• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Dört günlük eğitim ile çevre yönetilmez”

02 Ocak 2018 Salı 18:00
12
14
16
18

“Dört günlük eğitim ile çevre yönetilmez”

   ► Kınay, “Sağlıklı bir çevrede yaşanacak bir ortamın mücadelesini vermeye devam ediyoruzMücadele büyük, bizim de gücümüz büyük”

           DUYGU GÖKSU     
     Sanayi tesislerinde gerçekleştirilen faaliyetlerin çevre boyutunda değerlendirilmesi için tesislerde çevre mühendisi çalıştırılması gerekirken, bakanlığın düzenlemesi ile “Çevre görevlisi” kavramı ortaya çıktı.
     TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay, denetleme mekanizmasının iyi çalışması için çevre mühendisi olması gerekliliğini, fakat ilgili bakanlığın bu sorunu çözmek için Çevre Mühendislerini istihdam etmek yerine eğitim ve sınav ile çevre görevlisi getirdiğini söyledi.

Denetimlerde ciddi problemler var
     Kınay, “Her tesiste çevre mühendisi olması gerekir. Yerel yönetimlerde, gerçekleştirilen faaliyetlerin çevre boyutunu düzenlenmesi ve değerlendirilmesi için tesislerde çevre mühendisleri çalıştırılmalıdır. Çevre mühendisliği ile alakalı yüze yakın sayıda oldukça ciddi mevzuat var. Fakat denetimlerle ilgili ciddi problemler var. Mevzuat anlamında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyoruz, genel çerçevede her şey tanımlanmış durumda olsa da eksiklikler var. Uygulama ve denetim anlamında eksikliklerimiz var. Şu anda uygulamaya baktığımızda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tamamen şehirciliğe dönmüş ve kentsel dönüşüm sürecinde inşaat faaliyetlerinin üzerine ağırlık vermektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yerine çevre için ayrı bir bakanlık olması gerekiyor. Çevre ve şehircilik kavramları aslında birbirinin zıttı kavramlar ve ikisinin bir arada olması tezatlık yaratmaktadır” diye konuştu.

Personel sayısı yetersiz
     Çevrenin, tüm bakanlıklarla beraber süreçlere yön veren bir süreç olması gerektiğini kaydeden Kınay, “Bir taraftan bunu tartışırken diğer taraftan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da kendi içerisindeki personel sayısı yeterli değildir. Dolayısıyla konusunda uzman olmayan kişilerin denetlediği süreçlerde yapılan uygulamalarda aksaklıklarla karşılaşıyoruz. Yaşanan aksaklıklara rağmen, bakanlık “çevre görevlisi” mesleğini ortaya çıkardı. Bakanlık, denetimlere gittiğinde karşısında bir muhatap bulamadığını söylüyor. Bu durumda çevre mühendisinin çalıştırılması gerekiyor. Verilen karara göre, üniversitelerin mühendislik fakültelerinden mezun olan ve eğitim aldıktan sonra sınava girerek kazananlara belge alan herkes çevre görevlisi olabiliyor” dedi.

Çevre tüm alanlarla ilişkilidir
     Çevre konusunun içinde hukuk, sosyoloji, fizik, makine ve pek çok alan bulunduğunu ifade eden Kınay, Bu nedenle çevre mühendisliğinin, tüm meslek disiplinlerinden biraz alıp üzerine çevre boyutunu getiren bir mühendislik disiplini olduğunu ve bu anlamda ciddi bir eğitim alınması gerektiğini belirtti.
     Kınay, “Çevre mühendisi olarak dört yıllık böyle bir eğitim aldığınız halde bakanlığın yaptığı eğitime girmek zorundasınız ki bu bir de mevzuat eğitimi. Örneğin, her hangi bir kimya mühendisi de çevre görevlisi olabilecek. İtirazlarımız oldu ve itirazlar sonrasında çevre mühendislerine sınavlar kaldırıldı. Ancak, çevre mühendislerinin de eğitim alma zorunluluğu var. Diğer meslek disiplinlerine de temel çevre eğitimi, mevzuat eğitimi ve sınav getirildi” ifadelerini kullandı.

Mücadele vermeye devam ediyoruz
     Ülkemizde ne iş olsa yaparım mantığı olduğu için pek çok alanda olduğu gibi çevre anlamında da sağlıklı bir ortam olmadığını belirten Kınay, “Mevzuatlarla bu işi uygulamadaki eksikliklerinin sebebi uzman meslek disiplinlerinin olmaması derken, ne iş olsa yaparım mantığı ile süreç böyle bir noktaya getiriliyor. Sonra da bu ülkeden çevre politikası, sağlıklı bir çevrede yaşanacak bir ortam bekliyorsunuz. Dört günlük bir eğitim ile kimseden çevre boyutu yönetmesini bekleyemeyiz. Çevre mühendisleri için üniversitemizi de, aldığımız eğitimi de, değersizleştirilmiş oluyor. Bizler de bunun mücadelesini vermeye devam ediyoruz. Mücadele büyük, bizim de gücümüz büyük.

 


+ Benzer Haberler
» “25 bin ton e-atığı geri dönüşüme kazandırdık”
» Kuaförler haksız rekabet mücadelesi veriyor
» ‘Salça’da ithal hammadde dönemi başladı
» Kesimhanelerde büyük yığılma var
» ‘Ekmek’te kriz yaşanabilir
» E-ticaretteki hızlı büyüme, GLAMI’yi Türkiye’ye getirdi
» “Gıda satılan yerde beyaz eşya satılmamalı”
» Kaybolan Anadolu Mandası geri dönüyor
» Müze ziyaretlerinden 27.7 milyon TL’lik gelir
» “Bugünkü hayatımızı geçmişimiz belirliyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.01.2019
  Ticaret 22.01.2019
  Ticaret 21.01.2019
  Ticaret 19.01.2019
  Ticaret 18.01.2019
  Ticaret 17.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni