• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Domatesi ‘Tuta’ tuttu, fiyatlar fırladı

08 Eylül 2018 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

   ► Tuta hastalığı ve mevsimsel şartlar domates üretiminin azalmasına neden oldu.

     Domates fiyatları geçen yıla göre arttı. Tuta hastalığı ve mevsimsel şartlar domates üretiminin azalmasına neden oldu. Geçen yıl Eylül ayında İzmir Sebze ve Meyve Hali’nde en az 40 kuruştan satılan tarla domatesi bu yıl 70 kuruştan,  geçen yıl en az 35 kuruştan satılan salça domatesi ise 70 kuruştan satılıyor. Domates üretiminin azalması ve fiyatlardaki artış yemeklerin olmazsa olmazı olan salça fiyatlarını da etkiledi. TÜİK verilerine göre,  tüketici fiyatları bazında Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı yüzde 25 ile salçada yaşandı.

Üretici domatesten kaçıyor
     Domates fiyatlarındaki artışın üretimin düşmesinden kaynakladığını belirten İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, “Domates üretiminde son beş yıldır tuta hastalığı var. Üretici turfanda domatesi ekiyor ama geçci ekimlerden kaçınıyor. Üretici tuta hastalığı ile baş edemiyor. Bu hastalık uzun yıllarıdır vardı ama son beş yıldır bir türlü çare bulunamadı. Hastalık nedeniyle her geçen gün domates üretimi azalıyor. Çiftçimiz domates üretiminden kaçıyor. Ben şahsen yüzlerce dekar domates ekiyordum ekmemeye başladım. Tuta hastalığı o kadar zararlı ki iki günde tarlayı bitirebiliyor. Tuta hastalığı bulaştığında mücadelesi çok zor. Bu nedenle çiftçi domates üretiminden geri çekiliyor, fiyatlar artıyor. Hastalık nedeniyle çiftçimiz domates yerine pamuk ekmeye başladı. Bu hastalık tüm Türkiye’de var. Tuta ile seralarda mücadele edilebiliyor ama açık tarlalarda mücadele edilemiyor” dedi.
     Domates üretimini etkileyen tuta hastalığıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı yetkileri ile görüştüklerini belirten Erdallı, bu hastalığa karşı birkaç ruhsatlı ilacın olduğunu fakat bu ilaçlarında fayda sağlamadığını bu hastalıkla mücadele etmek için değişik yolların bulunması gerektiğini kaydetti.

Üretici etkilendi, üretim azaldı
     Domates fiyatlarındaki artışı değerlendiren İZTO Yaş Sebze Meyve Komite Başkanı Etem Temese,  mevsim şartlarının normal gitmediğini yaz ortasında devam eden yağmurlar nedeniyle bazı hastalıkların bertaraf edilemediğini ve bu durumun domates üretimini etkilediğini söyledi.
     Üreticilerin domates ekiminde, yaşanan fiyat artışlarının da etkili olduğunu belirten Temese, “Tohum fiyatları arttı. Geçen sene tohumcu altı ay vadeli tohum veriyordu şimdi peşin para vermezseniz tohum alamıyorsunuz.  Bunların hepsi üreticiyi etkiledi” dedi.

Arz, talep dengesizliği var
     Domates ve salça fiyatlarının yükselmesinin ana sebebinin domatesin yeteri kadar ekilmemesi olduğunu belirten Yonca Gıda İcra Kurulu Başkanı Rıza Seyyar ise “Domates yeteri kadar ekilmedi. Birde mevsimsel faktörler nedeniyle özellikle İzmir’in Torbalı bölgesinde verim düşükleri var. Diğer bölgelerde bunu yaşamadık ama ara bölge olarak adlandırabileceğimiz Manisa bölgesinde yeteri kadar domates ekilmedi. Domatesin az ekilmesi Bursa’nın Karacabey bölgesinde de yaşandı. Bu nedenle 3-3,5 milyon ton üretilmesi gereken sanayi domatesi Türkiye’de iki milyon tonları bile bulmuyor. Bir buçuk milyon ton civarında kalıyor. Bu durum çok ciddi arz, talep dengesizliği yaratıyor. Domates ve salça fiyatlarının yüksek olmasının temel sebebi budur” dedi.

“Üreticiler alternatif ürünleri tercih ediyor”
     Domates üreticisin domatesin yerine alternatif ürünleri tercih ettiğini ifade eden Seyyar, “Üreticiler alternatif ürünleri tercih ediyor.  Mısır ve pamuk gibi… Pamukta primlendirme son birkaç yıldır çok iyi gidiyor. Birde pamukta makineli hasat yoğun bir şekilde yapılıyor. Emek yoğun olmaktan çıktığı için çiftçiler bu tarım faaliyetlerini daha çok tercih ediyor” diye konuştu.

Salça fiyatlarını maliyetler artırdı
     Türkiye’de salça eksikliği yaşanmayacağını fakat fiyatların maliyetlerden ötürü yüksek olacağını da dile getiren Seyyar, “Türkiye’nin ihtiyacı kadar salça hemen hemen üretildi. Domates salçası üreten tesisiler biber salçasına geçiyorlar. Türkiye’de salça eksikliği yaşanmayacak ama maliyetlerden dolayı fiyatlar yüksek olacak” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Madenci ‘yol haritası’ istiyor
» Doğal taş sektörü ekonomiye ilaç olacak
» Doğal taş ihracatı Türkiye ekonomisini büyütüyor
» “İZFAŞ, fuarlarına sahip çıkıyor”
» “MARBLE ekonomik daralmanın gölgesinde açılıyor”
» “Türk mermerini yeniden ön plana çıkartmalıyız”
» “MARBLE, İzmir’in adını dünyada duyuruyor”
» “MARBLE, İzmir’in imajı açısından çok önemli”
» “2. elde satış artışı bekliyoruz”
» İzmir tarihinde İtalyan mimarlar tanıtıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni