• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dolardaki yükselişe rahip etkisi

02 Ağustos 2018 Perşembe 19:00
12
14
16
18

Dolardaki yükselişe rahip etkisi

           SELDA AK     
     Global pazarda yaşanan hızlı değişimler, siyasi durumlar, ticaret savaşları derken piyasalarda yaşanan hareketlilik dolardaki yaşanan yükselişle kendini gösteriyor. Rahip Andrew Craig Brunson olayı, FED kararı derken dolar 5 TL’yi gördü. Ekonomiler üzerinde ciddi bir baskı unsuru oluşturan dolardaki hareketlilik, iş hayatı başta olmak üzere toplumun da geleceğe bakışını ciddi yönde etkiliyor.

     Piyasalarda yaşanan hareketlikle doların 5 TL’ye ulaşmasının çok normal olduğunu söyleyen Ekonomist Reşat Kutucular, “Bu yükseliş  2013 Mayıs ayında başladı o zamanlar dolar 1.80’di. FED o tarihlerde parasal genişlemeyi bitirdi. Oyunun şekli değişti, o zamanlar yatay giden dolar yukarıya doğru döndü. 2013 yılında başlayan bu süreçle 2015 yılındaki seçim süreci 15 Temmuz süreci vs. derken ekonomi üzerinde belirsizlikler oluştu. Doğal olarak o atlatılsa da dolar lehine gelişti, dünyada da dolar endeksi yükseldi.

     ABD 2008 krizinden sonra ilk faiz indiren ülkeydi, krizden sonra da ABD ve İngiltere faizleri artıran ilk ülke oldu. ABD faiz artırmaya başlayınca dolar doğal olarak değer kazandı. FED geçen sene paraları çekmeye başladı. İlk önce ayda 10 milyar dolar, sonra 20 milyar dolar, sonra 30 milyar dolar çekti. Bu sene 420 milyar dolar çekiyor. Temelde 600 milyar dolar çekecek, yani 1 trilyon doları çekmiş olacak piyasadan” dedi.

“Brunson yükselişi tetikledi”
     Yaşanan bu durumun doların lehine olduğunu ve piyasada doların kıtlaşmaya yol açtığını ifade eden Kutucular, doğal olarak faizin, fiyatların yükseldiğini söyledi. Kutucular, “Ekonomimizin yapısı daha çok ithalata dayalı ve dolar yükselince doğal olarak enflasyon yükseliyor. Zaten enerji ithalatçısıyız. O yüzden enflasyon patladı buna bağlı olarak faizler patladı devamında da dolar patladı” diye konuştu.
     Rahip Brunson olayının da durumu tetiklediğini söyleyen Kutucular “Dolar düşer ama 4.90 altına inmez. Bu yükselişi ilk anda ABD ile ilişkileri düzelterek durdurabiliriz. Ama arka arkaya 15 adım lazım düzeltmek için.

     Burada yapılması gereken şey Türkiye’nin dış borçlarını ödeyeceği faiz ortamına geri dönmek. Bunun için enflasyonu düşürmek gerekiyor. MB faiz artması yetmiyor belki yapılacak yollardan havaalanlarından vazgeçmek gerekiyor. Devletin artık tasarrufa gitmesi gerekiyor. İnsanların da bu duruma bağlı olarak dolarlarını satmaya başlamasıyla ortam yumuşayabilir. Enflasyonun kontrol altına alınarak, faizin düşmesiyle sağlanacak bir güven ortamının verilmesi gerekilir. Ticaret savaşları, dünyada yükselen tahvil fiyatları, ABD’nin tavırları da bu yükselişe etki eden diğer faktörlerdir.”

“Para girişi olursa kurlar yatay seyre dönebilir”
     İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen ise doların önlenemez ve rasyonel olmayan yükselişinin önlenmesinin artık anlaşılabilir ve çözümlenebilir olmaktan çıktığını söyledi. Küçüközmen, “Kurlar ya bir yerlerden ciddi miktarda para girişi olursa ya da IMF’ye gidilirse istikrarlı yatay seyre dönebilir gibi görünüyor. ABD ekonomisi güçlü, bir sonraki toplantıda faiz artırım kararı alabilir. İngiltere de faizi artırdı 25 baz puan ve 0.75 ile küresel krizden sonraki en yüksek rakama ulaştı.

     Bizdeki gelişmeleri ekonomik ya da finansal gerekçelerle açıklamak çok zor. Bence tamamen siyasi. Bu arada şu anda yurtdışı olumlu olmasaydı dolar 7 olurdu. Bugün gelinen nokta için Rahip Brunson olayında diretmenin fiyatlanması da diyebiliriz. Biliyorsunuz ABD bizim İçişleri ve Adalet Bakanlarına yaptırım kararı aldı. Başka örneği var mı bu işin bilemiyorum. Ama görünen o ki bir sonraki hedef daha yakın halkada yer alan iş adamları olur. Ticaret kanalında doğrudan ya da dolaylı sıkıntı yaşayabiliriz” dedi.

     İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. İş Yatırımı Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu ise Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu kararlılıkla sürdüreceği ve son dönemdeki dalgalanmanın önümüzdeki dönemde sonlanacağı varsayımı ile TL’deki baskının bir süre sonra sona ereceğini ve bu bağlamda yıl sonu Dolar/TL tahminlerinin 4,80 seviyesinde almasını beklediğini ifade etti.

 


+ Benzer Haberler
» “Market markalı ürünlere sınırlama enflasyonu artırır”
» İzmir-İstanbul Otoyol ücretleri açıklandı
» İngiltere’de iş kuran Türkler Dünya arenasında
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %1,79 düştü
» Tarım ve gıda etiği İzmir’de konuşulacak
» İhracatçı mobilyacıya teşvik var
» Türkiye Otomotiv Endüstrisi gücünü evinde gösterecek
» Soyer: İTB, belediyenin partneri olmalı
» “Değişim kültürünü EFQM Modeli ile yönettik”
» “Kayıt dışı istihdam 10 kat maliyetli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni