir. Bu sayımın sonucu 13.648.270’dir. Bu rakamın da 3.054.911’i Türkçe dışında dil konuşan etnik unsurlardan oluşmakta idi. Bu bilgilerden 1922 yılında nüfusumuzun 9-10 milyon bandında olduğunu söylemek mümkündür.

     Başkomutanlık Meydan Savaşında, bu nüfusun en seçkin 2542’sini şehit verdik. Yaralı sayımız 9977 idi. 1443 Gazimiz de yaşamlarını malulen devam etmek zorunda kaldı. Kurtuluş Savaşımızda  ise verilen şehit sayısı 9.167, yaralı ise 31.173 idi. Bu rakamlar, 1914-1918 yıllarını kapsayan 1.Dünya Savaşı ve Çanakkale Savunmalarında 500.000’i aşan şehit ile 200.000 Gazi ve malul dışında 1.000.000 civarındaki esir ve geri dönmeyen askerler de göz önüne alındığında, Ülke olarak kaybettiğimiz insani değerlerimizin genel ve bir o kadar da trajik istatistikleri tüm çıplaklığı ile ortaya çıkmaktadır.

     İtilaf Devletlerinin piyonu olarak, Ülkemizi işgale yeltenen ve kendi 'Megalo İdea'sını gerçekleştirmek isteyen komşumuz Yunanistan’da ise, Anadolu yenilgisi sonrası Kral 1. Konstantin tahtını terk etti. İki albay önderliğinde gerçekleşen darbe ile ‘Anadolu Hezimetinin’ sorumlusu olarak ilan edilen üç Başbakan, iki Bakan ve  bir Başkomutan idam edildi. İşgalci Yunan Ordusunun Anadolu’dan ayrılması sonrası, can ve mal güvenliklerinin tehlikede olduğunu düşünen 1.000.000’u aşkın Rum kökenli insanların Yunanistan’a göçünün tetiklediği ekonomik siyasi ve  sosyal sorunlar nedeni ile toplumsal kaos ortamından yıllarca çıkamadı. 30 Ocak 1923’de de ülkemiz ile Yunanistan nüfus mübadelesi antlaşmasını imzaladı.

     Sonuçta, 26 Ağustos 1071’de, Alpaslan’ın Malazgirt’te Romen Diyojen’e karşı kazandığı savaş ile Türk Milletine  açılan Anadolu’nun kapıları, 851 yıl sonra Mustafa Kemal  Atatürk’ün , Dünya’da bir eşi olmayan zaferi ile bu toprakların sonsuza kadar 'Türk Yurdu' olduğunun dünyaya ilanı gerçekleşmiş ve böylelikle bir Ulusun küllerinden silkelenerek ortaya çıkması sağlanmıştır.

     30 Ağustos 1922 başlayan kıvılcım 9 Eylül’de İzmir’e Kahramanlar Semti'nden ulaşmış,  böylelikle güzel kentimizin 3 yılı aşkın süren işgali de sona ermiştir. Dolayısı ile, Zafer Bayramının, en önemli ve anlamlı hissedildiği kentlerin en başında İzmir yeralmaktadır.
     Bu muazzam başarıyı meydana getiren tüm şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz. ruhları şad olsun.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Hediyelik Meyve Pazarı E-Ticaretle Büyüyor

  Meraklı çocuklara ve şakacı ebeveynlere eğlenceli bir tahmin oyunu

  Günaydın Group’tan İş Garantili Şoförlük Kursu

  Doğtaş ve Kelebek Mobilya’dan Ege’de mağaza atağı

  New York’taki yeni Türkevi binası IC İçtaş İnşaat tarafından yapılacak

  Selpak’tan Türkiye’de bir ilk: Selpak Yağ Emici Havlu

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 17.10.2017 - 10:00

  SU ÜRÜNLERİ HAL FİYATLARI

  SEBZE-MEYVE HAL FİYATLARI

  22 Eylül 2017 Tarihli ve 30188 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  ARAÇ KİRALAMA-NAKLİYE-TAŞIMACILIK-SERVİS

  OTO MAKİNE AKSANI VE YEDEKLERİ

  ELEKTRİK-ELEKTRONİK-SU

  BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

  İLAÇ-TIBBİ MALZEMELER

  İAŞE

  MÜTEFERRİK

  YAKIT-AKARYAKIT

  İNŞAAT

  Bakandan fındık üreticisine müjde

  İKMİB, Kuzey Irak’a ihracat yapan firmaları uyardı

  İhracatçı devlet desteklerinden ışık hızında yararlanacak

  TAİDER ile Manisa OSB işbirliği protokolü imzalayacak

  Tüketici güven endeksi 68,7 oldu

  İncir ihracatında Türkiye bir numara

  Çekem, “Her şey de denge en sağlıklı olandır”

  Kaf Kaf’ın kızlarına şık sponsor

  İzmir Kısa Film Festivali’ne başvuru yağmuru

  ESBAŞ’a 2 milyon dolarlık yatırım

  Vatandaşa en hızlı destek Bornova’da

  Renault Trucks, Ege’de gücünü artırıyor

  Pamukta üretim artışı fiyata ve desteğe bağlı

  "Verim ve kaliteli ürün için sertifikalı tohum şart"

  KDV düzenlemesi devam etmeli

  Taksici esnafından Başkan Selvitopu’na teşekkür plaketi

  Hedef: Yılda 500 bin konut yenilemek

  60 ülkeden alıcılar ev tekstili için İstanbul’a geliyor

  Ufuk Mahallesi’ne pazaryeri müjdesi

  Şengel Residence’da konutlar 12 ayda teslim edildi

  Melek İzciler’e Konak’tan destek

  “Atla terapi” umut olacak

  Dünya Halk Dansları Dikili’de Görücüye Çıktı

  Larissa Göl Evleri’nde iki dev kampanya

  İzmir, uluslararası öğrenciler için de cazibe merkezi oldu

  LC Waikiki, LCW Home markası ile 1.4 milyon ürün sattı

  Fleetcorp, 3 milyar TL aktif büyüklük hedefi açıklandı

  Yıkıcı teknoloji kasırga gibi geliyor

  Citroën servislerinde yüzde 20 indirim fırsatı

  Türkiye kişisel bilgisayar ve tablet pazarı hızlanma evresinde

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.09.2017
  Ticaret 21.09.2017
  Ticaret 20.09.2017
  Ticaret 19.09.2017
  Ticaret 18.09.2017
  Ticaret 16.09.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni