• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Domates artık Tuz Gölünde kuruyacak

24 Eylül 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Domates artık Tuz Gölünde kuruyacak

   ► Geçtiğimiz yıl domatesi ilçelerinde kurutmak için Torbalı’ya çıkarma yapan Şereflikoçhisar Ticaret Odası ilk denemeleri Tuz Gölünde yaptı. Kurutulan ilk domatesleri bir yıl aradan sonra yeniden Torbalı’ya getiren heyet, analizlerden olumlu sonuç aldı.

           HABER MERKEZİ     
     Geçtiğimiz sene Ankara’ya bağlı olan Şereflikoçhisar Ticaret Odası’ndan 20 kişilik heyet ilçeye gelerek Torbalı’nın tarıma dayalı sanayisi ve özellikle Torbalı Kuru Domatesin üretim ve pazarlanma aşaması hakkında bilgi almıştı. İlçenin tarıma dayalı sanayi potansiyeli ile Torbalı Kuru Domatesin yükselen üretim grafiği ve pazarlanması hakkında yılların biriken tecrübesini rehber alan Şereflikoçhisar Ticaret Odası; Tuz Gölü üzerindeki ilk kurutulmuş domates mahsulünü bu yıl aldı. Elde edilen mahsullerin analizi için önceki gün ilçeye gelen Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ve beraberindeki yöneticileri, Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun ilçede ağırladıktan sonra heyet ile birlikte Torbalı Kuru Domates fabrikalarını ziyaret etti.

TUZ GÖLÜNDE İLK MAHSUL
     Şereflikoçhisar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Koçak, önemli bir buğday potansiyeli olan bölgelerinde, alternatif ürün olan domatesi de artık işleyebildiklerini söyledi. Koçak, “Torbalı’daki kurtulmuş domates potansiyelini basından takip etmiştik. Geçtiğimiz sene domates işleyebilmek için Torbalı Ticaret Odası ile irtibata geçerek 20 kişilik heyet ile buraya geldik.

     Gerekli gözlem ve bilgileri edinip ihracat potansiyeli yüksek olan bu sektöre adım atmak için gerçekleştirmiş olduğumuz bu ziyaretten elde ettiğimiz tecrübe ile birlikte bu sezon tuz gölü üzerinde domates kurutmayı başardık. İlk mahsulleri de incelemek ve analiz etmek adına tekrar Torbalı’dayız. İlgi ve alakalarında dolayı Başkanımız Abdulvahap Olgun’a ve firma sahiplerimize teşekkürü bir borç biliyoruz. Umarım tarıma dayalı sanayide Torbalı Ticaret Odası ile birlikte iş birliklerinde devam ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.  

TÜRKİYE’YE MODEL OLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ
     Avrupalının yıllar önce keşfettiği Türkiye’de ise henüz adı duyulmaya yeni başlanan Torbalı Kuru Domatesin, Torbalı çiftçisi ve sanayicisi için önemli bir pazar oluşturduğuna dikkat çeken TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçenin bu alanda yakaladığı cazibenin birçok bölgeye örnek olduğuna işaret etti. Kurutulmuş domates ile ilgili gerek yatırımcılara gerekse de Türkiye’nin dört bir yanından üreticilere rehberlik ettiklerini söyleyen Olgun, “Torbalı’nın bu alanda yakaladığı ivme dikkat çekmeye başladı.

     Sık sık kurutulmuş domatesin işlenme aşamaları, yurtdışı pazarları hakkında araştırmalara muhatap oluyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde Kahramanmaraş, Elazığ ve Dulkadiroğlu heyetine rehberlik ettik. Birçok alanda model olan ilçemizin bu alanda da öncü olması sevindiricidir. Bu yılda Tuz Gölüne maya çaldık ve tuttu. İnşallah Şereflikoçhisar ve çevresi de bu modelde başarılı olurlar” dedi.


+ Benzer Haberler
» İzmir Gaz’da 2021 sonu hedefi; 1,5 milyon abone
» Özel Sağlık Hastanesi, kapılarını yeniden açtı
» Eylül’de 105 bin 732 taşıt trafiğe kaydoldu
» Afrika’dan ilk Otokar ARMA 8x8 siparişi
» Allianz Türkiye işbirliği yapacak startup’lar arıyor
» Aydem Enerji’nin Parla’sına Bakan ziyareti
» Tarımın geleceği; toplumların, dünyanın ve insanlığın geleceği demek
» ‘Turkcell Biz’in ilk ayında 300 binden fazla kişi GB’larını paylaştı
» Sertap Erener’le 97. Yıl Cumhuriyet Konseri
» Kısa çalışma ve işten çıkarma yasağı 2 ay uzatıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni