• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde işsizlik ele alındı

03 Haziran 2016 Cuma 10:00
12
14
16
18

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde işsizlik ele alındı

           HABER MERKEZİ     
     Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİMER) tarafından.  
     İzmir’de “İstihdamın Genel Durumu Ve İşsizlikle Mücadele” adlı konferans düzenlendi.

     İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mavi Salon’da yapılan konferansa; İzmir Valisi Mustafa Toprak, Rektör Yardımcısı Halil Köse, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve BİMER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Pınar Süral Özer, BİMER Müdürü Prof. Dr. Hilmi YÜKSEL ve İzmir İli İşkur Müdürü Kadri KABAK, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal ve öğrenciler katıldı.

     Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Hilmi YÜKSEL; merkezin kuruluşundan bu yana eğitim ve danışmanlık konusunda öğrencilere rehberlik yaptıklarını söyleyerek, “Konferansa katılıp bilgi ve deneyimlerini paylaşan Valimize çok teşekkür ediyorum ve konferansın faydalı olmasını diliyorum.” dedi.

     Prof. Dr. Pınar Süral Özer, konuşmasında kentin sorunlarıyla ilgili Valilikle işbirliği içinde olduklarının altını çizerek, Türkiye’nin genel sorunu olan işsizliği en aza indirmek için çalışmalarının olduğunu belirtti. Konferansta birikim ve deneyimlerini paylaşan Vali Toprak’a ve öğretim üyelerine teşekkürlerini ifade etti.

     Prof. Dr. Halil Köse; işsizliğin ülke ekonomisine ve yerelde İzmir’e olan olumsuz etkilerini sıraladıktan sonra, akademik camianın bu konuya el atması gerektiğini söyledi ve “Çalışma ve emek sermayesinin koşullarının iyileştirilmesi ve ülke ekonomisinin daha da geliştirilmesi bakımından biz akademisyenlere çok iş düşüyor.
     Yetiştirdiğimiz öğrenci ve akademisyenlerle bu sorunun çözümüyle ilgili çalışmalar yapmalıyız” dedi. Konferansa katılan İzmir Valisi Mustafa Toprak ve konuya ilgi gösteren katılımcılara teşekkür etti.

     İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal’ın moderatörlüğünü yaptığı konferansta Vali Mustafa Toprak, İzmir’in işsizlikle ilgili genel durumunu ve işsizlikle mücadele için planladıkları çalışmalarını anlattı.
     Vali Toprak, Türkiye’nin işgücü portresini tanımlarken İzmir’in genel durum içindeki yerine değindi. Mevsimsel olarak işsizlik oranının değiştiğini belirten Vali Toprak, işsiz kadın sayısının erkek sayısından fazla olduğuna dikkat çekti.

     Kadınların iş hayatına daha çok katılması ve teşvik edilmesi gerektiğin işaret ederek “ Öncellikle kişinin çalışma hayatına katılma isteğinin olması gerekli, sonra da devletin bu isteğe karşılık imkânlar yaratması gerektiğini düşünüyorum.” dedi. İş gücü oranıyla göç oranının verilerine bakıldığında İzmir’in fazla göç alması nedeniyle işsizlik oranını arttığını açıkladı.

     İzmir’in bulunduğu konum gereği sanayi ve tarım alanlarında daha çok iş imkânının sağlanması gerektiğini kaydeden Vali Toprak, konuşmasının sonunda mutluluğun ABCÇ’sini açıklıyorum diyerek: “ Aile, Arkadaş, Akıl-Bilim, Bilgi, Beden ve ruh sağlığı, Cesaret ve Çalışmaktır.” dedi.
     Konferans öğrenciler ve konuklarla yapılan soru ve cevap bölümüyle devam etti. Konferansın sonunda Prof. Dr. Hilmi Yüksel konferansa katılımlarından dolayı Vali Mustafa Toprak’a teşekkürlerini ederek, çiçek verdi.

 


+ Benzer Haberler
» Kapanan şirket sayısı yüzde 13 arttı
» İşler: Ara tatiller soluk aldıracak
» İngiltere-Türkiye arasında anlaşma
» Güler Sabancı: “Gençliğimize inanıyoruz”
» Microsoft nesnelerin interneti laboratuvarını Shanghai’de açtı
» Canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 248 bin 847 oldu
» Palandöken, “Ülkemiz güçlü bir tarım politikasına sahip”
» 10. yılda da organik ürünlerle devam
» Sosyal medya tatil tercihlerini etkiliyor
» Gülle: Yeni bir ihracat hikayesine ihtiyacımız var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
  Ticaret 14.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni