• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Dr. Zeki Hozer ►SAĞLIK ve YAŞAM
12
14
16
18
29/08/2017 13:10
30 Ağustos’tan 9 Eylül’e

Dr. Zeki Hozer
Medical Park Hastahanesi
Baş Hekim Yardımcısı

     Tüm İzmir olarak büyük bir heyecanla 9 Eylül’ü bekliyoruz.30 Ağustos 1922’de başlayan ve 9 Eylül 1922’de nihayetlenen zaman dilimi, sadece Türk Ulusu için değil tüm dünya ulusları için, insanlığın ortak hafızasında yeniden doğuşun şanlı destanı olarak yer almıştır ve ilham vermeye devam etmektedir.

     Bilindiği gibi, 1. Dünya Savaşı sonrası imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşması, bir anlamda, ülkemizin siyasi olarak yok oluşunun belgeleriydi. Bu yok oluşa karşı duran Ulusal İrade Atatürk’ün şahsında vücut buldu. Amasya genelgesinin yayınlanması sonrası yapılan Erzurum ve Sivas Kongreleri ardından 23 Nisan’da TBMM’nin açılması ile doruğa çıktı.Ancak, bu siyasi kararların hayatiyet kazanması, 1. ve 2.İnönü Savaşları, Sakarya  Muharebesi ve yine Atatürk’ün büyük askeri dehası sonrası Başkomutanlık Meydan Savaşı olarak adlandırılan, 26-30 Ağustos 1922 tarihleri arasında gerçekleşen ve düşmanın kesin yenilgisi ile sonuçlanan askeri başarıları ile söz konusu olmuştur ki, tümüne bakıldığında  bir 'Ulusal Destan' yaratıldığı görülür.

     Türk Tarihi'nin en önemli dönüm noktalarından biri olan bu Zafer ile tarihimizde gördüğümüz en karanlık dönemden kurtulmuş ve ulusumuzun en küçük bireyinin dahi büyük özverilerinin ve azminin büyük yansıması olan bir varoluşu kucaklamıştır.
     1922 yılına genel olarak bakarsak, Osmanlı Tahtında Vahdettin vardır ve Sadrazam Ahmet Tevfik Paşa’dır. ABD’de iktidara Wilson’ın yerine Cumhuriyetçi Warren Harding geçmiştir. Büyük Britanya’nın Başbakanı ise ülkemize açılan savaşın baş mimarı olarak kabul edebileceğimiz David Lloyd George’dur.

     Rusya’da Çarlık sonrası Vladimir İlyiç Lenin önderliğinde Sosyalist devrim gerçekleşmiş ve Lenin’in vefatı sonrası Josef Stalin iktidarı devralmıştır. Bütün ülkeler, 1.Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan sosyal, siyasi ve ekonomik krizlerle boğuşmakta, Almanya, Versay  Antlaşmasının ağır yaptırımlarından sıyrılmaya çalışmakta, İngiltere, galip tarafta olmasına rağmen ekonomik kayıplarını telafi etmekle zamanını harcamakta, Rusya ve ABD ise kendi iç sorunları nedeni ile Avrupa politikalarından uzaklaşmış bir görüntü çizmektedir.

     Başkomutanlık Meydan Savaşının yapıldığı dönemde nüfusumuzu tam olarak belirlenmek zordur. Çünkü, Osmanlı’da yeni asker gereksinimini karşılamak ve vergi toplamak amaçlı nüfus sayımları 1831, 1844, 1866 ve 1885 yıllarında yapılmış, Cumhuriyet döneminin ilk sayımı ise 1927 yılında gerçekleşmiştir. Bu sayımın sonucu 13.648.270’dir. Bu rakamın da 3.054.911’i Türkçe dışında dil konuşan etnik unsurlardan oluşmakta idi. Bu bilgilerden 1922 yılında nüfusumuzun 9-10 milyon bandında olduğunu söylemek mümkündür.

     Başkomutanlık Meydan Savaşında, bu nüfusun en seçkin 2542’sini şehit verdik. Yaralı sayımız 9977 idi. 1443 Gazimiz de yaşamlarını malulen devam etmek zorunda kaldı. Kurtuluş Savaşımızda  ise verilen şehit sayısı 9.167, yaralı ise 31.173 idi. Bu rakamlar, 1914-1918 yıllarını kapsayan 1.Dünya Savaşı ve Çanakkale Savunmalarında 500.000’i aşan şehit ile 200.000 Gazi ve malul dışında 1.000.000 civarındaki esir ve geri dönmeyen askerler de göz önüne alındığında, Ülke olarak kaybettiğimiz insani değerlerimizin genel ve bir o kadar da trajik istatistikleri tüm çıplaklığı ile ortaya çıkmaktadır.

     İtilaf Devletlerinin piyonu olarak, Ülkemizi işgale yeltenen ve kendi 'Megalo İdea'sını gerçekleştirmek isteyen komşumuz Yunanistan’da ise, Anadolu yenilgisi sonrası Kral 1. Konstantin tahtını terk etti. İki albay önderliğinde gerçekleşen darbe ile ‘Anadolu Hezimetinin’ sorumlusu olarak ilan edilen üç Başbakan, iki Bakan ve  bir Başkomutan idam edildi. İşgalci Yunan Ordusunun Anadolu’dan ayrılması sonrası, can ve mal güvenliklerinin tehlikede olduğunu düşünen 1.000.000’u aşkın Rum kökenli insanların Yunanistan’a göçünün tetiklediği ekonomik siyasi ve  sosyal sorunlar nedeni ile toplumsal kaos ortamından yıllarca çıkamadı. 30 Ocak 1923’de de ülkemiz ile Yunanistan nüfus mübadelesi antlaşmasını imzaladı.

     Sonuçta, 26 Ağustos 1071’de, Alpaslan’ın Malazgirt’te Romen Diyojen’e karşı kazandığı savaş ile Türk Milletine  açılan Anadolu’nun kapıları, 851 yıl sonra Mustafa Kemal  Atatürk’ün , Dünya’da bir eşi olmayan zaferi ile bu toprakların sonsuza kadar 'Türk Yurdu' olduğunun dünyaya ilanı gerçekleşmiş ve böylelikle bir Ulusun küllerinden silkelenerek ortaya çıkması sağlanmıştır.

     30 Ağustos 1922 başlayan kıvılcım 9 Eylül’de İzmir’e Kahramanlar Semti'nden ulaşmış,  böylelikle güzel kentimizin 3 yılı aşkın süren işgali de sona ermiştir. Dolayısı ile, Zafer Bayramının, en önemli ve anlamlı hissedildiği kentlerin en başında İzmir yeralmaktadır.
     Bu muazzam başarıyı meydana getiren tüm şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz. ruhları şad olsun.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Genç çiftçiye hibe desteği

  Marble Fuarı’na ithalatçı akını

  ATO Başkanı Baran: Üretim, yatırım ve istihdam artacak

  Bakan Tüfenkci: Kurdaki dalgalanma geçici

  “Küçük esnaf mikro kredilerle desteklenmeli”

  Tekstilcilerden,12 milyar dolar ihracat sözü

  Çevik: Sorun değil çözümlerle geliyoruz artık ‘birlik’te çalışma zamanı

  Kemalpaşa’ya üniversite müjdesi

  2018 yılında otomobil sektörü için sekiz öngörü

  Başkan Atila’dan esnaf ziyaretleri

  Konak Tramvayı yolculu seferlere başladı; Güle güle kullan İzmir

  ‘Eşit olmak için eşitsizlikler aşılmalı’

  Aydem İzinli İletişim Kampanyası’nın talihlileri belli oldu

  Meralar, köylümüze hizmet için kooperatiflere verilmelidir

  En sevimli fuar: Pet İzmir 2018

  “Kalplerimiz Bir” sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi

  Yönetim Danışmanları İzmir’de buluşuyor

  Erkunt’tan çiftçileri yepyeni ürünler

  Vodafone Türkiye’den ‘Dünya Saati’ etkinliğine destek

  Kent merkezinde bir proje daha yaşama geçiyor

  Gaziemir’de yeşilin bayramı

  Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Türkiye’nin geleceği tartışıldı

  Ankara’ya yabancıların ilgisi artıyor

  Akıllı şebekeler enerji kaybını yarıya indiriyor

  “İş ve ürün zekâsını birleştiren şirketler kazanacak”

  Dijitalleşme yeniliklere zemin hazırlıyor

  “Cari açığı azaltmak için ithalat azaltılmalı”

  Mübadele döneminde en çok kadınlar acı çekti

  İzmir’e “yüzen kütüphane” geliyor

  Yaşama tutunan kareler Karabağlar’da

  Kadına şiddete karşı anlamlı gösteri

  Su Gününde Carrera Mistral’de Aqua Zumba

  Fuarın gözdesi Bayraklı Belediyesi

  Bornova’da edebiyat söyleşileri

  SU ÜRÜNLERİ HAL FİYATLARI

  SEBZE-MEYVE HAL FİYATLARI

  BORSALARDA ALIM-SATIM

  24 Mart 2018 Tarihli ve 30370 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  “Yatırım bankaları kurun”

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 12.04.2018 - 14:30

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 03.04.2018 - 10:00

  ORMAN

  İNŞAAT

  MÜTEFERRİK

  Türkiye genelinde işsiz sayısı 3 milyon 454 bin kişi

  TEMİZLİK

  Savunmaya 60 milyar $’lık 600 proje

  Türk zeytin ve zeytinyağı İspanya’da görücüye çıktı

  Yeryüzünün yüzde 70’i sularla kaplı ama; içmeye su bulamıyoruz

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.03.2018
  Ticaret 23.03.2018
  Ticaret 22.03.2018
  Ticaret 21.03.2018
  Ticaret 20.03.2018
  Ticaret 19.03.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni