• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Döngüsel ekonomide başarı için iş birliği yapılmalı”

09 Eylül 2021 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“Döngüsel ekonomide başarı için iş birliği yapılmalı”


   ► Karabağlı, döngüsel ekonomi ile sanayide su tüketiminin azaltılması, hava kirliliği, enerjinin verimli kullanımı ve attığın en az da indirilmesi konularının ele alınması gerektiğini ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) tarafından gerçekleştirilen çevrimiçi toplantıda iklim değişikliği konusu ele alındı. Toplantıda konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, yeşil ve döngüsel ekonomiye geçişin başarılı olabilmesi için kamu kurumları, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları arasında sıkı bir iş birliği yapılması gerektiğini ifade etti. Karabağlı, Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nında belirtildiği üzere iklim değişikliği, çölleşme, ormansızlaşma, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kuraklık gibi çevre problemlerinin her geçen gün insan yaşamını ve geleceği daha çok tehdit ettiğini söyledi.

“İklim değişikliği insanlık için kırmızı alarm”
     Son dönemde hem dünyada hem ülkede yaşanan kuraklık, aşırı sıcak hava dalgaları, orman yangınları, şiddetli yağmur ve ani seller sonucunda büyük bir tehditle karşı karşıya olunduğunu ifade eden Karabağlı, “Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 9 Ağustos‘ta yayınlanan 6’ıncı değerlendirme raporunda iklim değişikliğinin dünyada yaygın bir şekilde görüldüğü ve artan bir hızla ilerlediği açıkça ifade edildi. İçinde bulunduğumuz durum insanlık için kırmızı alarm olarak tanımlandı.  İklim değişikliğindeki bu hızlı ilerlemenin insan kaynaklı olduğu ifade ediliyor. Öte yandan bilim adamları iklim değişikliğini sınırlamak için hala zamanımız olduğunu belirtmektedir. Karbondioksit ve diğer sera etkisi yapan gazların salınımında güçlü ve sürekli azalmanın hava kalitesini hızla iyileştirebileceği ve 20 ile 30 yıl içerisinde küresel sıcaklıkların dengelenebileceği ifade edilmektedir. Avrupa Birliği bu konuda çok önemli bir adım atmış ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat ile 2050 yılında ‘İklim Nötr’ olma hedefini ortaya koymuştur. Yeşil Mutabakat sadece çevreci bir yaklaşım değil Avrupa Birliği’nin yeni büyüme stratejisidir. Yeşil ve döngüsel bir ekonomiye geçiş amaçlanmaktadır. Yeşil ekonomiye geçiş enerji, ulaşım, tarım, ticaret ve inşaat gibi her sektörü kapsayacak şekilde planlanmakta ve yeni normal belirlenmektedir” diye konuştu.

“Teşvik unsurlarının belirlenmesi kilit noktası”
     Türkiye’nin Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nın 16 Temmuz 2021 tarihinde açıklandığını hatırlatan Karabağlı, “Söz konusu eylem planı 9 ana başlık altında toplamda 32 adet ve 81 eylemi içermektedir. Eylem planımızı başlıklarından biri de yeşil ve döngüsel ekonomidir. Döngüsel ekonomi kaynakların verimli kullanımıdır. Sanayide su tüketiminin azaltılması yanı sıra su ve hava kirliliğinde alınması gereken önlemler, enerjinin verimli kullanımı ve attığın en az da indirilmesi ele alınması gereken konular arasındadır. Bütün bu hususlar için finansal kaynak yaratılması teşvik unsurlarının belirlenmesi kilit noktası” dedi.  

“Ege’de 4 ile 6 derecelik sıcaklık artışı bekleniyor”
     Türkiye’deki ihracatta sıkıntı olmaması ve satılan ürünlerin ayıplı mal statüsüne girmemesi için karbon borsasını ve karbon ayak izinin dikkate alınması gerektiğini dile getiren İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Türkiye’de birçok temel problem var. Bazen bu problemlerin üstünü örtebilmek için iklim değişikliği günah keçisi olarak kullanılıyor. Ancak yine de iklim değişikliği uzun vadede bizim sıkıntılarımızdan bir tanesi olacak. Dünyanın mikrobu insan. Dünya var olduğundan beri iklim hep değişkendir. Dünyanın iklimi 150 bin yılda 1 derece ısınıp 1 derece soğur. Ancak şimdi 150 yılda 1 derece ısındık. Bu kadar hızlı olması sorun çünkü ekolojik sistem buna ayak uyduramıyor. Böyle giderse 5-6 derece ısınmasını bekliyoruz ki bu dünyada hiç görülmedi. Böyle giderse Ege Bölgesi’nde 4 ile 6 derecelik sıcaklık artışı bekleniyor. Bu sıcaklığın değişiyor olması tarım ürünlerini de değiştiriyor” ifadesinde bulundu.

“En büyük tehlikelerden biri sıcak hava dalgası”
     Sıcak hava dalgalarının Türkiye’de afet olarak bilinmediğini ifade eden Kadıoğlu, “Özellikle, İzmir Ankara ve İstanbul gibi büyük ve beton alanlarının yüksek olduğu kentlerde, apartmanların üst katlarında oturan yaşlılar, obez ve çocuklarda kitlesel ölümler olabiliyor. Bunun sebebi sıcak hava dalgasıdır.  Yani en büyük tehlikelerden bir tanesi sıcak hava dalgası ile ölümlerin artması ve orman yangınlarıdır. Mevsim sıcaklığının yanı sıra sıcak hava dalgası gelip uzun süre kalırsa bütün bitki örtüsü kuruyup kâğıt gibi yanmaya hazır hale geliyor. Bununla ilgili mücadelede herhangi bir anlayış yok. İzmir’de eskiden Kara ve meltemler içeri girmesi ve şehrin konforunu düzenlemesi için caddeler sokaklar denize dik yapılırdı.  Ancak şu an Türkiye’de hava koridorlarının dikkate alınmadığı bir yerleşim var. Denizlere paralel yapılan tüm binalar Çin Seddi gibi şehrin denizden bağlantısını kesiyor” diye konuştu.

“Türkiye çölleşiyor”
     Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki kış mevsimi yağışlarında yüzde 50 azalma beklendiğini söyleyen Kadıoğlu, “Dünyanın her yerinde hava sıcaklığı artar. Ancak iklim değişikliğine bağlı olarak yağışlar bazı yerlerde artarken bazı yerlerde azalır. Türkiye’de ise azalıyor ve böylece bölgemiz çölleşiyor. Ege Bölgesi’ne 700 kg yağmur yağıyor. Ancak dikkate alınmayan diğer şey Ege Bölgesi’ndeki yağışların yıldan yıla değişme kat sayısı yüze 70 ile 100 arasında. Bu nedenle tarımla uğraşanların sulu tarımdan uzaklaşması gerekiyor ve daha çok kuru tarıma yönelik katma değeri daha yüksek o bölgeye uygun bitki türleri üzerinden gitmek gerekiyor. Aksi halde yağışın azaldığı ve buharlaşmanın arttığı bir yerde sulu tarım sürdürülebilir değil.  Yıllık yağışlar yüzde 25 düşük ve mevsim normallerin altında. Bu durum için enerji, tarım, turizm sektörü oluşacak riskler bilinmeli. Hava sıcaklığı 40 dereceyken ve bağıl nem yüzde 20’nin altına düştüğü zaman ormanlarımız yanacağı bilinmelidir.  Sıcaklıkta 40 derecenin üstünde birkaç gün sürerse büyük orman yangınları olur” sözlerine yer verdi.
 


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı yine arttı, vefat sayısında gerilime var
» Elektronik haberleşme yatırımlarında %34 artış
» Rekabet Kurulu’ndan dev markalara soruşturma kararı
» Palandöken: Gıda ürünlerine gramaj standardı getirilmeli
» İngiltere’de akaryakıt krizi büyüyor
» Zincir marketler Rekabet Kurulu’na savunma verecek
» Temmuz ayı linyit üretimi 5 milyon 478 bin 675 ton oldu
» Özuslu, Bosna Hersek heyetini ağırladı
» Bartın Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü sıvı klor (sodyum hipoklorit) satın alacak
» Eylül’de sosyal yardım tutarı 179 milyon lira oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2021
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni