• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Döviz arttıkça vatandaş ilaç bulamıyor

02 Aralık 2017 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Döviz arttıkça vatandaş ilaç bulamıyor

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Türkiye’de dövizdeki artış sonrası astım, ağrı kesici jeller, göz damlası, vitamin iğnesi ve kan iğnesi gibi çok sayıda ithal ilaç bulunamıyor. Yaşanan sorunun uzun zamandır devam ettiğine vurgu yapan İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Bazı ithal ilaçlar piyasada bulunamıyor. Bu ise ithalatçılardan kaynaklanıyor. Hükümet, ithal ilaçların fiyatlarda Euro’yu 2 liraya sabitledi. Ancak Euro şu anda 4 lira 60 kuruşun üzerinde. Bu aradaki farkın her geçen gün artması nedeniyle de ithalatçı firmalar bu ilaçları getirmiyor. Ya da çok az sayıda getiriyor” dedi.

     Hükümetin geçtiğimiz 15 yılda başlattığı sağlıkta dönüşümün sonu vatandaşa çile olmaya başladı.  Geçtiğimiz ay kur nedeniyle eczanelerde kanser ilaçlarının bulunamazken şimdi de ithal diğer ilaçlar piyasada yok.  İlaçların bulunamama nedenini hükümetin Euro’yu 2 liraya sabitlemesinden kaynaklandığını belirten alanın uzmanları bir an önce çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekiyor. Astım, ağrı kesici jeller, göz damlası, vitamin iğnesi ve kan iğnesi gibi çok sayıda ilaç bulunamıyor. Vatandaşlar bu ilaçların yerine ya eş değerlerini alıyor ya da hiç ilaç almıyor. Yaşanan ilaç sorunu, devlet hastanelerindeki yoğunluk ve uzman doktor sıkıntısı, her yerde açılan özel hastanelerin fiyatlarını sürekli arttırması gibi gelişmeler sonucunda Türkiye sağlıkta çığır atlamayı hala sürdürüyor.

“Hükümet anlaşmak zorunda”
     Türkiye genelinde bazı kanser ilaçlarının (tamoksifen, nolvadex) yanı sıra astım, ağrı kesici jeller vd. gibi çok sayıda ithal ilacın piyasada bulunamadığını belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Yaşanan bu sorun yeni değil ki! Geçtiğimiz aylarda kanser ilaçları bulunamıyordu şimdi de astım, ağrı kesici jeller, göz damlası, vitamin iğnesi ve kan iğnesi gibi çok sayıda ithal ilaç bulunamıyor. Bu sorun ise devletin ithalatçılarla yeni bir sözleşme yapmamasından kaynaklanıyor. Türkiye, dünyadaki çoğu ülkeye göre ucuza ilaç alan bir ülke. Zamanında ithalatçılarla hükümet anlaştı. Hükümet, ithal ilaçların fiyatlarını yani Euro’yu 2 liraya sabitledi. Euro ise 4 lira 60 kuruşun üzerinde. Bu aradaki farktan dolayı da ithalatçı firmalar bu ilaçları getirmiyor. Önceden az da olsa getiriyordu. Şimdi hiç getirmiyor ki piyasada bulunamıyor” dedi.

“Euro kurunun güncellenmesi şart”
     “Bu sorunun çözümü için hükümete yıllardır ithalatçı firmalarla oturup, anlaşmaları gerektiğini söylüyoruz” diyen Sayılkan, “Bu ilaçlar üretilemediği için satın alınıyor. 4 lira 60 kuruşu üzerine çıkan kuru 2 liraya hesaplarsanız bu işi kimse yapmak istemez. Sonra da ilaç bulunmaz. İthalatçı firma olaya kazanç açısından baktığı için onu bir yerde anlayabiliyorum. Çünkü kimse zararına satış yapmaz. Euro kurunun güncellenmesi şart. Yoksa bu sorun daha da büyüyecek ve önüne geçilemeyecek bir hal alacak. Sosyal bir devlette ilaç bulamamak nedir? Hükümet, vatandaşın sağlığını korumak ve ücretsiz sağlamak zorunda” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Konkordatolar ekonomik hayatı derinden etkiliyor”
» Aslan, ilçe ilçe proje anlatıyor
» Zıtlaşma yok, centilmenlik var
» “Topluluğumuzun yarattığı ciro, Türkiye milli gelirinin yüzde 7’sine eşdeğerdir”
» Güzelbahçe Piri Reis, Fransız televizyonunda
» Galataport Projesi MAPIC 2018 ile ilk kez uluslararası arenada
» Güneşten payımızı alalım
» Yabancılara gayrimenkul satışı %58,5 arttı
» Altın Orman, satış başarısıyla dikkat çekiyor
» TOBTİM’den Karlov Vakfı’na anlamlı jest


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni